IGHP w rozesłanym dzisiaj komunikacie zapowiada, że odwoła się od tej decyzji. Zbyt wysokie, zdaniem izby, opłaty zostały określone w tabeli stawek wynagrodzeń za odtwarzanie utworów i przedmiotów praw pokrewnych i zatwierdzone w lipcu 2013 roku przez Komisję Prawa Autorskiego. W tym samym roku izba złożyła w Sądzie Okręgowym w Poznaniu wniosek o odmowę zatwierdzenia tabeli.
Izba zwraca uwagę, że przyjęte stawki nie mają związku z przychodami hoteli. Przedsiębiorcy muszą płacić niezależnie od tego, czy pokoje są zajęte, czy nie. – Czasy, kiedy goście hotelowi koniecznie chcieli mieć telewizor w pokoju, już dawno minęły. Dzisiaj nie ma on już wpływu na atrakcyjność pobytu w hotelu w takim stopniu, jak na przykład szybki internet – argumentuje prezes IGHP Ireneusz Węgłowski, cytowany w komunikacie.
Czytaj też: „Hotelarze chcą obniżyć rachunki”.
9 maja tego roku Sąd Okręgowy w Poznaniu wydał nieprawomocne postanowienie w sprawie opłat za odtwarzanie utworów i przedmiotów praw pokrewnych w obiektach hotelowych, częściowo zatwierdzając tabelę Komisji Prawa Autorskiego. Orzeczenie to jest pierwszym rozstrzygnięciem sądu w sporze zapoczątkowanym jeszcze w 2012 roku przed Komisją Prawa Autorskiego.
Sąd utrzymał między innymi niekorzystne dla hotelarzy stawki za odtwarzanie programów telewizyjnych w pokojach. Sukcesem izby jest natomiast odmowa zatwierdzenia stawek za odtwarzanie utworów z nośników dźwięku i za pomocą urządzeń do odbioru programów radiowych w pokojach i miejscach ogólnie dostępnych, czyli tak zwanej muzyki w tle. Za zasadne sąd uznał również żądanie IGHP odrzucenia postanowień ogólnych i zawartych w nich definicji, które prowadzą do zwiększenia o 30 procent wysokości ustalonych stawek wynagrodzenia.