Hermes trawel szczycił się historią od 1981 roku. Początkowo organizował kolonie szkolne i zimowiska dla dzieci i młodzieży. Później specjalizował się w pielgrzymkach na cały świat (m.in. Grecja, Meksyk, Gruzja, Turcja). Dysponował własnymi autokarami.

Upadkiem Hermesa poszkodowanych jest – według informacji złożonej przez samego organizatora w urzędzie marszałkowskim województwa mazowieckiego – 270 klientów. Niektórzy z nich wykupili wyjazdy wcześniej, a ponieważ biuro nie mogło ich zrealizować z powodu pandemii, przyjęli vouchery do wykorzystania w innym terminie.

CZYTAJ TEŻ: Betlej: Przed biurami podróży trudne lato 2021

Nie wiadomo jednak, jaka jest suma wszystkich wpłaconych przez nich na poczet wyjazdów pieniędzy. – Dowiemy się tego dopiero, kiedy właścicielka uzupełnieni zgłoszenie o niewypłacalności, o dane przewidziane ustawą o imprezach turystycznych, w tym o daty wyjazdów i numery umów, a także o wpłaconych przez klientach zaliczkach – wyjaśnia w rozmowie z naszym serwisem wicedyrektor departamentu turystyki w urzędzie marszałkowskim Izabela Stelmańska. – Jedno jest pewne, za granicą nie ma żadnego klienta Hermesa, nie trzeba będzie nikogo sprowadzać.

Hermes miał gwarancję ubezpieczeniową wykupioną w TU Europa na sumę 350 tysięcy złotych, ważną do 31 stycznia 2021 roku.

Hermes Travel to co najmniej siódme w tym roku biuro podróży, które upada. Wcześniej odnotowywaliśmy między innymi niewypłacalność takich organizatorów turystyki, jak:  Millennium Travel, Celtur, Kama Tours, Aktywni+ czy Tourasia.

Ze strony www.hermes-travel.eu:

„Biuro HERMES powstało w Warszawie w listopadzie 1981 roku i było jednym z pierwszych polskich prywatnych biur podróży. Od początku istnienia zasięgiem działalności biuro nasze objęło teren całego kraju.

Prace rozpoczęliśmy od organizacji pielgrzymek do rodzimych miejsc kultu religijnego. W latach 80. panował w Polsce stan wojenny i … ostra cenzura. Mimo to już wówczas wydrukowaliśmy pierwszy katalog, który opisywał polskie ośrodki kultu religijnego oraz polskie szlaki turystyczne.

W latach 1983 – 1987 byliśmy jednym z największych w Warszawie organizatorów kolonii i zimowisk dla dzieci z całej Polski. Co roku w czasie wakacji letnich i ferii zimowych tysiące dzieci w wieku szkolnym wypoczywało za naszym pośrednictwem. Nowatorskim jak na owe czasy była oferta grupowego wypoczynku na łonie natury potocznie zwana „wczasami pod gruszą” ze zorganizowanym dowozem autokarem.

Także nasze imprezy sylwestrowe cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Przez 8 lat organizowaliśmy kilkudniowe wyjazdowe imprezy sylwestrowe połączone z licznymi dodatkowymi atrakcjami (m.in. kuligi z pochodniami, pieczenie barana, zawody w zjazdach na sankach).

Po otwarciu Polakom zachodnich granic rozpoczęliśmy organizowanie zagranicznych wyjazdów – pielgrzymek i wycieczek (autokarowych i samolotowych). Nasza obecna oferta pielgrzymkowa to ponad 30 tras w cenie już od 590 zł. Wśród wycieczek szkolnych są liczne oferty wyjazdów krajowych jak i zagranicznych (jednodniowych, wielodniowych oraz opcje dla aktywnych). Od kilku lat oferujemy szeroką gamę propozycji wyjazdów integracyjnych dla nauczycieli oraz pozaszkolnych rad pedagogicznych”.