HRS zapłaci odszkodowanie hotelarzom za najniższą cenę

hrs.de

To wynik pozasądowych negocjacji HRS i Niemieckiego Stowarzyszenia Hotelarzy. Portal zapłaci odszkodowanie, bo w umowach o współpracę żądał dla siebie najlepszych cen

HRS i Niemieckie Stowarzyszenie Hotelarzy (Hotelverband Deutschland – IHA) doszły do porozumienia w sprawie wysokości odszkodowania za zapisy w umowach, zgodnie z którymi obiekty nie mogły oferować w innych kanałach sprzedaży lepszych cen niż na portalu HRS. Firma zapłaci na rzecz IHA 4 miliony euro. Związek przekaże je tytułem odszkodowania 600 hotelom, które w zeszłym roku wystąpiły wspólnie przeciwko HRS.

Sprawa ciągnęła się od 2013 roku, w międzyczasie uprawomocniła się decyzja Niemieckiego Urzędu Antymonopolowego zakazująca zapisów w umowach o gwarancji najniższej ceny. Pod koniec 2017 roku IHA wezwało swoich członków do złożenia pozwu zbiorowego przeciwko HRS.

Czytaj też: „Paryż walczy z Airbnb. Rekordowa kara za nielegalny wynajem”.

Organizacji i firmie udało się ostatecznie dojść do porozumienia – poza wspomnianym odszkodowaniem zakłada ono także współpracę przy rozwiązywaniu różnych problemów, przed którymi stoi branża hotelarska. Nadal nie udało się wypracować jednego schematu obowiązującego dla wszystkich portali, takich jak Booking.com czy Expedia.

Zobacz: „Marriott chce dać niższą prowizję Expedii”.

Zarówno HRS, jak i IHA mają odmienne zdania co do gwarancji najniższych cen. Prezes portalu Tobias Ragge jest jednak zadowolony, że udało się zrobić krok naprzód i wypracować warunki dalszej współpracy, zamiast zajmować się nieporozumieniami z przeszłości. HRS jest i chce nadal być długoletnim partnerem hoteli. Prezes IHA Otto Lindner podkreśla natomiast, że porozumienie jest krokiem milowym dla niemieckiej branży hotelarskiej. Organizacja chce zawrzeć podobne z innymi graczami na rynku.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Alitalia ma od dwóch lat zarząd komisaryczny

Włoska kolej i lotniska będą ratować Alitalię

Państwowa włoska kolej FS i grupa Atlantia, zarządzająca włoskimi lotniskami, zgodziły się, choć z ...

POT zatrudniła nowych specjalistów od internetu

Departament e-informacji Polskiej Organizacji Turystycznej został powiększony o dwóch pracowników. Arkadiusz Osipiuk będzie pełnił ...

Rejsy po Nilu znów popularne

Ponad 100 statków turystycznych pływa obecnie po Nilu. Wzrost sprzedaży wycieczek po Nilu, w ...

Nowa jednofuntówka zabezpieczona jak nigdy

Nowa, dwunastokątna moneta o nominale jednego funta szterlinga weszła we wtorek do obiegu w ...

Czy ustawa odstraszy turystów?

Nowa ustawa turystyczna nakłada na biura obowiązki informacyjne. Przy sprzedaży telefonicznej ich wypełnienie może ...

Po strzelaninie Airbnb kończy z „party houses”

Airbnb zakazuje wynajmowania domów i apartamentów na zabawy. Decyzja jest efektem strzelaniny w Halloween ...