HRS zapłaci odszkodowanie hotelarzom za najniższą cenę

hrs.de

To wynik pozasądowych negocjacji HRS i Niemieckiego Stowarzyszenia Hotelarzy. Portal zapłaci odszkodowanie, bo w umowach o współpracę żądał dla siebie najlepszych cen

HRS i Niemieckie Stowarzyszenie Hotelarzy (Hotelverband Deutschland – IHA) doszły do porozumienia w sprawie wysokości odszkodowania za zapisy w umowach, zgodnie z którymi obiekty nie mogły oferować w innych kanałach sprzedaży lepszych cen niż na portalu HRS. Firma zapłaci na rzecz IHA 4 miliony euro. Związek przekaże je tytułem odszkodowania 600 hotelom, które w zeszłym roku wystąpiły wspólnie przeciwko HRS.

Sprawa ciągnęła się od 2013 roku, w międzyczasie uprawomocniła się decyzja Niemieckiego Urzędu Antymonopolowego zakazująca zapisów w umowach o gwarancji najniższej ceny. Pod koniec 2017 roku IHA wezwało swoich członków do złożenia pozwu zbiorowego przeciwko HRS.

Czytaj też: „Paryż walczy z Airbnb. Rekordowa kara za nielegalny wynajem”.

Organizacji i firmie udało się ostatecznie dojść do porozumienia – poza wspomnianym odszkodowaniem zakłada ono także współpracę przy rozwiązywaniu różnych problemów, przed którymi stoi branża hotelarska. Nadal nie udało się wypracować jednego schematu obowiązującego dla wszystkich portali, takich jak Booking.com czy Expedia.

Zobacz: „Marriott chce dać niższą prowizję Expedii”.

Zarówno HRS, jak i IHA mają odmienne zdania co do gwarancji najniższych cen. Prezes portalu Tobias Ragge jest jednak zadowolony, że udało się zrobić krok naprzód i wypracować warunki dalszej współpracy, zamiast zajmować się nieporozumieniami z przeszłości. HRS jest i chce nadal być długoletnim partnerem hoteli. Prezes IHA Otto Lindner podkreśla natomiast, że porozumienie jest krokiem milowym dla niemieckiej branży hotelarskiej. Organizacja chce zawrzeć podobne z innymi graczami na rynku.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Hiszpańskie plaże najczystsze

Hiszpania ma najwięcej na świecie czystych plaż. Na 684 z nich będzie w tym ...

Lotnisk już wystarczy

Podstawowym zadaniem powinno być nie budowanie kolejnych portów, ale właściwe zarządzanie już istniejącymi. Ważne ...

Apartamenty we Wrocławiu – TOP 10 aparthoteli w centrum miasta

W 2017 roku do Wrocławia zawitało 5 milionów turystów. Odwiedzający wydali tu wtedy prawie ...

Waszczykowski o śledztwie w sprawie śmierci Polki w Egipcie

Polska będzie domagać się dostępu do informacji o śledztwie w sprawie śmierci 27-letniej Polki ...

Kos skorzysta jeszcze z niższego VAT-u

VAT na Kos, Lesbos, Chios, Samos i Leros nadal będzie o 30 procent mniejszy ...

Wizy dla Polaków jadących do Iranu aktualne

Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie dostało żadnej oficjalnej informacji od władz Iranu o wstrzymaniu wydawania ...