Do konkursu mogli zgłaszać się właściciele gospodarstw, podmioty prowadzące działalność turystyczną na terenach wiejskich, lokalne organizacje turystyczne, instytucje administracji samorządowej, lokalne grupy działania (LGD), organizacje i stowarzyszenia turystyczne, a także firmy z branży turystycznej. Każdy mógł startować w jednej z czterech kategorii związanych z wypoczynkiem u rolnika, z wypoczynkiem na wsi, z kompleksową ofertą uzupełniającą pobyt na obszarach wiejskich lub ze szlakami kulinarnymi.
Konkurs został przeprowadzony w iście ekspresowym tempie. – 115 zgłoszeń w zaledwie dwa i pół tygodnia, bo tyle czasu trwało ich przyjmowanie, to bardzo dobry wynik – mówił podczas rozdawania wyróżnionym dyplomów prezes POT Robert Andrzejczyk. – A jednocześnie jakość tych produktów była wysoka.
Za unijne pieniądze
– Konkurs „Na wsi najlepiej” jest elementem większego projektu, polegającego na identyfikowaniu, upowszechnianiu i promowaniu dobrych praktyk w turystyce na obszarach wiejskich – wyjaśniał dyrektor departamentu turystyki krajowej POT Jacek Janowski. Dzięki konkursowi ma powstać pierwszy w Polsce katalog dobrych praktyk w turystyce wiejskiej. Będzie on adresowany do osób już świadczących usługi dla turystów lub planujących rozpoczęcie takiej działalności. Katalog będzie miał też cel promocyjny, gdyż zawierać ma rekomendacje konkretnych miejsc.
Przedsięwzięcie prowadzone wspólnie z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi jest dofinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich”.
Na czele kapituły konkursu stał Janowski, w jej skład weszli eksperci zewnętrzni i przedstawiciele Polskiej Organizacji Turystycznej, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz regionalnych organizacji turystycznych. Ze 115 zgłoszeń Kapituła wybrała w czterech kategoriach 12 laureatów uosabiających dobre praktyki w turystyce wiejskiej, a spośród nich czterech zwycięzców. Pierwsze miejsce w kategorii „Wypoczynek u rolnika” zajęło gospodarstwo agroturystyczne Ziołowy Dzbanek położone w Sąpach, wiosce tematycznej w gminie Młynary w województwie warmińsko-mazurskim. Obiekt urzekł jury przede wszystkim mnogością oferowanych warsztatów, przybliżających tajniki ginących rzemiosł wiejskich i kultury Słowian. Drugie i trzecie miejsce w tej kategorii zajęły: gospodarstwo turystyczne Ola i agroturystyka Pod Srebrną Górą.