Repliki starożytnych dzieł, jako pamiątki z Egiptu. Dość chińskiej tandety

Fot. Ministerstwo Turystyki i Dziedzictwa Starożytności Egiptu

Turyści nie będą już zdani tylko na chińskie pamiątki z Egiptu. Będą mogli zaopatrzyć się w starannie przygotowane repliki oryginalnych artefaktów ze starożytności.

Minister turystyki i dziedzictwa starożytności Egiptu Khaled el-Anani, otworzył pierwszą w kraju, ale i na Bliskim Wschodzie, manufakturę, która zajmie się produkowaniem replik starożytnych dzieł. Znajduje się ona w Kairze i powstała we współpracy z firmą Treasures of Egypt for Archaeological Models – informuje gazeta „Daily News Egypt” w elektronicznym wydaniu.

Fot. Ministerstwo Turystyki i Dziedzictwa Starożytności Egiptu

CZYTAJ TEŻ: Egipt – pracownicy turystyki pierwsi do szczepienia

Minister mówi, że przedsięwzięcie nie ma wymiaru komercyjnego, chodzi raczej o pokazanie światu możliwości przemysłu egipskiego, ale też o ochronę dziedzictwa kulturowego kraju i praw do własności intelektualnej. Jak dodaje, jest to też element strategii zrównoważonego rozwoju i wykorzystania bogactw cywilizacji starożytnej, wpisuje się w potrzeby sektora turystycznego i będzie źródłem przychodów gospodarki narodowej.

Każda replika wyprodukowana w nowej fabryce będzie miała znak Najwyższej Rady Starożytności i certyfikat potwierdzający, że jest zgodna z oryginałem. Z kolei w kodzie kreskowym zapisane będą informacje o materiale z którego jest zrobiona, wadze, nazwie i miejscu, w którym można zobaczyć oryginał.

El-Anani mówi, że o takie repliki prosili turyści, którzy chętnie kupią je jako pamiątki z wycieczki do Egiptu. Wyroby będą sprzedawane w hotelach i na bazarach. Fabryka może też produkować dzieła dla muzeów na całym świecie.

Fot. Ministerstwo Turystyki i Dziedzictwa Starożytności Egiptu

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Egipt weźmie pod lupę swoich turystów

Znany egiptolog Zahi Hawass uważa, że to bardzo ważny projekt, bo nie tylko przyczyni się do wzrostu przychodów, ale też pozwoli zastąpić sprzedawane dziś wyroby z Chin.

Pierwszym miejscem, w którym wyroby będą dostępne, ma być Narodowe Muzeum Cywilizacji Egipskiej w Kairze, które otworzy się 4 kwietnia.

Fabryka, której budowa rozpoczęła się półtora roku temu, została wyposażona zgodnie z międzynarodowymi standardami. Nad replikami pracować będą doświadczeni artyści i specjaliści egipscy, a większość dzieł będzie wykonywana ręcznie z drewna, ceramiki, kamienia i metalu. Na ten moment zatrudnia około 150 osób – formalnie pracodawcą jest resort turystyki i dziedzictwa starożytności.

Fot. Ministerstwo Turystyki i Dziedzictwa Starożytności Egiptu

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Turcja utrzyma dopłaty do linii lotniczych i statków

943 miliony lir przeznaczy w przyszłym roku tureckie Ministerstwo Turystyki na dopłaty dla linii ...

Portugalia zaprasza na plaże od 6 czerwca

Muzea, zabytki, galerie sztuki, restauracje, kawiarnie, cukiernie są już otwarte. Portugalia weszła w poniedziałek ...

Wstęp do Wenecji płatny dopiero po wakacjach

Nie od maja, jak wcześniej zapowiadano, ale od 1 września turyści odwiedzający Wenecję będą ...

Dla Niemców Turcja i Egipt nadal zbyt ryzykowne

Turcja, ale też Egipt, Maroko czy Dominikana zostały wpisane przez niemiecki rząd na listę ...

15 procent więcej pasażerów na lotnisku w Olsztynie

W zeszłym roku przez Port Lotniczy Olsztyn-Mazury przewinęło się 121,3 tysiąca pasażerów, o 15 ...

Wypadek polskiego autokaru w Chorwacji

Nikt nie ucierpiał w wypadku autokaru przewożącego polskich turystów w Chorwacji – podają służby ...