Tysiące Europejczyków czekają na powrót do domów

Fot. AFP

Prawie 80 tysięcy obywateli Unii Europejskiej, przebywających w różnych częściach świata, ma problem z powrotem do swoich krajów. W podobnej sytuacji są tysiące Rosjan. Powód – zamknięcie granic i odwołanie lotów spowodowane epidemią.

Tysiące Europejczyków utknęły na Malediwach, w Japonii, Maroku, Sri Lance i w Stanach Zjednoczonych. Komisja Europejska poinformowała, że pomaga koordynować powrót mieszkańców Unii Europejskiej do domów. Zarazem zwróciła uwagę, że ściągnięcie ich to przede wszystkim obowiązek państw członkowskich. Ci więc, którzy potrzebują pomocy muszą najpierw skontaktować się z placówkami konsularnymi swoich państw. Unijne placówki pomagają tym, którzy nie mają swoich przedstawicielstw w regionach w których przebywają.

– Na przykład w Maroku, gdzie utknęło wielu obywateli Unii, a miało tylko czas do niedzieli na opuszczenie kraju, udało nam się przedłużyć ten termin do czwartku – powiedział rzecznik Komisji Peter Stano. Dodał, że przedstawiciele unijnego korpusu dyplomatycznego pomagali też w powrocie Europejczyków z Iranu. Wcześniej Unia koordynowała powroty z Chin.

W podobnej sytuacji są Rosjanie – według szacunków ponad 100 tysięcy wyjechało w ostatnim czasie na zorganizowane przez biura turystyczne wczasy i wycieczki, a kilkanaście tysięcy podróżuje na własną rękę.

Rosjanie, podobnie jak Polacy i obywatele innych państw nie mogą wrócić do domów, z powodu odwołania rejsów samolotów. Rosyjskie władze ogłosiły, że część swoich obywateli zwiezie samolotami wyczarterowanymi, a po osoby przebywające w krajach wysokiego ryzyka polecą specjalistyczne maszyny służb ratowniczych.

Radio Echo Moskwy podało, że najtrudniejszą sytuację mają turyści, którzy czekają na ewakuację z Czarnogóry, Maroka, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Egiptu. Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych uspokaja, że chodź udzielenie pomocy wszystkim zajmie wiele dni, to jednak nikt nie będzie jej pozbawiony.

Mogą Ci się również spodobać

HolidayCheck został touroperatorem

HC Reisen to nowy niemiecki touroperator specjalizujący się w dynamicznym pakietowaniu. Firma należy do ...

Agenci turystyczni solidaryzują się z touroperatorami w krytyce TUI

Biuro podróży TUI traktuje nieuczciwie agentów turystycznych. A stosowane przez niego ceny poniżej kosztów ...

Włochy chcą testów od Chorwatów, Greków i Hiszpanów

Podróżni wjeżdżające do Włoch z Chorwacji, Grecji, Hiszpanii i Malty będą się musieli poddać ...

Corendon Airlines Polska debiutuje na Facebooku

Od dziś na Facebooku i Instagramie można śledzić polskie profile tureckich czarterowych linii lotniczych ...

Niemieccy touroperatorzy: Lecisz na Kanary? Pomożemy ci z testem

Od 14 listopada turyści, którzy wybierają się na Wyspy Kanaryjskie, muszą okazać w hotelu ...

Chińczycy kupili większość udziałów w lotnisku w Rio de Janeiro

Chiński koncern HNA przejął za niecałe 16 milionów dolarów pakiet kontrolny jednego z największych ...