Komisja Europejska zaleca szybkie testy antygenowe

Fot. AFP

Komisja Europejska rekomenduje państwom członkowskim, by stosowały szybkie testy antygenowe do diagnostyki covid-19. To kolejny krok ku wspólnemu podejściu i skuteczniejszym strategiom prowadzenia badań w Unii Europejskiej.

Rekomendacja, by do analiz stosować szybkie testy na przeciwciała, opiera się na wytycznych opracowanych przy udziale państw członkowskich i Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób. W zaleceniu KE określa wytyczne dotyczące wyboru testów, a także sytuacji, w których należy je stosować, rekomenduje też wzajemne uznawanie badań.

– Dzięki testom znamy zakres rozprzestrzeniania się wirusa, wiemy, gdzie jest i jak się rozwija – mówi komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Stella Kyriakides. – Jest to wyjątkowo ważne narzędzie w powstrzymywaniu covidu-19. Aby poprawić koordynację w UE w dziedzinie przeprowadzania testów, przedstawiamy dziś państwom członkowskim wytyczne dotyczące stosowania szybkich testów antygenowych, które mają pomóc w lepszym zarządzaniu ogniskami covidu-19 – dodaje.

CZYTAJ TEŻ: AAA negatywny test na koronawirusa sprzedam

Testy mają być stosowane w sytuacjach, w których szybka identyfikacja zakażonych pomaga zarządzać ogniskami choroby i monitorować grupy wysokiego ryzyka, na przykład pracowników służby zdrowia lub pensjonariuszy domów opieki. Natomiast wzajemne uznawanie wyników testów, które spełniają kryteria zawarte w zaleceniu, i które przeprowadzane są przez upoważnione jednostki w każdym z państw członkowskich, ułatwia swobodne podróże zagraniczne.

Komisja Europejska podpisała również umowę z Międzynarodową Federacją Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca (IFRC) o wartości 35,5 miliona euro, zwiększającą możliwości wykonywania w UE testów na covid-19. Środki zostaną przeznaczone na szkolenia personelu z pobierania i analizy próbek oraz przeprowadzania testów, zwłaszcza za pomocą urządzeń mobilnych. Na udział zdecydowały się Austria, Niemcy, Grecja, Włochy, Malta, Portugalia i Hiszpania.

ZOBACZ TAKŻE: Kanary chcą zastąpić badanie PCR szybkimi testami

Komisja wyjaśnia, że szybkie i dokładne testy mają kluczowe znaczenie w walce z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Zadeklarowała również, że rozpocznie wspólne postępowanie o udzielenie zamówienia na szybkie testy. Z instrumentu wsparcia w sytuacjach nadzwyczajnych państwa członkowskie otrzymają łącznie 100 milionów euro.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Kazachstan – 52 osoby spłonęły w autobusie

Kazachstańskie MSW potwierdziło śmierć 52 pasażerów autobusu jadącego trasą z Samary do Szymkentu. Autobus ...

LOT świętuje sto lat niepodległości

Polskie Linie Lotnicze LOT przyłączą się do obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. ...

Enter Air zarobił do września 100 milionów złotych

Przychody Enter Aira w pierwszych trzech kwartałach tego roku wyniosły 1,34 miliarda złotych, co ...

Traveldata: Przecen w biurach podróży ciąg dalszy

Dwudziesty drugi tydzień z rzędu cena paliwa lotniczego i relacja złotego wobec dolara i ...

Śniadanie w stylu włoskim

Każda podróż to nowe doświadczenia i doznania – również te kulinarne. Pobyty w renomowanych ...

Wachlarze w walce z konikami we Florencji

Dyrekcja Galerii Akademii we Florencji, gdzie znajduje się największa kolekcja rzeźb Michała Anioła, napisami ...