Wczorajsze (26 kwietnia), jak i wiele poprzednich rund rozmów toczących się od tygodni nie przyniosło rozwiązania konfliktu, chociaż obie strony deklarują, że ich celem jest zapewnienie bezpieczeństwa w polskiej przestrzeni powietrznej i na lotniskach oraz dobrych warunków pracy i szkoleń kontrolerów.
Czytaj więcej
Rząd liczy się z koniecznością ograniczenia ruchu lotniczego nad Polską spowodowaną odejściem z pracy większości kontrolerów ruchu. Ogłosił rozporządzenie, w którym wskazuje, które kierunki będą miały pierwszeństwo.
Impulsem, który spowodował niezadowolenie kontrolerów były oszczędności wprowadzone przez poprzedniego prezesa PAŻP zarówno w dyżurach na wieżach kontrolnych jak i w wynagrodzeniach. Zdecydowana większość warszawskich kontrolerów złożyła wypowiedzenia z pracy, które nabiorą mocy 30 kwietnia. Wtedy od 1 maja zabraknie kontrolerów do obsługi polskiego nieba.
Rząd antycypując tę sytuację wydał rozporządzenie, które od 1 maja ogranicza latanie z lotnisk w Warszawie i Modlinie do godzin 9.30-17. Wejście w życie tego przepisu oznaczałoby anulowanie ponad 300 ze wykonywanych obecnie średnio 500 lotów dziennie.
We wspólnym komunikacie PAŻP i związkowców po wtorkowej rundzie rozmów o poinformowano, że pracodawca przedstawiał wyjaśnienia do przygotowanej przez siebie w oparciu o propozycje strony społecznej symulacji zarobków. "Strona Społeczna zawnioskowała w oparciu o art. 28 ustawy o związkach zawodowych o udostępnienie informacji finansowych i organizacyjnych dotyczących Osobowego Funduszu Płac umożliwiających ich porównanie posiadanych przez siebie informacji z danymi Pracodawcy. Pracodawca wskazał na brak możliwości udostępnienia danych z uwagi na niemożliwość anonimizacji danych osobowych w sposób użyteczny dla Strony Społecznej, gdyż wiązało by się to z naruszeniem RODO i przedstawiciele Stron skonsultowali problem z IODO Agencji".