Tunezja się zastanawia, czy opodatkować turystów

Pixabay

W przyszłym roku w Tunezji może pojawić się podatek turystyczny. Od gości pobieraliby go hotelarze – informuje portal branżowy Destination Tuniesie

Rząd jeszcze nie przyjął regulacji podatkowych na 2018 rok, ale z informacji pojawiających się w mediach wynika, że planowane zmiany mogą objąć także turystykę. Z 6 do 7 procent ma bowiem wzrosnąć VAT, podwyższony ma być również podatek od alkoholu. To, co najbardziej martwi hotelarzy, to plan wprowadzenia opłaty turystycznej w wysokości 3 dinarów od osoby za noc. Zwolnieni z niej byliby tylko goście poniżej 18 roku życia. Tunezyjska Federacja Hotelarska skrytykowała pomysł, by pobieraniem tego podatku zajmowali się pracownicy obiektów noclegowych.

Podatek turystyczny funkcjonuje w wielu krajach, a dyskusja o wprowadzeniu go również w Tunezji nie jest niczym nowym. Hotelarze podkreślają, że są przeciwni nie tyle nowemu podatkowi, co sposobowi jego poboru. Proponują, by zamiast za nocleg zagraniczni turyści płacili jednorazowo za wjazd 30 euro lub 40 dolarów. Byłoby to lepsze niż pobieranie pieniędzy przy wyjeździe (rozpoczęte w roku 2015 i zawieszone w roku 2015).

Kontrowersje branży turystycznej wzbudza też projekt podniesienia opłaty wyjazdowej dla mieszkańców Tunezji z obecnych 60 do 100 dinarów. Jeśli propozycja zostanie przyjęta, może negatywnie wpłynąć na turystykę wyjazdową i podróże służbowe. Touroperatorzy i agenci i tak mają zaś kłopoty z powodu wahań kursów walut. Od początku roku wartość dinara wobec euro spadła o 18 procent, a wobec dolara – o 10 procent.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Turyści na wózkach też chcą zwiedzać świat

– Potrzeba podróżowania u osób z niepełnosprawnością stale rośnie, podobnie jak chęć odkrywania świata ...

Konserwator winny awarii British Airways

To wykonawca dokonujący konserwacji w centrum danych British Airways jest odpowiedzialny za wyłączenie zasilania, ...

Ręczniki szybkoschnące – na czym polega ich fenomen?

Lato od zawsze kojarzy się nam z wakacjami, a te z kolei z czasem ...

Pierwszy dom Harry’ego Pottera trafił na AirBnb

Nocleg w pierwszym domu Harry’ego Pottera można zarezerwować przez AirBnb. Wolny pokój dopiero w ...

Biznes turystyczny wciąż na granicy upadku

Samo odmrażanie działalności to za mało, by uratować turystykę. Potrzebne są kolejne transze pomocy ...

Condor może trafić w ręce niemieckiego rządu

Niemiecki rząd jest gotowy do przejęcia największego niemieckiego przewoźnika czarterowego, Condora – napisała agencja ...