Hiszpania chroni się kwarantanną

Fot. AFP

Podróżni przybywający do Hiszpanii z zagranicy będą musieli przejść dwutygodniową kwarantannę.

Rozporządzenie hiszpańskiego rządu wejdzie w życie 15 maja i będzie ważne przez cały czas trwania stanu wyjątkowego, czyli co najmniej do 24 maja, kiedy stan wyjątkowy ma się zakończyć.

Rząd nałożył ograniczenia na podróżowanie z otwartego obszaru Schengen, który obejmuje większość krajów Unii Europejskiej i inne państwa europejskie, takie jak Norwegia.

Przyjezdni będą odbywać kwarantannę we własnym mieszkaniu lub w miejscu zakwaterowania, ograniczając poruszanie się do niezbędnych czynności, jak zakup niezbędnych produktów, uczęszczanie do ośrodków zdrowia czy z powodu siły wyższej – czytamy w komunikacie.

Będą musieli nosić maski i przestrzegać środków higieny i środków zapobiegawczych, zwłaszcza w kontaktach z osobami z którymi mieszkają.

Z obostrzenia będą wyłączeni pracownicy przygraniczni, kierowcy zawodowi, załogi samolotów i pracownicy służby zdrowia, którzy zamierzają wykonywać swoją pracę, pod warunkiem, że nie mieli kontaktu z osobami, u których zdiagnozowano koronawirusa.

Biura podróży i firmy transportowe zostały zobowiązane do informowania pracowników i klientów o tych środkach ostrożności. Linie lotnicze muszą natomiast dostarczyć władzom formularze z informacjami, gdzie ich pasażerowie będą przebywać po wylądowaniu w Hiszpanii, to na wypadek konieczności ich zlokalizowania.

Służby medyczne mogą skontaktować się z podróżnymi, żeby skontrolować ich stan zdrowia.

Hiszpania, która właśnie wychodzi z jednej z najsurowszych blokad w Europie, od połowy marca czterokrotnie zwiększała stopień ograniczeń.

Przedłużenie działania rozporządzenia poważnie zaszkodzi hiszpańskiemu przemysłowi turystycznemu, który przynosi około 12 procent produktu krajowego brutto. Każdego roku kraj odwiedza około 80 milionów turystów.

Hiszpania jest jednym z najbardziej dotkniętych pandemią krajów, w których odnotowano ponad 26 tysięcy ofiar śmiertelnych i ponad 220 tysięcy zdiagnozowanych przypadków. W ciągu ostatnich 10 dni kraj zaczął znosić ograniczenia.

Mogą Ci się również spodobać

Łatwiej będzie wjechać do Unii Europejskiej

Komisja Europejska zmienia politykę wizową. Łatwiej się mają do Unii Europejskiej dostać turyści i ...

Polacy odkrywają nowe regiony Czech

W pierwszym półroczu 2017 roku do Czech przyjechało ponad 286 tysięcy Polaków, o 13 ...

Grecja przeszkoli bezrobotnych do pracy w turystyce

Grecki resort turystyki chce wprowadzić programy szkoleniowe dla bezrobotnych i zaangażować ich do pracy ...

Słaby lipiec dla hiszpańskiej turystyki

O 4,9 procent mniej turystów wybrało się w lipcu do Hiszpanii, wynika z badania ...

Condor kolejny raz dostał pomoc publiczną

Drugi raz w ciągu pół roku niemiecka linia czarterowa Condor ma zagwarantowaną pomoc publiczną. ...

Nobu zaprasza na czarnego dorsza w sosie miso

Pierwszy w Polsce hotel marki, którą stworzyli szef kuchni Nobu Matsuhisa, aktor Robert De ...