Hiszpania chroni się kwarantanną

Fot. AFP

Podróżni przybywający do Hiszpanii z zagranicy będą musieli przejść dwutygodniową kwarantannę.

Rozporządzenie hiszpańskiego rządu wejdzie w życie 15 maja i będzie ważne przez cały czas trwania stanu wyjątkowego, czyli co najmniej do 24 maja, kiedy stan wyjątkowy ma się zakończyć.

Rząd nałożył ograniczenia na podróżowanie z otwartego obszaru Schengen, który obejmuje większość krajów Unii Europejskiej i inne państwa europejskie, takie jak Norwegia.

Przyjezdni będą odbywać kwarantannę we własnym mieszkaniu lub w miejscu zakwaterowania, ograniczając poruszanie się do niezbędnych czynności, jak zakup niezbędnych produktów, uczęszczanie do ośrodków zdrowia czy z powodu siły wyższej – czytamy w komunikacie.

Będą musieli nosić maski i przestrzegać środków higieny i środków zapobiegawczych, zwłaszcza w kontaktach z osobami z którymi mieszkają.

Z obostrzenia będą wyłączeni pracownicy przygraniczni, kierowcy zawodowi, załogi samolotów i pracownicy służby zdrowia, którzy zamierzają wykonywać swoją pracę, pod warunkiem, że nie mieli kontaktu z osobami, u których zdiagnozowano koronawirusa.

Biura podróży i firmy transportowe zostały zobowiązane do informowania pracowników i klientów o tych środkach ostrożności. Linie lotnicze muszą natomiast dostarczyć władzom formularze z informacjami, gdzie ich pasażerowie będą przebywać po wylądowaniu w Hiszpanii, to na wypadek konieczności ich zlokalizowania.

Służby medyczne mogą skontaktować się z podróżnymi, żeby skontrolować ich stan zdrowia.

Hiszpania, która właśnie wychodzi z jednej z najsurowszych blokad w Europie, od połowy marca czterokrotnie zwiększała stopień ograniczeń.

Przedłużenie działania rozporządzenia poważnie zaszkodzi hiszpańskiemu przemysłowi turystycznemu, który przynosi około 12 procent produktu krajowego brutto. Każdego roku kraj odwiedza około 80 milionów turystów.

Hiszpania jest jednym z najbardziej dotkniętych pandemią krajów, w których odnotowano ponad 26 tysięcy ofiar śmiertelnych i ponad 220 tysięcy zdiagnozowanych przypadków. W ciągu ostatnich 10 dni kraj zaczął znosić ograniczenia.

Mogą Ci się również spodobać

Wycieczki z przeceny sprzedają się dobrze

Bieżące przychody niemieckiego agenta turystycznego sonnenklar.TV sięgnęły już 60 procent zeszłorocznych, a wszystko dzięki ...

Upadło chorzowskie biuro podróży

Niewielkie biuro podróży z Chorzowa, Agencja Turystyczna Traf II, zgłosiło marszałkowi Śląska oświadczenie o ...

Morze Śródziemne na ścieżce do śmierci

Morze Śródziemne jest najbardziej zagrożonym akwenem na świecie – alarmują badacze Intensywność życia w ...

Emilewicz podjęła rozmowy z branżą turystyczną

Na zaproszenie wicepremier Jadwigi Emilewicz w Ministerstwie Rozwoju odbyło się spotkanie z przedstawicielami części ...

Huragan Ciara uziemia samoloty

Szalejący nad północną Europą huragan Ciara spowodował odwołanie setek lotów. Ale silne wiatry w ...

FlixBus wraca na europejskie szlaki

18 czerwca FlixBus wznowi kursy na trasach międzynarodowych, głównie dzięki otwarciu granic kilku europejskich ...