Unijna dotacja projektu sięgnie 9 milionów złotych.
– Dzięki uzyskanym środkom po zakończeniu remontu otworzymy w muzeum trzy nowe wystawy stałe. Obecnie brakuje u nas wystawy historycznej i taka właśnie powstanie w budynku Białej Fabryki od strony ul. Piotrkowskiej. Ekspozycja połączy historię fabryk i Łodzi z posiadanymi przez nas zabytkowymi maszynami. Osią porządkującą treści będą surowce używane przez fabryki włókiennicze, jak np. bawełna i wełna – podkreśla dyrektorka łódzkiego Muzeum Włókiennictwa Aneta Dalbiak.
Wystawa poświęcona technologii włókienniczej będzie zajmować dwa dolne piętra skrzydła A Białej Fabryki, natomiast pozostałe kondygnacje przeznaczone będą na ekspozycje czasowe. Z kolei we wszystkich domkach robotniczych znajdujących się w skansenie stworzone zostaną rekonstrukcje wnętrz mieszkalnych i warsztatów rzemieślniczych – od połowy XIX wieku po lata 80. XX wieku.
– Wystawa oparta będzie o tzw. storytelling, do każdej rekonstrukcji zostanie napisana specjalna historia. Opowieści dotyczące historii Łodzi i „mieszkańców” zrekonstruowanych wnętrz będą przekazywane przez naszych pracowników – dodaje Dalbiak.
Trzecia wystawa powstanie także na terenie skansenu, w drewnianej willi letniskowej przeniesionej z Rudy Pabianickiej. Ekspozycja prezentować będzie dzieje tego obiektu i sposoby spędzania wolnego czasu, począwszy od XIX wieku po czasy współczesne. Jak wyjaśnia Dalbiak, willa nie jest obecnie podłączona do żadnych mediów.