Niemcy: Ostrzeżenie przed podróżami poza UE do końca sierpnia

Fot. AFP

Niemiecki rząd utrzyma w mocy ostrzeżenie przed podróżami do tak zwanych krajów trzecich do końca sierpnia – informuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Niemiecki rząd zgodził się na propozycję resortów spraw zagranicznych i wewnętrznych, by utrzymać ostrzeżenie przed podróżami do większości krajów świata. Także Ministerstwo Zdrowia jest przeciwne ich znoszeniu. Niemcy nadal stanowczo odradzają też udział w rejsach wycieczkowych – przypomina tygodnik „Der Spiegel”.

CZYTAJ TEŻ: Niemcy znoszą generalne ostrzeżenie przed podróżami

Powodem tej decyzji jest brak wystarczających danych o przebiegu zakażeń, jednolitych kryteriów i mechanizmów porozumienia w tej sprawie ze wszystkimi państwami na świecie, ale też obawa, że w wypadku ponownego wybuchu epidemii za granicą mogą utknąć tysiące turystów. Przy pierwszej fali zachorowań rząd musiał zorganizować powroty dla 240 tysięcy osób. Tego, tak jak kolejnego generalnego ostrzeżenia przed wyjazdami, trzeba koniecznie uniknąć. Może okazać się jeszcze, że Niemcy będą zawierać indywidualne umowy z poszczególnymi krajami.

MSZ ma jednak dalej pracować nad nowymi wytycznymi. Na podstawie bieżących danych o stanie epidemicznym będzie decydowało, kiedy i dla których krajów złagodzi ostrzeżenia. Może się na przykład zdarzyć, że resort zmieni treść komunikatu w odniesieniu do podróży służbowych, zanim obejmie nim wyjazdy turystyczne. Ponieważ sytuacja jest dynamiczna, korekty w ostrzeżeniach mogą pojawiać się wcześniej niż pierwotnie zakładano. Rząd podejmuje decyzje na podstawie takich danych jak stan służby zdrowia w poszczególnych krajach, możliwość przeprowadzania testów na obecność koronawirusa, wytyczne odnośnie higieny, ograniczenia podróży do kraju, możliwość transportu (na przykład regularne połączenia) i zasady bezpieczeństwa dla turystyki.

ZOBACZ TAKŻE: Niemcy polecą wkrótce do Turcji?

Z informacji płynących z kręgów rządowych wynika, że minister gospodarki chciałby wcześniejszego poluzowania obostrzeń dotyczących wyjazdów do państw trzecich ze względów ekonomicznych, to samo miałoby dotyczyć podróży służbowych do Niemiec, ale nie chcą się na to zgodzić szefowie innych resortów.

Komisja Europejska zadecydowała wczoraj, że rekomenduje otwarcie zewnętrznych granic Unii Europejskiej 1 lipca.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Dyżurne znikną z moskiewskiego metra

Z moskiewskiego metra od 1 kwietnia znikną słynne siedzące w szklanych budkach dyżurne, które ...

Mikrotarcza turystyczna – pierwsze czytanie bez poprawek

Wszystkie kluby w parlamencie zgodziły się, by pierwsze czytanie projektu ustawy zwanej mikrotarczą dla ...

Betlej: Kręci się gospodarka, kręcą się podróże

Najbliższe tygodnie przyniosą dynamiczny wzrost sprzedaży wycieczek w biurach podróży. Korzystna koniunktura powinna utrzymać ...

Najpiękniejsze Spa 2016 roku wybrane

Hotel Royal Baltic najlepszym holistycznym spa, Mineral Hotel Malinowy Raj najlepszym spa uzdrowiskowym, a ...

Branża turystyczna: Oczekujemy programu Przedsiębiorca+

Antykryzysowe rozwiązania proponowane przez rząd nie są wystarczające dla branży turystycznej. Rząd powinien interweniować ...

Zderzenie wycieczkowców w Meksyku

Dwa duże statki wycieczkowe – oba należące do operatora Carnival Cruise Line – zderzyły ...