Hotele w Dominikanie odżyły. Wracają Amerykanie

Fot. Pixabay

Rok od zamknięcia granic z powodu koronawirusa branża hotelowa w Dominikanie może mówić o odbiciu. Średnie obłożenie w obiektach w święta wielkanocne ma przekroczyć nawet 40 procent.

Z powodu pandemii liczba turystów odwiedzających Dominikanę spadła do poziomu z 1998 roku – podaje gazeta „Dominican Today” w swoim elektronicznym wydaniu. W zeszłym roku do kraju przyjechało 2,4 miliona turystów, dla porównania rok wcześniej było ich 6,4 miliona. Tamtejszy rząd wprowadził zakaz lotów 19 marca 2020 roku, połączenia zostały przywrócone w lipcu, ale mimo to przyjazdów było o wiele mniej niż zazwyczaj.

Teraz sytuacja zaczyna się poprawiać, a prezes stowarzyszenia hoteli i firm turystycznych Asonahores Rafael Blanco mówi, że średnie obłożenie w obiektach w marcu ma wynieść 42 procent. Jeśli prognozy się potwierdzą, będzie to najlepszy wynik w ciągu ostatnich 12 miesięcy. – Choć w 2020 roku zanotowaliśmy 62,5-procentowy spadek w liczbie przyjazdów z zagranicy, już w 2021 roku widzimy wyraźną poprawę sytuacji, przede wszystkim dzięki popytowi notowanemu w Stanach Zjednoczonych, które są naszym najważniejszym rynkiem źródłowym – informuje.

CZYTAJ TEŻ: Od kwietnia do Dominikany tylko z biletem elektronicznym

Z kolei minister turystyki Dominikany David Collado twierdzi, że w regionie Punta Cany liczba rezerwacji już wróciła do wartości sprzed pandemii. Udało się to osiągnąć, mimo że do kwietnia do kraju nadal nie mogą przylatywać Kanadyjczycy – to druga największa grupa gości z zagranicy.

W związku z rosnącą liczbą rezerwacji dominikańskie hotele zaczęły się otwierać. Na razie dostępne są 44 tysiące łóżek hotelowych – taką informację podało Ministerstwo Turystyki. Zgodnie z danymi z Banku Centralnego to 53 procent wszystkich miejsc noclegowych. Resort turystyki obliczył natomiast, że do lutego udało się przywrócić do pracy prawie 100 tysięcy osób – przed pandemią w branży zatrudnionych było 350 tysięcy.

Z szacunków Asonahores wynika, że sytuacja będzie się poprawiać latem, co ma związek z programami szczepień prowadzonymi zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Dominikanie. Branża liczy, że z tego samego powodu wkrótce do kraju powrócą goście z Kanady i z głównych rynków europejskich.

ZOBACZ TAKŻE: Dominikana ubezpieczy każdego turystę od covidu

By przyciągnąć jak najwięcej gości, władze Dominikany opracowały specjalne protokoły sanitarne, które obejmują teraz darmowe testy PCR dla turystów przed powrotem do domów.

Z danych Banku Centralnego wynika, że z powodu załamania się turystyki wpływy do gospodarki krajowej zmniejszyły się o 4,8 miliarda dolarów, czyli były o 64,3 procent niższe, licząc rok do roku.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Best Reisen stawia na duety, a nawet na trio

Więcej wycieczek łączących emiraty arabskie z egzotycznymi kierunkami i pakietowanie dynamiczne – to atuty, ...

Grecja: Pięć milionów turystów, znikoma liczba zakażonych

W 2020 roku do Grecji przyjechało około 5 milionów gości zagranicznych – mówi tamtejszy ...

Bułgaria: Pokaż zezwolenie, albo wyburzaj hotel

W Bułgarii rozpoczęły się przygotowania do nowego sezonu letniego. Minister turystyki Nikolina Angelkova kontroluje ...

Wenecjanie protestują: Wenecja chce żyć

„Wenecja chce żyć. Dosyć hoteli” – ulotki z takim hasłem rozrzucono w tamtejszym teatrze ...

W Dubaju powstaje nowy megakurort

Plaża Jumeirah w Dubaju zostanie wydłużona o 2,2 kilometra. Wszystko po to, by móc ...

Agenci śpiewają, tańczą i opowiadają o wyjazdach

Niemiecki touroperator Schauinsland-Reisen pisze musical, by w ten sposób spopularyzować oferowane przez siebie wyjazdy. ...