Rząd Egiptu wprowadził szereg obostrzeń mających zahamować rozprzestrzenianie się koronawirusa, o czym informuje w oświadczeniu Ministerstwo Turystyki i Dziedzictwa Historycznego.

Władze zawiesiły wszystkie loty międzynarodowe. Egipskie niebo pozostaje jednak otwarte dla samolotów, które zwożą przebywających w Egipcie turystów do ich krajów. Ci, którzy chcą zostać w Egipcie, mogą liczyć na prolongatę wizy.

Zgodnie z rządowym dekretem kurorty i hotele, a także zamknięte od 23 marca muzea i stanowiska archeologiczne, obowiązkowo, pod nadzorem Ministerstwa Turystyki i Dziedzictwa Historycznego, przechodzą gruntowną dezynfekcję.

Resort nakazał też zamknięcie restauracji, basenów, klubów nocnych i spa we wszystkich hotelach, ograniczenie usług dla gości i liczby pracowników w hotelach o połowę. Hotele w czterech gubernatorstwach – Luksorze, Asuanie, Prowincji Morza Czerwonego i Synaju Południowym – nie mogą przyjmować nowych gości, a obłożenie w obiektach w pozostałych regionach nie może przekraczać 25 procent.

CZYTAJ TEŻ: Zawir(us)owanaTurystyka. Egipt to miejsce na odreagowanie koronawirusa

Jednocześnie, czytamy w oświadczeniu, władze dokładają wszelkich starań, aby złagodzić negatywny wpływ pandemii na branżę turystyczną. Przez pół roku, do października, przedsiębiorcy turystyczni będą mogli odprowadzać mniejszy podatek od nieruchomości i nie płacić za wodę, prąd i gaz. Bazary i kafeterie przy stanowiskach archeologicznych zostały z kolei zwolnione z czynszu aż do odrodzenia się ruchu turystycznego.

Centralny Bank Egiptu (CBE) przeznaczy 50 miliardów funtów egipskich (13,4 miliarda złotych) na kredyty dla przedsiębiorstw turystycznych, w tym na pokrycie kosztów operacyjnych i wypłatę wynagrodzeń, obniżając ich oprocentowanie z 10 do 8 procent.

Resort turystyki zapewnia, że nie dopuści do zwolnień w turystyce w czasie pandemii. Firmom, które będą zwalniać pracowników, odbierze licencję. I apeluje do pracodawców, by dbali o dobre samopoczucie i pensje swojego personelu. Ten natomiast może dzwonić z pytaniami i skargami na ministerialną infolinię.

ZOBACZ TAKŻE: Przez brak turystów Egipt traci miesięcznie miliard dolarów

Ministerstwo w porozumieniu z organizacjami branżowymi opracowało wytyczne higieniczne, których muszą przestrzegać zatrudnieni w turystyce. Informuje o nich między innymi podczas telekonferencji.

Na swojej stronie internetowej i w mediach społecznościowych resort prowadzi kampanię promocyjną pod hasłem „Experience Egypt from Home” (doświadcz Egiptu z domu). W jej ramach na przykład codziennie o godzinie 20 organizuje wirtualne wycieczki i zwiedzanie z przewodnikiem wybranych muzeów i stanowisk archeologicznych.