Skania jest drugim, po Sztokholmie, najczęściej odwiedzanym przez Polaków regionem Szwecji. Jak podaje Szwedzki Urząd Statystyczny (SCB), dla Malmö i całego regionu Skanii wzrost liczby noclegów wykupionych przez Polaków między styczniem a marcem sięgnął 35,7 procent (porównując rok do roku), a Polacy są na piątym miejscu zestawienia najczęściej nocujących tam nacji.
Prym wśród zagranicznych gości odwiedzających Skanię wiodą Duńczycy (prawie 41 tysięcy noclegów), Niemcy (17,6 tysiąca), Brytyjczycy (17 tysięcy), Indusi (niespełna 12 tysięcy) i Polacy (7,7 tysiąca). Kolejne miejsca zajmują goście z Norwegii (7,4 tysiąca), Holandii (6,8 tysiąca) i Stanów Zjednoczonych (6,7 tysiąca). W pierwszym kwartale tego roku zagraniczni turyści kupili w Skanii 204,73 tysiąca noclegów, co oznacza 11,5-procentowy wzrost rok do roku.
Wśród Polaków największą popularnością cieszą się rezerwacje w hotelach, w których kupili ponad 5 tysięcy noclegów (wzrost o 34,9 procent rok do roku). W schroniskach młodzieżowych liczba sprzedanych Polakom łóżek sięgnęła 1,5 tysiąca, co oznacza prawie 59-procentowy wzrost (rok do roku). Największy, bo 170 procentowy, wzrost liczby wykupionych noclegów zanotowały jednak firmy wynajmujące domy wakacyjne. W sumie w pierwszym kwartale sprzedano w nich 920 noclegów.
– Z roku na rok zauważamy wzrost zainteresowania polskich klientów zakwaterowaniem wakacyjnym w całej Szwecji. Jednak najciekawsze są zmiany w charakterystyce preferowanej formy urlopu – mówi, cytowana w komunikacie prasowym, Anna Kaźmierczak, dyrektor polskiego oddziału firmy Novasol. – Do tej pory większość naszych polskich gości wybierających się do Szwecji stanowili wędkarze chcący skorzystać z obfitości szwedzkich łowisk. Z każdym sezonem ten trend się jednak zmienia i obserwujemy wzrost zainteresowania wyjazdami rodzinnymi, szczególnie do regionu Skanii – dodaje.
Zauważalnie rosnące zainteresowanie Skandynawią podkreśla również przewoźnik promowy Unity Line. Szczecińska spółka obsługuje promy pasażerskie na trasie ze Świnoujścia do Ystad i ze Świnoujścia do Trelleborga. Rocznie przewozi około 261 tysięcy pasażerów. W 2016 roku (w porównaniu z rokiem 2015) spółka odnotowała ponad 6-procentowy wzrost przewozów pasażerskich i 8-procentowy samochodów osobowych. Jak wynika z wewnętrznych badań armatora, w zeszłym roku Polacy podróżowali do Szwecji przede wszystkim w poszukiwaniu pracy, w celach turystycznych i w ramach wizyt rodzinnych i towarzyskich.