Luwr w Zjednoczonych Emiratach Arabskich prezentuje kolekcje sztuki wypożyczonej z 13 francuskich muzeów a z także placówek w Jordanii, Arabii Saudyjskiej, Omanie czy Egipcie.
Muzeum o powierzchni ponad 6000 tysięcy metrów kwadratowych zorganizowano w 55 budynkach znajdujących się pod 180 metrową kopułą zaprojektowaną przez światowej sławy francuskiego architekta Jean’a Nouvell’a. Prace konstrukcyjne i budowa trwały prawie 10 lat. Architekt podkreśla, że jego zadaniem było znalezienie uniwersalnego języka a jednocześnie nawiązanie do istoty kultury arabskiej – światła przenikającego symboliczną kopułę – namiot. Muzeum otoczone jest z trzech stron wodą. – Pod ogromnym namiotem spotkają się nie tylko zwiedzający, ale także kultury, które w normalnych warunkach nie miałyby na to szansy – tłumaczy Nouvell.
W muzeum prezentowana jest sztuka z Afryki, Peru, Dalekiego i Bliskiego Wschodu, Europy a także – po raz pierwszy w tym regionie – kolekcja sztuki żydowskiej. Jean Luc Martinez, dyrektor paryskiego Luwru, uważa, że jest to najbardziej ambitne przedsięwzięcie muzealne XXI wieku. – Na skrzyżowaniu Europy Afryki i Azji znalazło się miejsce gdzie postanowiono zbudować mosty pomiędzy kulturami – wyjaśnia Martinez.
W dzisiejszym, oficjalnym otwarciu nowego Luwru uczestniczą prezydenci Francji i władca Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Publiczność będzie mogła zwiedzać galerie od najbliższej soboty.