Egipt szykuje nową atrakcję, chce przyciągnąć turystów do Kairu

Główną atrakcją nowego miejsca ma być akwedukt. Fot. AFP.

Akwedukt będący częścią historycznych murów okalających Stare Miasto w Kairze ma być w 2021 roku jedną z głównych atrakcji turystycznych Egiptu. Najpierw trzeba jednak usunąć handlarzy i rzemieślników, którzy zajmują ten teren.

Zwiedzający mają mieć dostęp do stanowisk archeologicznych i muzeów związanych z jego historią – pisze egipski dziennik „Daily News Egypt” w swoim elektronicznym wydaniu. Plany renowacji muru i jego otoczenia mają być gotowe w 2021 roku.

CZYTAJ TEŻ: Egipt myśli, jak pomóc branży turystycznej. Może tańsze bilety?

Główną atrakcją, i to na skalę kraju, ma być akwedukt, który niegdyś doprowadzał wodę do kairskiej cytadeli. Historia jego budowy sięga czasów Saladyna, pierwszego sułtana Egiptu i założyciela dynastii Ajjubidów, która rządziła krajem i większością Bliskiego Wschodu w XII i XIII wieku. To właśnie on kazał zbudować mur wokół Kairu. Na szczycie muru powstał kanał doprowadzający wodę, która następnie dzięki systemowi kół z łopatami była rozprowadzana po mieście.

By zabytek mógł stać się atrakcją turystyczną, Ministerstwo Turystyki i Starożytności musi przenieść sprzedawców i rzemieślników, zajmujących ten teren. Mają oni dostać z tego tytułu rekompensaty finansowe.

Projekt jest częścią większego programu przekształcenia Kairu w miasto dziedzictwa, sztuki i kultury oraz główną atrakcję turystyczną Egiptu. Po zrealizowaniu planów odwiedzający będą mogli podziwiać ponad 300 miejsc historycznych znajdujących się na Starym Mieście.

Wokół akweduktu i terenów historycznych będą kursować panoramiczne autobusy elektryczne, powstaną też ścieżki rowerowe i deptaki. Za to ruch samochodowy zostanie ograniczony.

ZOBACZ TEŻ: Zapowiada się wielkie otwarcie Wielkiego Muzeum Egipskiego

Plan zakłada też stworzenie centrum kulturalnego i artystycznego – w przestrzeni publicznej działać mają teatry na wolnym powietrzu i kina. Powstanie też muzeum, galeria, biblioteka publiczna, obiekt konferencyjny, restauracje z typowymi daniami egipskimi, arabskimi, ale i innych kuchni świata.

Kair witał rok 2021 kolorową iluminacją mostu nad Nilem i fajerwerkami. Fot. AFP.
Fot. AFP

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rekordowy rok Itaki

W 2016 roku największe polskie biuro podróży miało 637 tysięcy klientów, 1,82 miliarda złotych ...

36 tysięcy Polaków chce wrócić LOT-em do Domu

Od początku trwania akcji LOT do Domu chęć powrotu do Polski zgłosiło 36 tysięcy ...

Grecja karze za nielegalne wynajmowanie kwater

Nawet 5 tysięcy euro kary grecki Urząd ds. Przychodów Publicznych nałoży na osoby i ...

Filmowe nominacje do Oscarów pomagają hotelarzom

Według danych serwisu pośredniczącego w wyszukiwaniu noclegów Hotels.com, głośne filmy przyciągają turystów w miejsca, ...

Efe Türkel ofiarą ataku rasistowskiego

Znany menedżer turystyczny, Turek mieszkający w Polsce, został zaatakowany w warszawskim autobusie w drodze ...

12 czerwca ruszy pociąg z Kowla do Chełma

12 czerwca zacznie kursować pociąg z Kowla na północnym zachodzie Ukrainy do Chełma w ...