Eksperci WHO: Podróżowanie nie może zależeć od szczepień

Fot. AFP

W dyskusji na temat wprowadzenia przywilejów dla podróżnych, którzy się zaszczepią na covid-19, pojawia się coraz więcej głosów przeciwnych temu pomysłowi. Nie popiera go WHO, sceptycznie odnosi się do niego niemiecki rząd.

Światowa Organizacja Zdrowia (World Health Organization, WHO) nie rekomenduje uznawania certyfikatu szczepień na koronawirusa lub potwierdzenia nabycia odporności jako warunku wjazdu w podróżach zagranicznych – donosi agencja informacyjna Reutera. Zdaniem WHO nadal istnieje wiele niewiadomych co do skuteczności szczepionek w ograniczaniu rozprzestrzeniania się wirusa. Pod uwagę brać też trzeba ich ograniczoną dostępność.

Rekomendacja jest jedną z wielu, które pojawiły się po posiedzeniu Komitetu Kryzysowego WHO, w skład którego wchodzi 19 niezależnych ekspertów. Po zatwierdzeniu przez dyrektora generalnego organizacji Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa zostały one przesłane do 194 państw członkowskich. „Potwierdzenie szczepienia nie powinno zwalniać wyjeżdżających za granicę ze stosowania się do innych zasad ograniczających ryzyko podróży” – pisze WHO w oświadczeniu.

CZYTAJ TEŻ: Cyfrowy paszport szczepień ma pomóc przywrócić podróże

Przewodniczący komitetu Didier Houssin przyznaje, że w tej chwili kraje stawiają różne wymogi dotyczące podróży, od przechodzenia testów przez kwarantannę do zakazu wjazdu, co powoduje, że świat jest „nieco sparaliżowany, nieco zagubiony”. Eksperci rekomendują WHO, by przejęła wiodącą rolę przy tworzeniu jasnych wytycznych, opartych na danych naukowych, które wskażą, jak w bezpieczny sposób zapewnić przemieszczanie się ludzi transportem lotniczym i morskim.

WHO zaleca natomiast rządom monitorowanie nowych mutacji wirusa jak te odkryte w Wielkiej Brytanii i RPA, by oszacować, na ile skuteczne są szczepionki, leki i testy.

Także rząd Niemiec jest sceptycznie nastawiony do wykorzystania certyfikatów szczepień przy podróżach. Dyskusja na ten temat jest przedwczesna. Jak mówił na konferencji prasowej minister stanu ds. Europy Michael Roth, na razie nie wiadomo, jak działa szczepionka – czy chroni tylko zaszczepionego, czy zapewnia też, że nie będzie on zarażał innych. Byłoby logiczne, gdyby podejście całej UE do zwalczania pandemii prowadziło do wspólnej certyfikacji szczepień. Na razie jeszcze nie było rozmów na ten temat.

ZOBACZ TAKŻE: Paszporty dla zaszczepionych ułatwią podróżowanie po Europie?

Odpowiadając na pytanie dziennikarza, Roth nie wykluczył, że w najbliższych tygodniach i miesiącach ponownie może dojść do zamykania granic z powodu pandemii, ale zaznacza, że rząd Niemiec nie dąży do polityki izolacji.

O wprowadzenie „paszportu szczepień” zabiegają kraje, dla których turystyka jest bardzo ważna z gospodarczego punktu widzenia – z taką propozycję wystąpił ostatnio premier Grecji. Ma ona być omawiana w czasie czwartkowej wideokonferencji Rady Unii Europejskiej.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Prezentację wyników branży poprowadził prezes Traveldaty Andrzej Betlej

Traveldata: Rekordowy rok biur podróży

W tym roku biura podróży zanotują rekordowe wyniki. Obsłużą 3,2 miliona klientów wyjeżdżających za ...

Flixbus: 4 miliony pasażerów i 80 nowych miast

Dwa razy więcej przewoźników partnerskich, o 50 procent większa siatka połączeń – to plany ...

Czeka Cię wakacyjny wyjazd? Nie zapomnij o tych 5 rzeczach!

Podróże zawsze wiążą się z ekscytacją – są szansą na poznanie nowej kultury, wypoczynek ...

Można już rezerwować pierwsze w Polsce mobilne apartamenty

W Karpaczu stanęły pierwsze mobilne apartamenty sieci Good Spot. W czerwcu trafią do Mrzeżyna. ...

Air France poleci do Tajpej

Od 16 kwietnia 2018 linie Air France będą oferowały trzy loty tygodniowo do Tajpej ...

Zagraniczni turyści w Polsce – pękło 20 milionów

Według wstępnych, szacunkowych jeszcze danych Ministerstwa Rozwoju, w ubiegłym roku do Polski przyjechało ponad ...