Ferie zimowe przewidziane są w czterech terminach. Jako pierwsi – od 14 do 29 stycznia – wypoczywać będą uczniowie z województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego. W pozostałych rozpoczną się one za tydzień, dwa lub za cztery tygodnie. Dwutygodniowa przerwa w zajęciach, w zależności od województwa, nastąpi między 14 stycznia a 26 lutego.
Z myślą o rodzicach Ministerstwo Edukacji Narodowej stworzyło kilka lat temu publiczną internetową bazę danych o wypoczynku: wypoczynek.men.gov.pl, za pomocą której każdy może sprawdzić, czy dany organizator zgłosił turnus do właściwego kuratorium oświaty. Organizator ma obowiązek zrobić to na 21 dni przed terminem rozpoczęcia wypoczynku; w przypadku półkolonii i wypoczynku organizowanego za granicą na 14 dni przed.
Jak informuje resort edukacji, do 11 stycznia do bazie wypoczynku organizatorzy zgłosili łącznie 2,8 tysiąca wyjazdów dla 11,6 tysiąca uczestników, w tym 115 wyjazdów zagranicznych dla 4,4 tysiąca uczestników.
W bazie na bieżąco publikowane są informacje o numerach wydanych zaświadczeń, danych organizatora, liczbie uczestników oraz terminie i lokalizacji wypoczynku. Umożliwia ona także zgłaszanie uwag (wpływają bezpośrednio na skrzynkę MEN). W sytuacji stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości organizacyjnych informację o nich można także zgłaszać odpowiedniemu kuratorowi oświaty lub innym służbom (komendzie powiatowej lub miejskiej Państwowej Straży Pożarnej, państwowemu lub powiatowemu Inspektorowi Sanitarnemu, Policji).
MEN rekomenduje, aby przy decydowaniu się na konkretną ofertę, kierować się jej edukacyjnym charakterem, np. planowanymi wycieczkami, poznawaniem ciekawych miejsc, historii, a także możliwościami aktywnego i bezpiecznego wypoczynku w grupie rówieśników.