Akwedukt będący częścią historycznych murów okalających Stare Miasto w Kairze ma być w 2021 roku jedną z głównych atrakcji turystycznych Egiptu. Najpierw trzeba jednak usunąć handlarzy i rzemieślników, którzy zajmują ten teren.
Zwiedzający mają mieć dostęp do stanowisk archeologicznych i muzeów związanych z jego historią – pisze egipski dziennik „Daily News Egypt” w swoim elektronicznym wydaniu. Plany renowacji muru i jego otoczenia mają być gotowe w 2021 roku.
CZYTAJ TEŻ: Egipt myśli, jak pomóc branży turystycznej. Może tańsze bilety?
Główną atrakcją, i to na skalę kraju, ma być akwedukt, który niegdyś doprowadzał wodę do kairskiej cytadeli. Historia jego budowy sięga czasów Saladyna, pierwszego sułtana Egiptu i założyciela dynastii Ajjubidów, która rządziła krajem i większością Bliskiego Wschodu w XII i XIII wieku. To właśnie on kazał zbudować mur wokół Kairu. Na szczycie muru powstał kanał doprowadzający wodę, która następnie dzięki systemowi kół z łopatami była rozprowadzana po mieście.
By zabytek mógł stać się atrakcją turystyczną, Ministerstwo Turystyki i Starożytności musi przenieść sprzedawców i rzemieślników, zajmujących ten teren. Mają oni dostać z tego tytułu rekompensaty finansowe.
Projekt jest częścią większego programu przekształcenia Kairu w miasto dziedzictwa, sztuki i kultury oraz główną atrakcję turystyczną Egiptu. Po zrealizowaniu planów odwiedzający będą mogli podziwiać ponad 300 miejsc historycznych znajdujących się na Starym Mieście.
Wokół akweduktu i terenów historycznych będą kursować panoramiczne autobusy elektryczne, powstaną też ścieżki rowerowe i deptaki. Za to ruch samochodowy zostanie ograniczony.
ZOBACZ TEŻ: Zapowiada się wielkie otwarcie Wielkiego Muzeum Egipskiego
Plan zakłada też stworzenie centrum kulturalnego i artystycznego – w przestrzeni publicznej działać mają teatry na wolnym powietrzu i kina. Powstanie też muzeum, galeria, biblioteka publiczna, obiekt konferencyjny, restauracje z typowymi daniami egipskimi, arabskimi, ale i innych kuchni świata.


Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.