Raport powstał w oparciu o badania uczestników organizowanych w Katowicach spotkań konferencyjnych, prowadzone przez dr. Krzysztofa Cieślikowskiego z katowickiej Akademii Wychowania Fizycznego we współpracy z katowickim samorządem.
Samorządowcy oceniają, że wyniki raportu potwierdzają, iż Katowice są przygotowane do organizowania i obsługi spotkań konferencyjnych i wydarzeń biznesowych. W odniesieniu do 2015 roku liczba ludzi, którzy odwiedzili stolicę Górnego Śląska, w związku z organizowanymi tu konferencjami czy targami, wzrosła o ok. 180 tysięcy, czyli prawie o 31 procent (wobec niespełna 582,5 tysiąca ludzi w roku 2015).
– To pokazuje, że sprawdza się nasza, konsekwentnie realizowana, strategia ukierunkowana na rozwój turystyki biznesowej, ściąganie nowych imprez biznesowych oraz rozwijanie tych, które już przyciągnęliśmy. W tym roku w Katowicach odbędzie się prestiżowy WOMEX, czyli Targi Muzyki Świata, jesteśmy także najpoważniejszym kandydatem do organizacji Szczytu Klimatycznego ONZ w 2018 roku – mówi prezydent Katowic Marcin Krupa.
Według samorządowców tysiące gości w niespełna 300-tysięcznych Katowicach to realne zyski dla miasta i mieszkańców – rozwija się zaplecze hotelowe i konferencyjne, zarabiają firmy cateringowe, restauratorzy, taksówkarze czy handlowcy. Z raportu wynika, że w zeszłym roku uczestnik konferencji, korzystający z noclegu, wydał średnio w Katowicach 534 złotych (w tym średnio 279 złotych na nocleg), natomiast ci, którzy w mieście nie nocowali, ale np. zrobili zakupy czy zjedli obiad, zostawili tu średnio 161 złotych.
Przeciętne obłożenie pokojów hotelowych w katowickich obiektach w 2016 roku wyniosło około 65 procent, co w porównaniu z rokiem 2015 oznacza wzrost o 5 procent.