HRS zapłaci odszkodowanie hotelarzom za najniższą cenę

hrs.de

To wynik pozasądowych negocjacji HRS i Niemieckiego Stowarzyszenia Hotelarzy. Portal zapłaci odszkodowanie, bo w umowach o współpracę żądał dla siebie najlepszych cen

HRS i Niemieckie Stowarzyszenie Hotelarzy (Hotelverband Deutschland – IHA) doszły do porozumienia w sprawie wysokości odszkodowania za zapisy w umowach, zgodnie z którymi obiekty nie mogły oferować w innych kanałach sprzedaży lepszych cen niż na portalu HRS. Firma zapłaci na rzecz IHA 4 miliony euro. Związek przekaże je tytułem odszkodowania 600 hotelom, które w zeszłym roku wystąpiły wspólnie przeciwko HRS.

Sprawa ciągnęła się od 2013 roku, w międzyczasie uprawomocniła się decyzja Niemieckiego Urzędu Antymonopolowego zakazująca zapisów w umowach o gwarancji najniższej ceny. Pod koniec 2017 roku IHA wezwało swoich członków do złożenia pozwu zbiorowego przeciwko HRS.

Czytaj też: „Paryż walczy z Airbnb. Rekordowa kara za nielegalny wynajem”.

Organizacji i firmie udało się ostatecznie dojść do porozumienia – poza wspomnianym odszkodowaniem zakłada ono także współpracę przy rozwiązywaniu różnych problemów, przed którymi stoi branża hotelarska. Nadal nie udało się wypracować jednego schematu obowiązującego dla wszystkich portali, takich jak Booking.com czy Expedia.

Zobacz: „Marriott chce dać niższą prowizję Expedii”.

Zarówno HRS, jak i IHA mają odmienne zdania co do gwarancji najniższych cen. Prezes portalu Tobias Ragge jest jednak zadowolony, że udało się zrobić krok naprzód i wypracować warunki dalszej współpracy, zamiast zajmować się nieporozumieniami z przeszłości. HRS jest i chce nadal być długoletnim partnerem hoteli. Prezes IHA Otto Lindner podkreśla natomiast, że porozumienie jest krokiem milowym dla niemieckiej branży hotelarskiej. Organizacja chce zawrzeć podobne z innymi graczami na rynku.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Związkowcy z LOT: Strajk będzie bezterminowy

Związkowcy zrzeszeni w sześciu związkach zawodowych działających w LOT zapowiedzieli, że 1 maja rozpoczną ...

Wizz Air otwiera bazy w Dortmundzie i Petersburgu

Węgierski przewoźnik ogłosił dziś otwarcie w Dortmundzie swojej 32 bazy. W sierpniu umieści w ...

Zielona Góra niemal podwaja liczbę pasażerów

Do lipca przez Port Lotniczy Zielona Góra – Babimost przewinęło się 14 tysięcy podróżnych, ...

Polska nagrodzona za promocję turystyczną w Rosji

Podczas kończących się dzisiaj międzynarodowych targów turystycznych MITT w Moskwie Polska Organizacja Turystyczna została ...

Touroperatorzy ogłaszają klimatyczny stan wyjątkowy

15 touroperatorów z kilku krajów połączyło siły w nowym projekcie ekologicznym. Zobowiązują się do ...

„Wakacje jakie chcesz” w reklamie Neckermanna

„Mówisz masz. Wakacje dokładnie takie jakie chcesz” – pod takim hasłem Neckermann Polska prowadzi ...