Młodzi gardzą wakacjami all inclusive? Nic bardziej mylnego, zaskakujące wyniki badania

Aż 42 procent turystów z pokolenia Z przedkłada ośrodki all inclusive nad inne rodzaje zakwaterowania - wynika z raportu Expedii, platformy z wycieczkami.

Publikacja: 14.01.2025 06:59

Młodzi gardzą wakacjami all inclusive? Nic bardziej mylnego, zaskakujące wyniki badania

Foto: Nelly Kamińska

Expedia we współpracy z Hotels.com i Vrbo opublikowała raport „Unpack ‘25”, w którym analizuje najważniejsze, jej zdaniem, trendy nadchodzącego sezonu turystycznego.

Raport powstał na podstawie danych własnych tych platform i badania przeprowadzonego wśród 25 tysięcy respondentów z 19 krajów, którzy podróżowali w celach wypoczynkowych w zeszłym roku lub planują to zrobić w ciągu najbliższych trzech lat.

Z raportu wynika, że turyści z pokolenia Z (urodzeni po 1995 roku) wcale nie odżegnują się, jak można by się spodziewać, od wakacji w formule all inclusive. Aż 42 procent ankietowanych młodych urlopowiczów woli ośrodki all inclusive od innych rodzajów zakwaterowania, a jedna trzecia twierdzi, że ich postrzeganie ofert all inclusive zmieniło się na lepsze.

W okresie od 1 stycznia do 1 lipca 2024 roku wyszukiwania z użyciem filtra „all inclusive” w serwisie Hotels.com wzrosły o 60 procent w porównaniu z drugim półroczem 2023 roku. Co ciekawe, hasztag #allinclusive zyskuje coraz większy zasięg na TikToku.

Głównymi powodami, dla których „zetki” skłaniają się ku all inclusive, są „minimalny stres” podczas wakacji (41 procent wskazań), łatwość rezerwacji (39 procent) i skojarzenia z luksusem (38 procent).

Czytaj więcej

Najliczniej odwiedzane miasta świata. Azja goni Europę

Jeśli hotel, to z dobrą restauracją

Na jakie jeszcze trendy zwraca uwagę Expedia?

W hotelach podróżni szukają nie tylko noclegu, ale też wyjątkowych doświadczeń kulinarnych. Chętnie zatrzymują się w obiektach, które mają restauracje chwalone przez krytyków kulinarnych i gości. Na Hotels.com pozytywne opinie o hotelowych restauracjach, barach i szefach kuchni wzrosły w okresie 1 stycznia - 4 lipca 2024 roku o 40 procent w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej.

39 procent turystów przepytanych przez Expedię odwiedza w czasie wakacji sklepy spożywcze, a 44 procent kupuje produkty, których nie dostanie u siebie. Niektórzy wręcz organizują swoje podróże wokół zdobywania pożądanych towarów, takich jak „czekolada z Dubaju, kosmetyki do pielęgnacji skóry z Korei, słodycze z Japonii i masło z Francji”.

Czytaj więcej

Tajlandia zapowiada „rok wielkiej turystyki i sportu”, zniżki i odwiedziny celebrytów

Znany już trend FOMO (fear of missing out - strach przed przegapieniem czegoś, który mobilizuje do aktywności i intensywnego zwiedzania) ma też swoje przeciwieństwo - JOMO (joy of missing out - radość z przegapienia czegoś).

JOMO, jak wynika z badania Expedii, zdobywa coraz więcej zwolenników. 62 procent turystów uważa, że podróżowanie JOMO zmniejsza stres i niepokój, a prawie połowa, że pozwala nawiązać lepsze relacje z bliskimi.

Zwolennicy JOMO często zatrzymują się w domkach przy plaży, nad jeziorami czy w górach. Mile przez nich widziane są baseny, ogrody czy werandy z widokiem, które pomagają im się zrelaksować i odciąć od zgiełku codzienności.

Jednym z wiodącym trendów tego roku będzie podróżowanie w celu zobaczenia „zapierających dech cudów natury”. Już w latach poprzednich turyści byli gotowi lecieć na drugi koniec świata, żeby zobaczyć takie zjawiska jak całkowite zaćmienie słońca.

Najwięcej, bo 61 procent podróżnych, chce zobaczyć zorzę polarną, 30 procent - wulkany, gejzery i gorące źródła. Wielu chce oglądać nocne niebo w parkach ciemnego nieba, wykluwanie się żółwi morskich, bioluminescencyjny plankton czy taniec godowy żurawi japońskich.

80 procent podróżnych chciałoby zatrzymać się w miejscu, które oferuje najlepsze widoki na te zjawiska. W takich miejscach noclegi wyprzedają się wiele miesięcy naprzód.

Czytaj więcej

Dwa polskie miasta w rankingu najatrakcyjniejszych w roku 2025 miast na świecie

Turyści szukają inspiracji na ekranie

Stosunkowo nowym zjawiskiem, które z roku na rok zyskuje na popularności, jest set-jetting, czyli podróżowanie śladem miejsc, w których kręcono popularne filmy, seriale czy reality show.

Dwie trzecie turystów (o 16 procent więcej w porównaniu z poprzednim rokiem) twierdzi, że filmy i programy telewizyjne miały wpływ na ich decyzje wyjazdowe, a 36 procent uważa, że był on większy niż rok wcześniej.

Listę takich miejsc otwiera w tym roku Dubaj - według danych Expedii zainteresowanie nim wzrosło o ponad 30 procent po emisji serialu „The Real Housewives of Dubai”. Na liście znalazły się także Montana i Wyoming („Yellowstone”), Nowy Jork („And Just Like That…”), Kapsztad („One Piece”) i Szkocja („The Traitors”).

Expedia we współpracy z Hotels.com i Vrbo opublikowała raport „Unpack ‘25”, w którym analizuje najważniejsze, jej zdaniem, trendy nadchodzącego sezonu turystycznego.

Raport powstał na podstawie danych własnych tych platform i badania przeprowadzonego wśród 25 tysięcy respondentów z 19 krajów, którzy podróżowali w celach wypoczynkowych w zeszłym roku lub planują to zrobić w ciągu najbliższych trzech lat.

Pozostało jeszcze 91% artykułu
Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Materiał Promocyjny
Rośnie znaczenie magazynów energii dla systemu energetycznego i bezpieczeństwa kraju
Nowe Trendy
Rumuni mieli podróżować do Ameryki bez wiz od tego roku. Teraz muszą czekać
Nowe Trendy
Warszawskie zabytki w parku miniatur w Brukseli
Nowe Trendy
Turyści odwracają się od Ameryki Donalda Trumpa. „Skutki antypatii"
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Nowe Trendy
Z turystyki do dyplomacji. Były szef Maltańskiej Organizacji Turystycznej ambasadorem w Polsce
Materiał Promocyjny
Jak znaleźć nieruchomość w Warszawie i czy warto inwestować?