IGHP: Telewizja w pokojach za droga

Bloomberg

Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego od kilku lat próbuje zablokować wprowadzenie wysokich opłat z tytułu praw autorskich, ustanowionych przez Komisję Prawa Autorskiego. 9 maja Sąd Okręgowy w Poznaniu wydał nieprawomocne postanowienie, które częściowo je zatwierdza

IGHP w rozesłanym dzisiaj komunikacie zapowiada, że odwoła się od tej decyzji. Zbyt wysokie, zdaniem izby, opłaty zostały określone w tabeli stawek wynagrodzeń za odtwarzanie utworów i przedmiotów praw pokrewnych i zatwierdzone w lipcu 2013 roku przez Komisję Prawa Autorskiego. W tym samym roku izba złożyła w Sądzie Okręgowym w Poznaniu wniosek o odmowę zatwierdzenia tabeli.

Izba zwraca uwagę, że przyjęte stawki nie mają związku z przychodami hoteli. Przedsiębiorcy muszą płacić niezależnie od tego, czy pokoje są zajęte, czy nie. – Czasy, kiedy goście hotelowi koniecznie chcieli mieć telewizor w pokoju, już dawno minęły. Dzisiaj nie ma on już wpływu na atrakcyjność pobytu w hotelu w takim stopniu, jak na przykład szybki internet – argumentuje prezes IGHP Ireneusz Węgłowski, cytowany w komunikacie.

Czytaj też: „Hotelarze chcą obniżyć rachunki”.

9 maja tego roku Sąd Okręgowy w Poznaniu wydał nieprawomocne postanowienie w sprawie opłat za odtwarzanie utworów i przedmiotów praw pokrewnych w obiektach hotelowych, częściowo zatwierdzając tabelę Komisji Prawa Autorskiego. Orzeczenie to jest pierwszym rozstrzygnięciem sądu w sporze zapoczątkowanym jeszcze w 2012 roku przed Komisją Prawa Autorskiego.

Sąd utrzymał między innymi niekorzystne dla hotelarzy stawki za odtwarzanie programów telewizyjnych w pokojach. Sukcesem izby jest natomiast odmowa zatwierdzenia stawek za odtwarzanie utworów z nośników dźwięku i za pomocą urządzeń do odbioru programów radiowych w pokojach i miejscach ogólnie dostępnych, czyli tak zwanej muzyki w tle. Za zasadne sąd uznał również żądanie IGHP odrzucenia postanowień ogólnych i zawartych w nich definicji, które prowadzą do zwiększenia o 30 procent wysokości ustalonych stawek wynagrodzenia.

W ocenie doradców i pełnomocników prawnych izby już sama odmowa zatwierdzenia części definicyjnej tabel może powodować, że nie będą one mogły być stosowane w całości lub w części. Pozostawienie poza regulacją kwestii odtwarzania programów radiowych powoduje, że idea i wyznaczony przez ustawodawcę cel jednej wspólnej tabeli tracą sens – dowodzi IGHP.

– Cieszymy się z częściowego sukcesu, ale konieczne są dalsze działania i doprowadzenie do całkowitej odmowy zatwierdzenia tabel przez Sąd Apelacyjny w Poznaniu. Złożymy odwołanie, ponieważ nie rozumiemy, dlaczego, pomimo przedstawienia obiektywnych opinii ekspertów i szeregu analiz prawnych i ekonomicznych, polscy hotelarze mieliby płacić stawki, które są jednymi z najwyższych w Europie – mówi Ireneusz Węgłowski.

Czytaj też: „Hotelarze z IGHP obchodzili 15-lecie”.

Prezes podkreśla jednocześnie, że decyzja sądu nie jest prawomocna i tabele jeszcze nie wchodzą w życie. Izba czeka teraz na pisemne uzasadnienie sądu. Odwołanie złoży po jego analizie.

Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego to samorządowa organizacja działająca w branży hotelarsko-gastronomicznej. Prowadzi między innymi działalność promocyjną na rzecz swoich członków, certyfikuje produkty i usługi, reprezentuje hotelarzy w kontaktach z administracją państwową.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Wizz Air: Nie wiesz dokąd lecieć? Podpowiemy

Wizz Air uruchomił usługę Trip Planner, służącą do wyszukiwania stron internetowych pomocnych w wyborze ...

Bruksela mówi, jak przygotować restart rejsów

Unia Europejska przygotowała wytyczne dla armatorów statków wycieczkowych do wznowienia rejsów. Zaleca między innymi, ...

Rosja dopłaci do pobytów zagranicznych turystów

Rosyjscy organizatorzy turystyki przyjazdowej mogą dostać 1,2 tysiąca rubli dopłaty do każdego zagranicznego turysty. ...

Orbis skupia się na nieruchomościach

Orbis postanowił podzielić swoją działalność na dwie części: prowadzenie hoteli na podstawie umów franczyzy ...

Enter Air zabezpieczy się przed przejęciem

Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła prospekt spółki Enter Air związany z dopuszczeniem do obrotu akcji ...

Norwegian kończy latanie przez Atlantyk

Norweski przewoźnik ogłosił, że z powodu kłopotów spowodowanych uziemieniem boeingów 737 MAX kończy z ...