Rząd rozszerza tarczę 6.0 na turystykę

Sześć grup zawodowych związanych z turystyką dopisał dzisiaj rząd do grupy beneficjantów rozszerzonej tarczy 6.0. Rozporządzenie ma być niedługo opublikowane, wejdzie w życie od lutego.

Publikacja: 19.01.2021 21:58

Rząd rozszerza tarczę 6.0 na turystykę

Foto: Fot. KPRM

Projekt rozporządzenia zawiera zwolnienie ze składek ZUS za grudzień i styczeń 2020 r. przy spadku przychodu co najmniej o 40 procent, postojowe, dofinansowanie do wynagrodzeń i pięć tysięcy złotych mikropożyczki. Cztery rodzaje pomocy z tarczy trafią teraz dodatkowo do:

  • organizatorów turystyki (PKD 79.12.Z),
  • agentów turystycznych (79.11.A),
  • hoteli i podobnych obiektów zakwaterowania (55.10.Z),
  • obiektów noclegowych turystycznych i miejsc krótkotrwałego zakwaterowania (55.20.Z),
  • pól kempingowych (włączając pola dla pojazdów kempingowych) i pól namiotowych (55.30.Z),
  • działalności usługowej wspomagającej transport lotniczy (52.23.Z).

Tarczą listopadową objęci byli też i prawdopodobnie będą w niej nadal również:

Szczegóły rozporządzenia będzie można poznać w najbliższych dniach, kiedy dokument zostanie opublikowany.

„Dodatkowo, na dzisiejszej Radzie Ministrów dyskutowaliśmy o poszerzeniu listy kodów PKD. Na kolejną odsłonę Tarczy chcemy przeznaczyć około 40 miliardów złotych – jako dodatkową pulę do ponad 150 miliardów złotych, którą już otrzymali polscy przedsiębiorcy” – napisał na Facebooku premier Mateusz Morawiecki po posiedzeniu rządu.

ZOBACZ TEŻ: Morawiecki: Turystyka źródłem zakażeń. Musi poczekać na otwarcie

Jak przypomina Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Finansów w komunikacie, przepisy przyjętej 9 grudnia 2020 r. przez Sejm tzw. tarczy branżowej upoważniały Radę Ministrów do wydłużenia mocą rozporządzenia okresu pomocy, jeżeli będzie tego wymagała sytuacja.

„Celem przyjętego we wtorek przez rząd rozporządzenia jest wsparcie przedsiębiorców, którzy są obecnie dotknięci ograniczeniami związanymi z pandemią COVID-19. Będzie to kolejny pakiet osłonowy dla firm działających w najbardziej poszkodowanych branżach, który pomoże zapobiec utracie płynności finansowej w ramach prowadzonej działalności gospodarczej” czytamy w komunikacie.

I dalej: „Wsparcie zostanie również rozciągnięte na m.in. hotele, w tym obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania. Obejmie też inne branże zawarte już w ustawie (tarczy branżowej), czyli np. gastronomię czy obiekty kulturalne. Przewidziane w rozporządzeniu wsparcie za grudzień nie obejmie jednak działalności gospodarczych polegających na handlu, ponieważ w tamtym miesiącu handel nie był zamrożony. Takie firmy skorzystają jedynie ze wsparcia za miesiąc styczeń”.

CZYTAJ TEŻ: Hotelarze do rządu: Udowodnijcie, że turystyka sprzyja zakażeniom

O uzupełnienie, wtedy jeszcze ewentualnego, rozporządzenia przedłużającego działanie tarczy branżowej 6.0 zabiegała branża turystyczna.

– Na przełomie listopada i grudnia prowadziliśmy intensywny lobbing na rzecz większości PKD turystycznych, które ostatecznie znalazły się w rozporządzeniu – mówi nam prezes Polskiej Izby Turystyki Paweł Niewiadomski. – Chodziło nam o to, żeby nie dzielić poszczególnych grup zawodowych, ale traktować je na takich samych zasadach i obejmować taką samą pomocą. Spotykaliśmy się w tej sprawie z wicepremierem Jarosławem Gowinem, z wiceministrem rozwoju Andrzejem Gutem-Mostowym i dyrektorem departamentu turystyki w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii Dominikiem Borkiem. Cieszę się, że nasze rozmowy były tak owocne. Muszę też podkreślić, że postulaty branży turystycznej spotkały się z dużą przychylnością osób odpowiedzialnych za politykę turystyczną w kraju.

WARTO: Rada Turystyki: Ostatni dzwonek, żeby firmy turystyczne nie zbankrutowały

Projekt rozporządzenia zawiera zwolnienie ze składek ZUS za grudzień i styczeń 2020 r. przy spadku przychodu co najmniej o 40 procent, postojowe, dofinansowanie do wynagrodzeń i pięć tysięcy złotych mikropożyczki. Cztery rodzaje pomocy z tarczy trafią teraz dodatkowo do:

Tarczą listopadową objęci byli też i prawdopodobnie będą w niej nadal również:

Pozostało 90% artykułu
Tendencje
Chorwaci: Nasze plaże znikają, bo obcokrajowcy chcą mieć domy nad samym morzem
Tendencje
Ustka kontra reszta świata. Trwa głosowanie na najlepszy film promocyjny
Tendencje
Poranne trzęsienie ziemi na Krecie. Turyści wyszli bez szwanku
Tendencje
La Palma znowu przyjmuje samoloty