Malta szykuje korytarze turystyczne dla wybranych

Punkty usługowe, restauracje, hotele, atrakcje turystyczne są już na Malcie otwarte. Wszystko w nowym reżimie sanitarnym, z zachowaniem nowych standardów higieny i bezpieczeństwa.

Publikacja: 28.05.2020 13:03

Malta szykuje korytarze turystyczne dla wybranych

Foto: Fot. Visit Malta Authority

Maltańska minister ds. turystyki, Farrugia Portelli, obiecała branży turystycznej, że w tym roku „będzie lato”. Rząd planuje otworzyć korytarze turystyczne z krajami, w których podczas pandemii utrzymywał się stosunkowo niski poziom zakażeń covid-19. Trwają rozmowy z Austrią, Norwegią, Luksemburgiem, Serbią, Słowacją, Czechami, Łotwą, Litwą i Izraelem.

CZYTAJ TEŻ: Cypr zaprasza turystów z „deklaracją covid-19”

Wierzę, że wspólnie możemy postawić na nogi europejski przemysł turystyczny, na początek wytyczając bezpieczne korytarze turystyczne – mówi, cytowana w komunikacie Visit Malta Authority, Portelli. – Jeśli będziemy przed podróżą badać każdego czy nie jest zarażony koronawirusem i będziemy przestrzegać reżimu sanitarnego na miejscu, to ryzyko zarażenia będzie znikome. Malta przygotowała już szereg wytycznych związanych z przestrzeganiem higieny i bezpieczeństwa dla wszystkich rodzajów działalności w branży turystycznej.

Malta Malta Tourism Authority utworzyła specjalną infolinię z informacjami dla branży turystycznej o nowych warunkach prowadzenia działalności. Wszystkie obiekty turystyczne, które chcą wznowić działalność, muszą przejść specjalną kontrolę pod względem bezpieczeństwa i higieny. Obiekty spełniające nowe standardy sanitarne dostają certyfikat jakości. Mają obowiązek umieścić go w miejscu widocznym dla podróżnych. Wszyscy pracownicy branży turystycznej są zobowiązani do noszenia maseczek lub przyłbic ochronnych.

Restauracje z ogródkami mogą korzystać jedynie ze stolików ustawionych na zewnątrz. Przy jednym stole może siedzieć maksymalnie 6 osób (nie dotyczy to członków rodziny). Każdy stolik przed przybyciem następnych gości jest dezynfekowany.

Plaże będą otwarte i ogólnodostępne, jednak również z pewnymi restrykcjami. Odległość między plażowiczami musi wynosić co najmniej dwa metry. Leżaki i parasole przed każdym wypożyczeniem będą dezynfekowane. Nie będzie można korzystać z basenów ani żadnych atrakcji wodnych. Toalety publiczne będą sprzątane co godzinę, a toalety przenośne – zamknięte.

""

turystyka.rp.pl

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Portugalia zaprasza na plaże od 6 czerwca

Rząd przeznaczył także 5 milionów euro na szkolenia, mające zachęcić nowe osoby do pracy w turystyce. – Nie chcemy wracać do normalności. Chcemy, aby teraz było lepiej: chcemy się wyróżniać i zapewnić turystom jeszcze lepszą obsługę niż przed wybuchem pandemii – deklaruje Portelli.

Już pod koniec marca dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia na Europę Hans Kluge określił Maltę jako „kraj godny naśladowania”, chwaląc ją za sposób zwalczania koronawirusa. Dodał, że kraj jest na dobrej drodze, aby wygrać z pandemią. Obecnie na Malcie odnotowuje się regularny spadek liczby zachorowań. Obecnie na wyspie jest 120 zarażonych, a do 26 maja zmarło z powodu Covid-19 sześć osób.

Turystyka na Malcie przynosi około 30 procent produktu krajowego brutto.

Tendencje
Chorwaci: Nasze plaże znikają, bo obcokrajowcy chcą mieć domy nad samym morzem
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Tendencje
Ustka kontra reszta świata. Trwa głosowanie na najlepszy film promocyjny
Tendencje
Poranne trzęsienie ziemi na Krecie. Turyści wyszli bez szwanku
Tendencje
La Palma znowu przyjmuje samoloty