Malta otwiera granice dla Polaków

Fot. Maltańska Organizacja Turystyczna

1 lipca Malta otworzy granice i wznowi pasażerski ruch lotniczy. Początkowo władze dopuszczały ruch jedynie z 18 krajów o małym odsetku zachorowań na Covid-19, bez Polski. Teraz rozszerzyły tę listę.

W połowie maja na Malcie otwarto punkty usługowe, restauracje i hotele. Od 1 lipca, po ponad 3 miesiącach zamknięcia i izolacji, Malta pozwoli na wznowienie lotniczego i promowego ruchu pasażerskiego.

Na listę „bezpiecznych” krajów wpisano 22 europejskie państwa – w tym Polskę. Malta na bieżąco monitoruje sytuację epidemiczną w Europie, dodając lub usuwając kraje, z którymi wznawia ruch turystyczny. Po wylądowaniu na wyspie podróżujących nie będzie obowiązywać 14-dniowa kwarantanna.

CZYTAJ TEŻ: Grecja – możliwe lokalne przywracanie obostrzeń

Loty będą się odbywać zgodnie z nowo powstającą siatką połączeń. Loty na Maltę potwierdziły Ryanair (z Krakowa dwa razy w tygodniu, z Poznania, Wrocławia i Gdańska raz w tygodniu) i Wizz Air (z Katowic dwa razy w tygodniu i z Warszawy trzy razy w tygodniu).

Maltańskie lotnisko, punkty gastronomiczne i noclegowe oraz atrakcje turystyczne będą funkcjonować w nowym reżimie sanitarnym. Maltańskie Ministerstwo Turystyki i Ochrony Konsumentów wraz z Maltańską Organizacją Turystyczną (Malta Tourism Authority) ustaliło trzy najważniejsze zasady: zachowanie dystansu społecznego, zwiększona higiena i obowiązkowe noszenie maseczek ochronnych lub przyłbic w wyznaczonych miejscach.

Na lotnisku

Turyści przylatujący na Maltę nie będą badani na obecność koronawirusa. Na lotnisku przejdą jedynie kontrolę termowizyjną i będą poproszeni o wpisanie do formularza podstawowych informacji o ich podróży. Na Maltę nie będą wpuszczani podróżni, którzy w ostatnim czasie odwiedzili kraj nienależący do maltańskiego korytarza turystycznego (Islandia, Słowacja, Cypr, Litwa, Łotwa, Norwegia, Szwajcaria, Estonia, Dania, Węgry, Austria, Luksemburg, Niemcy, Czechy, Irlandia, Finlandia, Włochy, Francja, Hiszpania, Chorwacja, Grecja i Polska).

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Hiszpania przyspiesza otwarcie granic

Dane z formularzy będą gromadzone przez 30 dni. Na terenie całego terminalu oraz podczas transferów lotniskowych wszyscy podróżni i pracownicy są zobowiązani do noszenia maseczek lub przyłbic.

Transport, noclegi, gastronomia

Transport publiczny na Malcie kursuje według zwykłego rozkładu jazdy. Regularnie kursują też promy pomiędzy Maltą, Gozo i Comino. Wszystkie środki transportu są ozonowane, a taksówki i wynajmowane samochody dokładnie czyszczone i odkażane po każdym kliencie.

Maltańska Organizacja Turystyczna kontroluje wszystkie obiekty, które wznowiły działalność. Mogą być otwarte jedynie te miejsca, które spełniły wymogi sanitarne i dostały certyfikat jakości. Jest on umieszczony w miejscu widocznym dla podróżnych. Każdy certyfikowany obiekt będzie podlegać okresowej kontroli – oznaka jakości może zostać odebrana, jeśli dany obiekt nie spełnia wymaganych zasad sanitarnych.

W restauracjach między stolikami musi być zachowana bezpieczna odległość. Zrezygnowano m. in. z samoobsługowych bufetów i pojemników z przyprawami (na rzecz saszetek jednorazowego użytku).

Wszystkie obiekty są wyposażone w ogólnodostępne płyny dezynfekujące, jednorazowe ręczniki papierowe, bezdotykowe terminale płatnicze i szyby oddzielające pracowników od klientów. Klamki, poręcze, przyciski będą regularnie dezynfekowane, a stoliki, blaty i krzesła – odkażane po każdym kliencie.

Plaże i baseny

Korzystanie z maltańskich plaż i basenów będzie możliwe z zachowaniem odpowiednich wymogów sanitarnych. Minimalna odległość pomiędzy leżakami i parasolami musi wynosić 2 metry. Z basenu może korzystać o połowę mniej osób niż zazwyczaj.

Zarówno plaże, jak i baseny będą regularnie sprzątane i dezynfekowane.

WARTO: Bruksela zachęca: Otwórzmy unijne granice 1 lipca

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Krakowski Hilton Garden Inn Airport ma specjalistkę od konferencji

Do zespołu Hilton Garden Inn Kraków Airport dołączyła Aleksandra Piątkowska, która pełni funkcję kierownika ...

Traveldata: Klientów w biurach podróży mało, a ceny rosną

Egipt, Tunezja i Wyspy Kanaryjskie – to kierunki, które ostatnio najbardziej drożały, zarówno w ...

Znamy ceny biletów do Wielkiego Muzeum Egipskiego

400 funtów egipskich, czyli 95 złotych, kosztować będzie bilet do nowego Wielkiego Muzeum Egipskiego ...

Miesiąc po tragedii otworzono szlak na Giewont

Po tragicznej w skutkach burzy, która przeszła nad Tatrami, szlak na Giewont został zamknięty ...

Rozrzutny Izraelczyk, oszczędny Łotysz

Goście z Izraela wydawali najwięcej na noclegi w Polsce. Średnio za dobę w hotelu ...

Rosjanie i Chińczycy zaproszą na podwodny rejs

Pod koniec tego roku w rejs uda się pierwsza turystyczna łódź podwodna. Budują ją ...