Siedem wskazówek, jak szusować na Słowacji w czasie pandemii

Wybierając się na narty na Słowację, zrób test PCR, pamiętaj o zasłanianiu nosa i ust i zachowywaniu odległości od innych – przypomina operator ośrodków narciarskich Tatry Mountain Resorts.

Publikacja: 23.12.2020 12:13

Siedem wskazówek, jak szusować na Słowacji w czasie pandemii

Foto: Fot. materiały prasowe

Święta Bożego Narodzenia będą na Słowacji przebiegać w częściowym lockdownie. Obowiązuje tu zakaz wychodzenia z domu bez uzasadnionej przyczyny. Świąteczne wizyty u bliskich są możliwe, jednak związku z zagrożeniem epidemicznym władze zaapelowały o ograniczenie kontaktów.

Słowacja jest zarazem jednym z niewielu krajów Europy Środkowej, który zezwala na korzystanie ze stoków narciarskich i nocowanie w hotelach w czasie świąt – informuje firma Tatry Mountain Resorts (TMR), właściciel wyciągów na Słowacji i w Polsce.

W Jasnej i Tatrach Wysokich grubość pokrywy śnieżnej na stokach wynosi od 30 do 80 centymetrów, dostępne są trasy narciarskie o łącznej długości 24 kilometrów.

CZYTAJ TEŻ: Słowacja – na narty i do hotelu tylko z testem

Oto siedem rad i wskazówek, które TMR przygotował dla narciarzy.

1. Wjazd na Słowację z krajów Unii Europejskiej jest możliwy tylko po okazaniu testu PCR na covid-19 z wynikiem negatywnym, wykonanego nie wcześniej niż 72 godziny przed przekroczeniem granicy. Wedle interpretacji strony słowackiej ważność zaświadczenia liczy się od dnia wydania potwierdzenia wykonaniu testu.

2. Meldując się w hotelu, trzeba okazać zaświadczenie o negatywnym wyniku testu. Z obowiązku tego zwolnione są dzieci w wieku poniżej 10 lat. Przy dłuższych pobytach w hotelach TMR w Jasnej lub Tatrach Wysokich w ostatnim dniu ważności testu PCR należy umówić się w recepcji na bezpłatny test antygenowy, który zostanie wykonany na miejscu. Po upływie kolejnych trzech dni test trzeba powtórzyć. Test antygenowy w ośrodkach TMR mogą wykonać także osoby, które tam nie nocują – kosztuje on wówczas 10 euro. Punkty pobrań czynne są codziennie z wyjątkiem 24 grudnia. Hotele górskie serwują jedzenie do pokojów lub na wynos. Hotelowe centra spa i wellness są zamknięte.

3. Przy zakupie skipassów bezpośrednio w ośrodku trzeba okazać zaświadczenie o negatywnym wyniku testu na covid-19. Prowadzone są wyrywkowe kontrole osób korzystających z kolejek i wyciągów. Dla wsiadających przygotowano specjalne korytarze umożliwiające zachowanie dystansu. Korzystając z wyciągów i kolejek, trzeba zakryć nos i usta. W kabinie kolejki może przebywać tylko jedna osoba lub osoby mieszkające razem na co dzień.

4. Après-ski – dyskoteki, kluby i bary są zamknięte.

5. Działają centra obsługi klienta i wypożyczalnie nart. Nauka jazdy w szkółkach narciarskich odbywa się wyłącznie indywidualnie. Na stokach jedzenie można kupić tylko na wynos.

6. W skibusch trzeba zasłaniać usta i nos i zachować dystans podczas czekania i przejazdu.

7. Na stok warto wybrać się z zakupionym wcześniej skipassem (przedsprzedaż online na gopass.pl), nie zapominając o zaświadczeniu o negatywnym wyniku testu na covid-19. Konieczne jest zakrywanie dróg oddechowych za pomocą maseczki, komina lub w inny sposób, zachowywanie dystansu w kolejkach i dezynfekowanie rąk.

Spółka Tatry Mountain Resorts jest właścicielem i operatorem słowackich ośrodków narciarskich Jasná, Tatrzańska Łomnica, Stary Smokowiec i Jezioro Szczyrbskie, austriackich Mölltaler Gletscher i Ankogel Mallnitz, polskiego Szczyrk Mountain Resort, największego aquaparku na Słowacji Tatralandia, Legendii Śląskiego Wesołego Miasteczka, hoteli Grand Jasná, Tri Studničky, Chalets Jasná Collection, Srdiečko, Pošta i Rotunda, Grandhotel Praha Tatranská Lomnica, Grandhotel Starý Smokovec, Hotel FIS Štrbské Pleso i Noc na Łomnicy, a także restauracji, punktów usługowych i sklepów sportowych.

Do końca roku obrotowego 2019 spółka zainwestowała w rozwój i modernizację ośrodków około 400 milionów euro. Akcje TMR są notowane na trzech europejskich giełdach: w Bratysławie, Pradze i Warszawie.

Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Materiał Partnera
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Zanim Wyjedziesz
Gdzie wakacje w tym roku będą najdroższe, a gdzie najtańsze? Czy Polska się opłaca?
Zanim Wyjedziesz
Londyn opodatkuje turystów. „Kilka euro ich nie zniechęci". Hotelarze protestują
Zanim Wyjedziesz
Nowa cena za Fudżi. „Za dużo turystów na szlakach”
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Zanim Wyjedziesz
Egipcjanin krzyczał „stój, stój!”, ale kapitan nie słyszał. I łódź z turystami zatonęła