Podróżni przybywający do Hiszpanii z zagranicy będą musieli przejść dwutygodniową kwarantannę.
Rozporządzenie hiszpańskiego rządu wejdzie w życie 15 maja i będzie ważne przez cały czas trwania stanu wyjątkowego, czyli co najmniej do 24 maja, kiedy stan wyjątkowy ma się zakończyć.
Rząd nałożył ograniczenia na podróżowanie z otwartego obszaru Schengen, który obejmuje większość krajów Unii Europejskiej i inne państwa europejskie, takie jak Norwegia.
Przyjezdni będą odbywać kwarantannę we własnym mieszkaniu lub w miejscu zakwaterowania, ograniczając poruszanie się do niezbędnych czynności, jak zakup niezbędnych produktów, uczęszczanie do ośrodków zdrowia czy z powodu siły wyższej – czytamy w komunikacie.
Będą musieli nosić maski i przestrzegać środków higieny i środków zapobiegawczych, zwłaszcza w kontaktach z osobami z którymi mieszkają.
Z obostrzenia będą wyłączeni pracownicy przygraniczni, kierowcy zawodowi, załogi samolotów i pracownicy służby zdrowia, którzy zamierzają wykonywać swoją pracę, pod warunkiem, że nie mieli kontaktu z osobami, u których zdiagnozowano koronawirusa.
Biura podróży i firmy transportowe zostały zobowiązane do informowania pracowników i klientów o tych środkach ostrożności. Linie lotnicze muszą natomiast dostarczyć władzom formularze z informacjami, gdzie ich pasażerowie będą przebywać po wylądowaniu w Hiszpanii, to na wypadek konieczności ich zlokalizowania.
Służby medyczne mogą skontaktować się z podróżnymi, żeby skontrolować ich stan zdrowia.
Hiszpania, która właśnie wychodzi z jednej z najsurowszych blokad w Europie, od połowy marca czterokrotnie zwiększała stopień ograniczeń.
Przedłużenie działania rozporządzenia poważnie zaszkodzi hiszpańskiemu przemysłowi turystycznemu, który przynosi około 12 procent produktu krajowego brutto. Każdego roku kraj odwiedza około 80 milionów turystów.
Hiszpania jest jednym z najbardziej dotkniętych pandemią krajów, w których odnotowano ponad 26 tysięcy ofiar śmiertelnych i ponad 220 tysięcy zdiagnozowanych przypadków. W ciągu ostatnich 10 dni kraj zaczął znosić ograniczenia.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.