– Po sukcesie szlaku Alpe-Adria, prowadzącego z Salzburga przez naszą Karyntię do Adriatyku, który latem służy zarówno amatorom rowerów jak i pieszym, pragnęliśmy tu, w naszym kraju związkowym, stworzyć trasę zimową w nieco mniejszej skali – powiedziała Elke Maidic, specjalistka do spraw marketingu i relacji publicznych podczas prezentacji zimowej oferty Karyntii dla mediów w Warszawie. – To Nockberge Trail spinający pięć regionów: Katschberg, Innerkrems, Turrach, Falkert oraz Bad Kleinkirchheim/St. Oswald. Postawiliśmy na górskie wycieczki na nartach (skitouring), ponieważ coraz bardziej zyskują one na popularności. Trasa została przygotowana dla narciarzy, którzy mają już trochę doświadczenia i dobrą kondycję, ale na razie nie chcą się jeszcze mierzyć z odcinkami typowo wysokogórskimi – dodała.
Na narty
Nockberge Trail obliczony jest na cztery dni w drodze, przy czym zmęczeni mogą skrócić ten czas, wybierając na stromych odcinkach podwózkę wyciągiem lub kolejką. Przewidziano też usługę dowozu bagażu na miejsca noclegu. W przeciwieństwie do innych tras skitourowych, gdzie śpi się na materacu w rozbitym przez siebie namiocie, tutaj na gości czekają dobrej klasy hotele ze spa.
Na rozpoczynający się w październiku sezon przygotowano szereg ofert darmowych karnetów narciarskich, zniżek i promocji. Wszystkie ośrodki w Karyntii i Tyrolu Wschodnim obejmuje jeden TopSkipass. Są też także dostępne regionalne skipassy z wieloma usługami dodatkowymi w cenie – chociażby wstęp na baseny termalne w Bad Kleinkirchheim. Park przyrodniczy Weissensee oferuje swoim gościom od 6 do 20 stycznia 2018 roku karnet narciarski gratis — wystarczy zarezerwować urlop w jednym z 40 ośrodków partnerskich. W Kötschach Mauthen promocja „Śnieżynka” pozwala na darmowe zjazdy maluchom do 10 roku życia. Są też usługi specjalne – w ośrodku narciarskim Turracher Höhe napoje serwuje gościom w nasłonecznionej części stoku pistenbutler, czyli górski kamerdyner.
Na amatorów desek czeka zimą 30 regionów narciarskich w samej Karyntii i Tyrolu Wschodnim, z trasami o łącznej długości ponad 800 kilometrów. Z całorocznego ośrodka na lodowcu w Mölltal (Mölltaler Gletscher) można korzystać przez ponad 300 dni w roku.
Po nartach lub zamiast nich można wypocząć w licznych ośrodkach wellness. – Do niektórych term zjeżdża się wprost ze stoku – informowała Elke Maidis. Po gruntownej modernizacji otwarto niedawno ponownie termy św. Katarzyny (Therme St. Kathrein) w Bad Kleinkirchheim. Znajduje się tu największy basen w Karyntii, najdłuższa zjeżdżalnia oraz wspaniała strefa saun i odnowy biologicznej. 13-14 stycznia 2018 roku właśnie tam odbędą się zawody Pucharu Świata w Narciarstwie Alpejskim Kobiet (slalom i zjazd super gigant).