Muzeum w Xian, gdzie znajdują się oryginalne figury żołnierzy i koni, mających strzec cesarza Qinshihuanga, oskarżyło park tematyczny w prowincji Anhui o kradzież. W powiecie Taihu ustawiono bowiem repliki terakotowych figur, tak żeby wyglądały one jak te odkryte podczas prac archeologicznych w Xianie. Włożono je do głębokich, specjalnie wykopanych rowów.
Cytowani przez chińskie media eksperci uważają, że park w Anhui może być oskarżony o nieuczciwą konkurencję oraz zmuszony do zapłacenia muzeum w Xianie odszkodowania za straty finansowe.
Armię terakotową odkryli przypadkowo w 1974 roku trzej chłopcy. Okazało się, że pod ziemią ukrytych jest 7,5 tysiąca figur naturalnej wielkości, wykonanych z wypalonej gliny, przedstawiających żołnierzy, oficerów i konie. To towarzysze pierwszego chińskiego cesarza Qin Shi, który zmarł w 210 p.n.e. i tak go pochowano. Cała armia została umieszczona w podziemnych pomieszczeniach, których wysokość wynosiła około trzech metrów.
Armia określana jest mianem ósmego cudu świata. Od 1987 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Rocznie odwiedzają stanowisko archeologiczne setki tysięcy turystów.