Zmiany klimatyczne i terroryzm zagrażają turystyce

Fot. AFP

Skutki zmiany klimatu i zagrożenie zamachami to największe problemy 2020 roku, które mogą odbić się na światowym rynku turystycznym – twierdzi dyrektor firmy Riskline.

Riskline, firma zajmująca się analizą ryzyk oddziałujących na bezpieczeństwo podróżnych, opublikowała prognozę na bieżący rok. Według jej dyrektora operacyjnego Adama Schradera do największych zagrożeń należą skutki zmian klimatycznych i zagrożenie zamachami.

Odnosząc się do tych pierwszych, Schrader tłumaczy, że niebezpieczne są nieprzewidywalne, długookresowe susze i powodzie, które do tej pory nie wydarzały się na tak wielką skalę, a które niszczą kraje i stają się przyczyną konfliktów i wymuszonej migracji. Walka z nimi jest nieskuteczna wobec planów wycofania się Stanów Zjednoczonych, które są drugim największym na świecie emitentem dwutlenku węgla, z porozumienia paryskiego. Ma to nastąpić, jeśli Donald Trump wygra kolejne wybory.

CZYTAJ TEŻ: Rządy ostrzegają turystów przed Iranem

Kolejnym niebezpieczeństwem są ataki terrorystyczne. Byli członkowie tak zwanego Państwa Islamskiego, którzy wrócili do swoich krajów, i inni radykałowie będą szukać zemsty za zabicie ich przywódcy Abu Bakra al-Baghadiego w Syrii w październiku 2019 roku. Należy spodziewać się ataków samotnych wilków, bo choć organizacja terrorystyczna ISIS została mocno osłabiona, przez propagandę prowadzoną w mediach społecznościowych uśpione komórki zaczynają się odradzać. Celem zamachów mogą być zarówno infrastruktura rządowa, dyplomatyczna, jak i węzły transportowe, hotele, parki i wydarzenia o charakterze religijnym.

Analitycy mówią również o zagrożeniu ze strony skrajnie prawicowych terrorystów, którzy mogą prowadzić ataki na tle rasistowskim, ksenofobicznym, homofobicznym czy antyimigranckim w miejscach publicznych, na przykład w klubach nocnych dla społeczności LGBT, szkołach i centrach handlowych, szczególnie w Stanach Zjednoczonych.

W tym roku zagrożone może być ludzkie zdrowie z powodu chorób takich jak gorączka krwotoczna Ebola, cholera, żółta febra i inne przenoszone przez komary. W 2019 roku pojawiły się ogniska dengi w Brazylii, na Filipinach, w Meksyku, Nikaragui, Tajlandii, Malezji i Kolumbii. Pojedyncze przypadki zanotowano również w Hiszpanii i we Francji.

Naukowcy twierdzą, że na 80 procent uderzy huragan podobny do El Niño, który spowoduje niszczące deszcze i długie okresy suszy w krajach leżących nad Pacyfikiem. To z kolei może przyczyniać się do tworzenia się kolonii komarów przenoszących groźne choroby.

Problemem jest także rosnąca niechęć wielu osób do szczepień, głównie w Europie i w Ameryce Północnej – to sprawia, że choroby, które udało się zwalczyć, zaczynają powracać. Co gorsza, nowe szczepy bakterii są oporne na antybiotyki.

ZOBACZ TAKŻE: Czy wysłanie turystów na wulkan to przestępstwo?

Riskline wśród innych potencjalnych zagrożeń wymienia protesty i demonstracje antysystemowe w Ameryce Południowej, niektórych krajach Europy, na Bliskim Wschodzie i w Azji Wschodniej. Wraz ze wzrostem niezadowolenia społecznego w tym roku możemy być świadkami jeszcze większej liczby takich wydarzeń. Nie bez znaczenia pozostają brexit i wojna handlowa między  Stanami Zjednoczonymi a Chinami – na razie trudno przewidzieć ich długookresowe konsekwencje.

Zagrożeniem dla podróżnych w tym roku mogą być wielkie wydarzenia sportowe, takie jak letnie igrzyska olimpijskie w Japonii, Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej, Copa América w Kolumbii i Argentynie oraz trzy wyścigi kolarskie Grand Tours. Chodzi o zwiększone ryzyko ataków terrorystycznych i możliwość organizacji dużych demonstracji, na przykład w czasie Tour de France we Francji czy rozgrywek piłkarskich UEFA na Węgrzech i w Rosji. Nie należy też lekceważyć przestępczości pospolitej i zwiększonego ryzyka zachorowania, jak również skutków złej pogody – wydarzenia w Japonii i Kolumbii odbywają się w porze deszczowej.

Jako ostatnie zagrożenie Riskline wymienia braki w dostawie wody wywołane falami upałów – dotyczy to głównie Indii, Pakistanu, Iranu, Iraku i Libanu, ale też mniej rozwiniętych regionów Włoch, Hiszpanii, Stanów Zjednoczonych (głównie stanów Nowy Meksyk i Kalifornia) oraz Republiki Południowej Afryki.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Betlej: Wycieczki są drogie, bo jest ich mało

Nawet o 15 – 17 procent więcej niż rok temu kosztują wyjazdy z biurami ...

Duda w Ustce ogłasza szczegóły bonu – turysta rezerwuje, ZUS płaci

Bon turystyczny będzie ważny do końca 2021 roku i będzie miał postać cyfrową, dlatego ...

Grecos ma rzecznika prasowego

Biuro podróży Grecos Holiday poinformowało, że do kontaktów z mediami wynajęło poznańską agencję PR. ...

W kwietniu noclegi pięciogwiazdkowe były droższe

Średnia cena noclegu w kwietniu w polskich hotelach wyniosła 253,42 złotego, co oznacza, że ...

Samorządy chcą opłaty turystycznej

150 mln zł rocznie – na takie wpływy z nowej daniny liczą samorządowcy. I ...

Ranni po wypadku kolejowym w Barcelonie

Co najmniej 48 osób zostało rannych, w tym pięć poważnie, w wypadku pociągu w ...