Kandydaci mogli zgłaszać ię do piątku, 9 marca. – Największym powodzeniem cieszy się placówka w Nowym Jorku – mówi rzecznik Polskiej Organizacji Turystycznej Grzegorz Cendrowski. – A ponieważ do konkursu zgłosiło się bardzo dużo chętnych, nazwiska nowych dyrektorów poznamy zapewne dopiero w maju 2018 roku – dodaje.
Skąd ten nabór? – Konkurs został ogłoszony, bo w drugiej połowie tego roku kończą się kadencje obecnych dyrektorów w Tokio, Pekinie i Rzymie – wyjaśnia Cendrowski. – Jedynie w wypadku ZOPOT-u w Nowym Jorku obecna dyrektor wystąpiła z prośbą o skrócenie jej kadencji ze względów prywatnych. Termin zakończenia tej kadencji zostanie ustalony indywidualnie.
Jak zapewnia Cendrowski, POT zazwyczaj nie kończy kadencji dyrektorów przed terminem. I tłumaczy, dlaczego do tej pory nie został obsadzony wakat w Londynie, mimo że jeszcze pod koniec zeszłego roku był na to miejsce przeprowadzany konkurs. – Żaden z kandydatów nie uzyskał większości głosów komisji konkursowej – opisuje Cendrowski.
Kto się zgłosił?
Dominują kandydaci z doświadczeniem w turystyce, marketingu, administracji publicznej, PR i dyplomacji, czyli osoby spełniające jedno z głównych wymagań konkursów. Każda z nich musi też być co najmniej magistrem i mieć co najmniej 3-letnie doświadczenie na stanowisku kierowniczym. Wśród kryteriów jest też biegła znajomość angielskiego lub języka kraju, w którym chce się pracować. Obowiązkowe jest też prawo jazdy kategorii B. Ubiegający się o szefowanie zagranicznej placówce POT może, ale nie musi, być natomiast obywatelem Polski – w tym wypadku powinien jednak władać biegle polskim w mowie i w piśmie.
Języczkiem u wagi mogą okazać się jednak „wymagania pożądane”. Ich lista jest długa. Dobrze widziane będą: znajomość zagadnień z zakresu komunikacji, marketingu i turystyki, ale też rozeznanie w rodzimym rynku pod względem jego atrakcyjności turystycznej. Dodatkowe punkty zyska też osoba, która zapoznała się ze „Strategią Marketingową Polski w sektorze turystyki na lata 2012-2020″, ustawą o usługach turystycznych, procedurami ustawy Prawo zamówień publicznych, a przede wszystkim zajrzała do statutu i ustawy o Polskiej Organizacji Turystycznej.