Tunezyjska turystyka straciła 60 procent przychodów

Fot. Filip Frydrykiewicz

O 60,7 procent obniżyły się od początku roku do 20 września przychody z turystyki w Tunezji. Minister turystyki spodziewa się, że spadek pod koniec roku będzie jeszcze większy.

Tunezyjski Bank Centralny podsumował wyniki branży turystycznej od początku roku do 20 września – podaje tamtejsza agencja informacyjna TAP. Z podsumowania wynika, że przychody z wydatków odwiedzających obniżyły się w tym czasie o 60,7 procent do 1,6 miliarda dinarów (około 603 miliony dolarów). Minister turystyki Habib Ammar spodziewa się, że do końca roku strata sięgnie nawet 70 procent.

W analizowanym okresie turyści wykupili 4,6 miliona noclegów, czyli o 79,5 procent mniej, licząc rok do roku. W zeszłym roku do kraju przyjechało w sezonie 9,5 miliona osób, a przychody wyniosły 5 miliardów dinarów (około 1,8 miliarda dolarów).

CZYTAJ TEŻ: Tunezja liczy straty z turystyki

Z kolei honorowy prezes Tunezyjskiej Federacji Hotelarzy Radhouane Ben Salah mówi w rozmowie z agencją TAP, że 50 procent hoteli nie działa, a pozostałe nie wytrzymają długo obecnej sytuacji. Nawet otwarte obiekty mają duże problemy finansowe. – Próbują utrzymać działalność mimo ponoszenia strat – mówi i dodaje, że firmy zaczynają tracić płynność finansową.

Dzieje się tak między innymi dlatego, że banki nie chcą udzielać im pożyczek. Ben Salah twierdzi, że linia kredytowa w wysokości 500 milionów dinarów, którą przygotował rząd, nie została dotąd uruchomiona właśnie z powodu braku współpracy ze strony banków.

– Nawet jeśli zostanie aktywowana, wiele hoteli, wśród nich te z wątpliwymi wierzytelnościami, nie skorzysta z niej, ponieważ program ich nie uwzględnia, choć to właśnie one bardzo mocno cierpią z powodu kryzysu – tłumaczy. Prezes wzywa rząd do uruchomienia pożyczek i objęcia pomocą hoteli, by mogły utrzymać działalność i tysiące miejsc pracy.

ZOBACZ TAKŻE: Nowy zakaz lotów – na liście Tunezja – ale nie obowiązuje czarterów

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Traveldata: Touroperatorzy tną ceny wakacji

Kolejny tydzień w biurach podróży taniały wyjazdy letnie. Trend się nasila – spadki cen ...

Wrocławskie lotnisko chce 2,8 miliona pasażerów

Zeszły rok był rekordowy dla wrocławskiego lotniska. Liczba pasażerów wzrosła do 2,4 miliona. W ...

Lubuskie inwestuje w nowe ścieżki dla rowerzystów

W gminach Babimost, Kargowa i Zbąszynek powstaną nowe ścieżki rowerowe o łącznej długości ponad ...

Grecja – kliknij na mapę z wirusem

Grecki rząd publikuje mapę kraju, na której zaznacza natężenie zakażeń koronawirusem w poszczególnych regionach. ...

Hiszpania numerem jeden dla niemieckiego TUI

Hiszpania, a dalej Grecja i Włochy ex aequo z Niemcami – to tegoroczne ulubione ...

Zagraniczni turyści polecą do Indonezji dopiero w przyszłym roku

Indonezja zapowiedziała, że jej granice będą zamknięte dla turystów do momentu opracowania szczepionki na ...