Hotelarze rozczarowani blokowaniem przez rząd restauracji

Pixabay

Zakaz korzystania z restauracji, sal konferencyjnych i stref rekreacji w hotelach to istotna bariera w przywracaniu biznesu hotelowego – uważa Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego.

Zarząd Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego wydał komunikat ze stanowiskiem w sprawie rozwiązań, jakie przewiduje rządowe rozporządzenie „w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii”.

Mimo że rząd zapowiedział odmrożenie działalności obiektów noclegowych na poniedziałek, 4 maja, rozporządzenie w tej sprawie opublikował dopiero w nocy z 2 na 3 maja. Ku rozczarowaniu hotelarzy, znalazły się tam ograniczenia, których nie było we wcześniejszym materiale przygotowanym w charakterze wytycznych przez Ministerstwo Rozwoju z Generalnym Inspektoratem Sanitarnym i opublikowanym na stronie internetowej resortu. Nastawienia urzędników nie zmieniła nawet próba, podjęta przez IGHP po ujawnieniu projektu rozporządzenia, przekonania ich, że otwarcie hoteli bez możliwości korzystania przez gości z ich części gastronomicznej będzie ułomne, a w niektórych wypadkach wręcz bezcelowe.

CZYTAJ WIĘCEJ: Hotele ruszą jednak bez restauracji

Stanowisko IGHP

„W związku z rozporządzeniem Rady Ministrów z 2.05.2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii („rozporządzenie”) i wytycznymi Ministerstwa Rozwoju dla funkcjonowania hoteli/obiektów/pensjonatów w trakcie epidemii COVID-19 w Polsce („wytyczne”), Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego uważa, że dopuszczenie wszystkich grup turystów do korzystania z hoteli od 4 maja br. jest krokiem w dobrym kierunku. Istotną barierą powrotu turystyki do normalności jest utrzymanie w rozporządzeniu zakazu korzystania z restauracji hotelowych. Podobnie utrzymanie zakazu działalności konferencyjnej i rekreacyjnej będzie zniechęcało turystów do korzystania z hoteli. Dodatkowo Izba wyraża zaniepokojenie niespójnościami w tym zakresie pomiędzy rozporządzeniem i wytycznymi, a także późnym opublikowaniem przepisów, co z pewnością utrudni przedsiębiorcom hotelarskim sprawne zorganizowanie ponownego otwarcia obiektów, których większość obecnie jest zamknięta.

Zarząd IGHP”

ZOBACZ TEŻ: Noclegi – tak. Basen, dyskoteka, spa – nie

Mogą Ci się również spodobać

Emirates: Pierwszy spadek zysku od 5 lat

Przewoźnik z Dubaju poinformował o pierwszym od 5 lat spadku rocznego zysku. Wszystko z ...

1,6 miliona złotych z Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego dla klientów upadłego Olimpu

1,6 miliona złotych – tyle Turystyczny Fundusz Gwarancyjny będzie musiał wypłacić klientom upadłego biura ...

Lotnicze spółki pod jednym dachem

Premier powołał Polską Grupę Lotniczą (PGL), w której skład wejdą aktywa zarządzane przez Ministerstwo ...

Szczecin zyska połączenie ze Sztokholmem

Węgierski Wizz Air otworzy w połowie maja połączenie lotnicze między podszczecińskim lotniskiem w Goleniowie ...

Kandydatka na wiceprezesa POT zaopiniowana pozytywnie

Rada Polskiej Organizacji Turystycznej jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała kandydaturę Anny Salamończyk-Mochel na stanowisko wiceprezesa POT. ...

W Bolzano i Trydencie działają już świąteczne targi

Przy nadzwyczajnych środkach bezpieczeństwa w związku z zagrożeniem terrorystycznym w Bolzano i Trydencie na ...