Największe podwyżki wycieczek: Cypr, Majorka, Teneryfa

Pierwszy raz w tym sezonie średnia cena wycieczki w biurze podróży z tego roku okazała się większa niż średnia sprzed roku. Różnica wyniosła 62 złote – odnotowuje Traveldata.

Publikacja: 23.06.2021 02:55

Największe podwyżki wycieczek: Cypr, Majorka, Teneryfa

Foto: Fot. AFP

Ostatni tydzień w biurach podróży, podobnie jak poprzednich siedem, stał pod znakiem niewielkich podwyżek. Tym razem średnia cena wycieczki z wylotem między 2 a 8 sierpnia 2021 roku wzrosła o 16 złotych. W poprzednich zestawieniach ceny wzrosły o 26, 134, 10, 8, 11, 77 i 4 złote, a we wcześniejszych spadły o 13 i 25 złotych – wylicza w najnowszym raporcie z badania cen Instytut Badania Rynku Turystycznego Treveldata.

Jak podaje dalej, najbardziej podrożały wyjazdy na Cypr, średnio o 108 złotych. Niewiele mniej wzrosły ceny wakacji na Majorce i Teneryfie – o 107 i 97 złotych.

Traveldata zanotowała też spadki – największy obejmował podróże do Szarm el-Szejk – o 81 złotych. Nieznacznie mniej staniał wypoczynek na Korfu i w Portugalii – o 77 i 74 złote.

Zmiany cen wycieczek w ostatnim tygodniu autorzy raportu nanieśli na mapę, a przebieg tych zmian przedstawili na wykresie.

""

turystyka.rp.pl

""

turystyka.rp.pl

Największe zwyżki objęły oferty wyjazdów do Grecji i Turcji – o 60 i 35 złotych. Wyjazdy na Wyspy Kanaryjskie podrożały tylko o 12 złotych.

Nieznaczny spadek cen wyjazdów miał miejsce w wypadku Bułgarii – o 3 złote, a znacznie większy w odniesieniu do Egiptu – o 40 złotych.

Zmiana trendu?

Pierwszy raz w tym sezonie (od listopada 2020 roku) średnia cena z tego roku okazała się większa niż średnia sprzed roku. Różnica wyniosła 62 złote – odnotowuje Traveldata.

To tym donioślejsze, że w ostatnich trzech miesiącach ceny były znacząco niższe niż rok wcześniej: o 74, 10, 119, 113, 144, 101, 124, 162, 158, 166, 132, 176 i 130 złotych.

Zdecydowanie największy spadek średniej ceny liczonej rok do roku miał Egipt (tydzień temu Włochy). W wypadku Szarm el-Szejk było to 396 złotych, Marsa Alam – 280 złotych, a Hurghady – 167 złotych.

Znaczące były również zwyżki cen wycieczek porównanych rok do roku. Najwięcej, bo 432 złote, zyskała Fuerteventura. Niewiele mniej Albania, 410 złotych, i Sardynia – 333 złote.

Jak odnotowuje Traveldata, rosły też koszty organizatorów turystyki. Cena paliwa lotniczego wyniosła w minionym tygodniu 2,56 złotego za litr, co oznaczało wzrost rok do roku o 48,8 procent. Zarazem wartość złotego wobec euro i dolara spadła 1,2 procent.

Wspólny wpływ tych czynników na średni koszt wycieczki wyniósł – szacują eksperci z Traveldaty – 140 – 150 złotych.

""

turystyka.rp.pl

""

turystyka.rp.pl

Zdecydowanie największe spadki, liczone rok do roku, cen wycieczek – komentują autorzy raportu – kolejny raz miały miejsce w wypadku podróży do Egiptu. Chodziło o 281 złotych.

Znacznie mniejsza była skala rocznych przecen w odniesieniu do Turcji. Tam średnie ceny spadły o 19 złotych. Na pozostałych głównych kierunkach ceny wzrosły – w mniejszym stopniu w Grecji – o średnio 53 złote, w dość znacznym w Bułgarii – o 121 złotych, a w zdecydowanie największym na Wyspach Kanaryjskich – o średnio aż 232 złote.

Na mniej uczęszczanych kierunkach zdecydowanie największe roczne wzrosty cen wycieczek wystąpiły w Albanii – o 410 złotych, wyraźnie mniejsze były wzrosty cen w Hiszpanii kontynentalnej i w Portugalii – o 229 i 221 złotych, a jeszcze mniejsze na Cyprze, Majorce i w Tunezji – o 117, 111 i 60 złotych.

Niewielki spadek cen wyjazdów odnotowano w wypadku Włoch – o 22 złote. Nieco większy na Malcie – o 111 złotych – wylicza Traveldata.

Coral na czele obniżek

Traveldata przyjrzała się też, jak ceny na pierwszy tydzień sierpnia przedstawiały się przez pryzmat poszczególnych biur podróży. Najbardziej spadły w Coralu Travel i Rainbow – o 240 i 220 złotych. Obniżki widać było też w Sun & Funie, Primie Holiday i Eximie Tours, gdzie wyniosły 150, 90 i 60 złotych. W ofertach pozostałych organizatorów średnie roczne ceny wzrosły od 15 (Best Reisen) do 370 złotych.

W liczbie najniższych cen, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w wypadku 30 kierunków sezonu letniego, w trzech kategoriach hoteli, na pierwszym miejscu kolejny raz z rzędu znalazł się TUI Poland z liczbą takich 36 ofert.

Za nim uplasowały się Coral Travel z liczbą 30 ofert i Rainbow z liczbą 25 ofert.

W zeszłym tygodniu najwięcej najniższych cen wycieczek do Egiptu miały Coral Travel (5) i Rainbow (4), do Grecji Coral Travel (10) i Rainbow (5), a przed Grecosem i Exim Tours (po 4 oferty”. Jeśli chodzi o Wyspy Kanaryjskie niskimi cenami wyróżniały się TUI Poland (8) i Itaka (5), a w Turcji Coral Travel (8), Rainbow i TUI Poland (po 3). W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miał Coral Travel (5), a w Bułgarii TUI Poland i Best Reisen – (po 2 oferty).

Wobec okresu sprzed roku biuro Coral Travel umocniło swoja pozycję w Egipcie, Grecji, Tunezji i Turcji, a biuro Rainbow w Egipcie, Grecji i Turcji – odnotowuje Traveldata.

Część raportu poświęconego biurom podróży autorzy zamykają tabelą z touroperatorami, którzy w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowali imprezy turystyczne.

„Z powodu obniżek cen ofertowych w ostatnim tygodniu przez odchylenie od średniej ceny referencyjnej poprawiło biuro Rainbow, a bardzo niewielkie zwyżki cen w biurach Coral Travel i Exim Tours pozwoliły zachować ich odchylenia na mniej więcej poprzednich poziomach” – komentują.

""

turystyka.rp.pl

Ryanair jeszcze podnosi, Wizz Air już opuszcza

Traveldata zamyka dokument wyliczeniami pokazującymi ruchy cen biletów w tanich liniach lotniczych.

Na wykresach grubsza linia oznacza średnie ceny przelotów w szczycie sezonu letniego 2021, a cieńsza w poprzednim, czyli w sezonie letnim 2020. Zielone pole pomiędzy liniami oznacza spadek średnich cen rok do roku, a czerwone ich wzrost.

Na wykresach uwzględniono jedynie te rejsy (44 połączenia w Ryanairze i 24 w Wizz Airze), które występowały w obu sezonach jednocześnie. Przy czym liczba połączeń w Ryanairze była mniejsza niż zwykle z powodu zawieszenia niektórych kierunków przed rokiem, co z kolei było wynikiem pandemii.

""

turystyka.rp.pl

W poprzednich sześciu tygodniach poprzedni ośmiotygodniowy spadkowy trend cen przelotów na kierunkach kanaryjskich (obecnie jedynie Teneryfa z Warszawy i z Wrocławia) uległ odwróceniu, a wzrosty wyniosły ceny przelotów do poziomów najwyższych od listopada ubiegłego roku. W ostatnich dwóch tygodniach ceny jednak nieco spadły, ale skala ich przewyższenia wobec okresu sprzed roku pozostała bardzo wysoka, czyli 587 złotych i 76,9 procent (poprzednio 611 złotych i 74,1 procent) – opisują sytuację autorzy opracowania.

""

turystyka.rp.pl

„Kierunki kanaryjskie w tych liniach reprezentowane są obecnie przez cztery rejsy tygodniowo na Teneryfę, po dwa z Katowic i z Warszawy oraz jeden rejs na Fuerteventurę z Katowic. W przedostatnich dwóch tygodniach ceny przelotów na tym kierunku kolejny raz istotnie wzrosły, ale przed rokiem silnie wzrosły on również bardo silnie. W rezultacie tegoroczne ceny przelotów pozostały nieco niższe od cen z zeszłego sezonu, a mianowicie o 150 złotych i 8,9 procent (poprzednio były niższe o 369 złotych i 30,1 procent).

Na pozostałych kierunkach doszło do ponownej zniżki średnich cen przelotów do poziomu 602 złotych, który jest kolejnym najniższym w obecnym sezonie. Z powodu wzrostu cen u przewoźnika znacznie wzrosła ujemna różnica w relacji z cenami zeszłorocznymi, która wyniosła 319 złotych i 34,6 procent (poprzednio tylko 75 złotych i 10,2 procent).

W relacji z poprzednim sezonem, podobnie jak przed dwoma tygodniami, w największym stopniu podniosły się średnie ceny przelotów do Portugalii i Hiszpanii – o średnio 394 i 359 złotych, co można w jakimś stopniu wiązać z relatywnie bardzo korzystną sytuacją pandemiczną w tych krajach, która ostatnio odchodzi niestety już częściowo do przeszłości. W mniejszym stopniu rosły ceny na kierunkach włoskich – o średnio 246 złotych, a w najmniejszym do Grecji i Bułgarii – o średnio 173 i 136 złotych” – czytamy.

Ostatni tydzień w biurach podróży, podobnie jak poprzednich siedem, stał pod znakiem niewielkich podwyżek. Tym razem średnia cena wycieczki z wylotem między 2 a 8 sierpnia 2021 roku wzrosła o 16 złotych. W poprzednich zestawieniach ceny wzrosły o 26, 134, 10, 8, 11, 77 i 4 złote, a we wcześniejszych spadły o 13 i 25 złotych – wylicza w najnowszym raporcie z badania cen Instytut Badania Rynku Turystycznego Treveldata.

Jak podaje dalej, najbardziej podrożały wyjazdy na Cypr, średnio o 108 złotych. Niewiele mniej wzrosły ceny wakacji na Majorce i Teneryfie – o 107 i 97 złotych.

Pozostało 93% artykułu
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: W Grecji Mitsis nie do pobicia
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017 pomaga w pracy agenta
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: „Strelicje" pokonały „Ślicznotkę"
Turystyka
Turcy mają nowy pomysł na all inclusive
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Turystyka
Włoskie sklepiki bez mafijnych pamiątek