Kolejna subwencja z PFR w drodze. Turystyka wśród beneficjentów

Fot. KPRM

Rząd przyjął dzisiaj uchwały, w których potwierdza wcześniejsze zapowiedzi umorzenia stu procent subwencji z pierwszej tarczy i przygotowania drugiej tarczy PFR. Turystyka będzie objęta pomocą.

Dwie uchwały rządu dotyczą zmiany uchwały w sprawie programu „Tarcza finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla małych i średnich firm” i zmiany uchwały w sprawie programu „Tarcza finansowa 2.0 Polskiego Funduszu Rozwoju dla mikro, małych i średnich firm”.

Rząd chce umożliwić umarzanie przedsiębiorcom działającym w branżach szczególnie dotkniętych restrykcjami sanitarnymi w związku z COVID-19, do 100 procent subwencji udzielonej w ramach Tarczy Finansowej PFR małym i średnim firmom. Przeznaczy na to około 7,5 mld złotych. Wcześniej tarcza przewidywała, że umorzenie może obejmować tylko 75 procent subwencji.

CZYTAJ TEŻ: Gowin: 40 mld złotych na pomoc dla poszkodowanych przedsiębiorców

Przypomnijmy, że z tarczy finansowej PFR mogły korzystać firmy turystyczne, rząd wymienia je (według kodów PKD) między innymi: transport lądowy pasażerski, hotele i podobne obiekty zakwaterowania, obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania, gastronomię, wypożyczanie i dzierżawę sprzętu rekreacyjnego i sportowego, agentów turystycznych, organizatorów turystyki, pilotów wycieczek i przewodników turystycznych oraz działalność w zakresie informacji turystycznej.

Dzisiejsza uchwała formalnie potwierdza wcześniejsze zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego i wicepremiera Jarosława Gowina. Polski rząd dostał zgodę na rozszerzenie pomocy od Komisji Europejskiej.

Druga uchwała, jak poprzednia przedłożona przez ministra rozwoju, pracy i technologii Jarosława Gowina, dotyczy tak zwanej tarczy PFR 2.0. Jak czytamy w komunikacie, „rząd chce kontynuować wsparcie przedsiębiorców poszkodowanych przez sytuację związaną z COVID-19 w ramach Tarczy Finansowej 2.0 Polskiego Funduszu Rozwoju dla mikro, małych i średnich firm”. Budżet tego programu wyniesie 13 miliardów złotych.

Centrum Informacyjne Rządu nie podaje, jakie tym razem grupy zawodowe będą objęte pomocą, ale jak dowiadujemy się nieoficjalnie, wzięte są pod uwagę „wszystkie kody PKD turystyczne”. Zabiegała o to w rozmowach z wicepremierem Jarosławem Gowinem i Ministerstwem Rozwoju, Pracy i Technologii  Polska Izba Turystyki.

Program tarczy PFR 2.0 ma objąć mikrofirmy (wartość subwencji 6,5 mld złotych) i małe i średnie firmy (6,5 mld złotych).

Finansowanie w ramach programu będzie udzielane od 15 stycznia do 31 marca 2021 roku. Warunki udzielenia subwencji to między innymi:

  • prowadzenie działalności w ramach co najmniej jednego określonego w programie kodu PKD;
  • zanotowanie określonego spadku obrotów oraz dodatkowe warunki formalne.

Przedsiębiorcy i w tym wypadku będą mogli ubiegać się o umorzenie 100 procent subwencji. Upoważni do tego:

  • kontynuowanie prowadzenia działalności gospodarczej;
  • utrzymanie średniego zatrudnienia (mikroprzedsiębiorstwa) lub rozliczenie nadwyżki udzielonej subwencji (MŚP);
  • dodatkowe warunki dotyczące przeznaczenia środków z subwencji.

Zgodnie z szacunkami Polskiego Funduszu Rozwoju, z finansowania będzie mogło skorzystać (ogólnie, nie tylko w turystyce) 70 tysięcy przedsiębiorstw.

„Zaproponowane rozwiązania mają zapobiec znacznemu spadkowi przychodów i utracie płynności finansowej, a w konsekwencji zmniejszeniu ryzyka utraty miejsc pracy i bankructw przedsiębiorstw najbardziej dotkniętych przez sytuację związaną z pandemią COVID-19” – czytamy w komunikacie.

Do tej pory na działania antykryzysowe związane z ratowaniem firm i zachowaniem miejsc pracy Skarb Państwa wydał ponad 172 mld złotych – podaje Centrum Informacyjne Rządu.

Mogą Ci się również spodobać

Paweł Niewiadomski ponownie na czele europejskiej branży turystycznej

Paweł Niewiadomski, prezes Polskiej Izby Turystyki, został dzisiaj wybrany na drugą kadencję prezesem ECTAA. ...

Warszawski hostel a&o już przyjmuje gości

Pierwszy w Polsce hostel niemieckiej sieci a&o otworzył się w miniony weekend na warszawskiej ...

Sun & Fun – najpierw stabilność i jakość, potem ilość

Nie mamy ambicji być pierwsi, naszą ambicją jest jakość i stabilność. Dobrej opinii nie ...

Hotele i restauracje zastosują kasy online później

Ministerstwo Finansów pracuje nad rozporządzeniem, które odroczy termin używania kas fiskalnych online dla branż ...

Prezes Azerskiej Izby Turystycznej Florian Sengstschmid

Polacy zaczynają odkrywać Azerbejdżan

Od stycznia do października Azerbejdżan odwiedziło 6,1 tysiąca polskich turystów – o jedną trzecią ...

Hiszpańscy hotelarze nie będą obniżać cen

Na zimę hotelarze z Wysp Kanaryjskich obniżają ceny, żeby pozyskać klientów i złagodzić skutki ...