Emilewicz: W przyszłym tygodniu dobre wiadomości dla branży turystycznej

Jadwiga Emilewicz wystąpiła dzisiaj na konferencji poświęconej cyfryzacji procesu budowlanego.

Zapowiadana podczas spotkań z branżą turystyczną ustawa przedłużająca zwolnienie z ZUS i wprowadzająca fundusz na zwroty dla klientów trafi prawdopodobnie do Sejmu w przyszłym tygodniu.

Projekt miał być gotowy już wcześniej, na posiedzenie Sejmu rozpoczynające się 22 lipca. Nie udało się go jednak dopracować, a branża turystyczna zgłaszała do niej uwagi. Jak już pisaliśmy, jedną z jego części mają stanowić przepisy poświęcone zwolnieniu z ZUS i prawa do tzw. postojowego dla kilku grup zawodowych w turystyce – pilotów turystycznych, przewodników (pracujących sezonowo), agentów turystycznych i firm autokarowych.

CZYTAJ TEŻ: Emilewicz: 22 lipca ustawa z rozwiązaniami dla branży turystycznej

Projekt ma też zawierać rozwiązania dla touroperatorów, którzy od końca września – kiedy skończy się działanie zasady przyjętej jeszcze w pierwszej tarczy antykryzysowej odsunięcia rozliczeń o 180 dni – będą musieli zacząć zwracać klientom zaliczki, wpłacone na wyjazdy, które uległy anulowaniu przez pandemię.

Potwierdziła to dzisiaj wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, mówiąc że w tym celu powstanie specjalny fundusz. – Wypracowaliśmy rozwiązanie. Mam nadzieję, że w przyszłym tygodniu będziemy mieli dobre wiadomości dla branży turystycznej – stwierdziła, dopytywana przez dziennikarzy na zakończenie konferencji prasowej poświęconej cyfryzacji procesu budowlanego.

Przypomniała, że branża turystyczna szczególnie ucierpiała przez pandemię koronawirusa. Będzie wychodziła z kryzysu jeszcze długo, i wiele zależy od nastawienia konsumentów do podróżowania. Jak mówiła, branża turystyczna ma niewielkie „poduszki finansowe”, kredytuje się więc wpłatami na kolejne sezony.

Projekt zakłada, że specjalnym funduszem będzie dysponować Turystyczny Fundusz Gwarancyjny. Po potwierdzeniu należności przez touroperatora, będzie on przelewał pieniądze klientom. Z kolei organizatorzy po rocznej karencji zaczną zwracać te środki. Będą mieli na to sześć lat. Stworzą w ten sposób kolejny fundusz – fundusz na nadzwyczajne sytuacje, zwany klęskowym. – To nasze pomostowe rozwiązanie na czasy covidu ma być zaczątkiem trwałego rozwiązania systemowego – wyjaśniła Emilewicz.

Dodała, że w prace nad projektem ustawy jest zaangażowany premier Mateusz Morawiecki.

Najbliższe posiedzenie Sejmu rozpocznie się 7 sierpnia (6 sierpnia posłowie wezmą udział w Zgromadzeniu Narodowym, które odbierze przysięgę nowego prezydenta, Andrzeja Dudy). W porządku obrad nie ma jednak jeszcze projektu ustawy dla branży turystycznej. Nie wpłynął on nawet do laski marszałkowskiej. Według naszych informacji jest jeszcze przedmiotem prac w Kancelarii Premiera.

Jeśli zostanie zgłoszony do Sejmu, to jako projekt poselski (szybsza ścieżka legislacyjna), co zapowiadano już wcześniej. Projekt w Sejmie ma prowadzić poseł Grzegorz Matusiak, przewodniczący działającej w ramach komisji kultury fizycznej, sportu i turystyki podkomisji turystyki.

CZYTAJ: Agenci, piloci, przewodnicy, transport – będą zwolnieni z ZUS 

Mogą Ci się również spodobać

Lotnisko w Krakowie – nowy pas startowy to nasze być albo nie być

Ponad 5,2 miliona pasażerów zamierza obsłużyć w tym roku Międzynarodowy Port Lotniczy Kraków-Balice. Będzie ...

Darmowy wyjazd studyjny ma zwiększyć sprzedaż wakacji w Turcji

150 niemieckich agentów pojedzie na bezpłatny wyjazd studyjny do Turcji. W ten sposób touroperator ...

Jest projekt nowej ustawy dla biur podróży

Zabezpieczenie interesów turystów korzystających z tzw. pakietowania dynamicznego, likwidacja szarej strefy w turystyce, większa ...

LOT otworzy połączenia z Waszyngtonem

2 czerwca poleci pierwszy samolot LOT-u z Warszawy do Waszyngtonu. Będzie to dziesiąte połączenie ...

Dwucyfrowy wzrost ruchu na Lotnisku Chopina

W lutym Lotnisko Chopina kolejny pobiło historyczny rekord ruchu pasażerskiego i operacji lotniczych. Port ...

Itaka planuje zabierać od 2021 roku klientów z Radomia

Biuro podróży Itaka podpisało list intencyjny z PPL Porty lotnicze na korzystanie z lotniska ...