IGHP: Telewizja w pokojach za droga

Bloomberg

Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego od kilku lat próbuje zablokować wprowadzenie wysokich opłat z tytułu praw autorskich, ustanowionych przez Komisję Prawa Autorskiego. 9 maja Sąd Okręgowy w Poznaniu wydał nieprawomocne postanowienie, które częściowo je zatwierdza

IGHP w rozesłanym dzisiaj komunikacie zapowiada, że odwoła się od tej decyzji. Zbyt wysokie, zdaniem izby, opłaty zostały określone w tabeli stawek wynagrodzeń za odtwarzanie utworów i przedmiotów praw pokrewnych i zatwierdzone w lipcu 2013 roku przez Komisję Prawa Autorskiego. W tym samym roku izba złożyła w Sądzie Okręgowym w Poznaniu wniosek o odmowę zatwierdzenia tabeli.

Izba zwraca uwagę, że przyjęte stawki nie mają związku z przychodami hoteli. Przedsiębiorcy muszą płacić niezależnie od tego, czy pokoje są zajęte, czy nie. – Czasy, kiedy goście hotelowi koniecznie chcieli mieć telewizor w pokoju, już dawno minęły. Dzisiaj nie ma on już wpływu na atrakcyjność pobytu w hotelu w takim stopniu, jak na przykład szybki internet – argumentuje prezes IGHP Ireneusz Węgłowski, cytowany w komunikacie.

Czytaj też: „Hotelarze chcą obniżyć rachunki”.

9 maja tego roku Sąd Okręgowy w Poznaniu wydał nieprawomocne postanowienie w sprawie opłat za odtwarzanie utworów i przedmiotów praw pokrewnych w obiektach hotelowych, częściowo zatwierdzając tabelę Komisji Prawa Autorskiego. Orzeczenie to jest pierwszym rozstrzygnięciem sądu w sporze zapoczątkowanym jeszcze w 2012 roku przed Komisją Prawa Autorskiego.

Sąd utrzymał między innymi niekorzystne dla hotelarzy stawki za odtwarzanie programów telewizyjnych w pokojach. Sukcesem izby jest natomiast odmowa zatwierdzenia stawek za odtwarzanie utworów z nośników dźwięku i za pomocą urządzeń do odbioru programów radiowych w pokojach i miejscach ogólnie dostępnych, czyli tak zwanej muzyki w tle. Za zasadne sąd uznał również żądanie IGHP odrzucenia postanowień ogólnych i zawartych w nich definicji, które prowadzą do zwiększenia o 30 procent wysokości ustalonych stawek wynagrodzenia.

W ocenie doradców i pełnomocników prawnych izby już sama odmowa zatwierdzenia części definicyjnej tabel może powodować, że nie będą one mogły być stosowane w całości lub w części. Pozostawienie poza regulacją kwestii odtwarzania programów radiowych powoduje, że idea i wyznaczony przez ustawodawcę cel jednej wspólnej tabeli tracą sens – dowodzi IGHP.

– Cieszymy się z częściowego sukcesu, ale konieczne są dalsze działania i doprowadzenie do całkowitej odmowy zatwierdzenia tabel przez Sąd Apelacyjny w Poznaniu. Złożymy odwołanie, ponieważ nie rozumiemy, dlaczego, pomimo przedstawienia obiektywnych opinii ekspertów i szeregu analiz prawnych i ekonomicznych, polscy hotelarze mieliby płacić stawki, które są jednymi z najwyższych w Europie – mówi Ireneusz Węgłowski.

Czytaj też: „Hotelarze z IGHP obchodzili 15-lecie”.

Prezes podkreśla jednocześnie, że decyzja sądu nie jest prawomocna i tabele jeszcze nie wchodzą w życie. Izba czeka teraz na pisemne uzasadnienie sądu. Odwołanie złoży po jego analizie.

Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego to samorządowa organizacja działająca w branży hotelarsko-gastronomicznej. Prowadzi między innymi działalność promocyjną na rzecz swoich członków, certyfikuje produkty i usługi, reprezentuje hotelarzy w kontaktach z administracją państwową.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

W biurach podróży Turcja i Egipt wypychają Hiszpanię i Portugalię

W ostatnim tygodniu sprzedaż wycieczek była wyższa niż przed rokiem o 26,2 procent. Skumulowana ...

Wielki wieloryb na dziobie Cracovii

Kolorowa grafika przedstawiająca wieloryba zdobi dziób promu pasażersko-samochodowego Cracovia, który należy do Polskiej Żeglugi ...

Lotnisko Chopina otwiera bramki ABC

27 czerwca warszawskie Lotnisko Chopina uruchomi 20 bramek ABC (ang. Automated Border Control) do ...

Chińskim turystom trudno dostać się do Polski

W Chinach nastanie moda na Europę Wschodnią, dlatego skupiamy się na tworzeniu nowych produktów ...

Rzym: Nie masz biletu, słono za to zapłacisz

W Rzymie pasażer komunikacji miejskiej przyłapany na jeździe bez biletu zapłaci 200 euro kary. ...

Wrocławskie lotnisko z 10-procentowym wzrostem

Dobry początek roku na lotnisku we Wrocławiu. W porównaniu ze styczniem 2017 roku liczba ...