Emilewicz podjęła rozmowy z branżą turystyczną

Fot. Twitter

Na zaproszenie wicepremier Jadwigi Emilewicz w Ministerstwie Rozwoju odbyło się spotkanie z przedstawicielami części branży turystycznej.

Obecni byli wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Robert Andrzejczyk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk, dyrektor departamentu w Banku Gospodarstwa Krajowego.

Z branży wicepremier zaprosiła prezesa Polskiej Izby Turystyki Pawła Niewiadomskiego, wiceprezesa PIT Andrzeja Kindlera, wiceprezesa Polskiego Związku Organizatorów Turystyki i zarazem wicepresa Itaki Piotra Henicza, prezesa Polskiego Holdingu Hotelowego Gheorghe Mariana Cristescu, prezes spółki MT Targi (organizator międzynarodowych targów turystycznych TT Warsaw) Urszulę Potęgę i wiceprezesa Stowarzyszenia Organizatorów Incentive Travel Łukasza Adamowicza.

– To była bardzo dobra, merytoryczna, rzeczowa rozmowa o wszystkich problemach branży turystycznej, o których informowaliśmy wcześniej w naszych pismach do premiera Mateusza Morawieckiego i do pani wicepremier – relacjonuje Paweł Niewiadomski. – Udało nam się poruszyć wątki dotyczące niemal wszystkich segmentów rynku turystycznego, zarówno dotyczących turystyki wyjazdowej, jak i przyjazdowej, krajowej, agentów turystycznych, pilotów i przewodników turystycznych, hoteli i transportu autokarowego. Pani premier słuchała nas uważnie, dopytywała. Widać było jej żywe zainteresowanie. Pani premier zapowiedziała, że przedstawi nam konkretne propozycje rozwiązań w przyszłym tygodniu.

Spotkanie odbyło się z inicjatywy Jadwigi Emilewicz, która zaproponowała taką rozmowę następnego dnia po wideokonferencji z branżą turystyczną. Wideokonferencja, a przede wszystkim brak nowych propozycji pomocy dla ,poza prezydenckim bonem turystycznym, była niezwykle krytycznie oceniona przez słuchaczy. We wpisywanych na gorąco komentarzach, a także jeszcze następnego dnia, pojawiło się wiele słów oburzenia i krytyki pod adresem rządzących i samej wicepremier.

WIĘCEJ: Emilewicz: Bon turystyczny – tak. Inna pomoc dla turystyki – nie

– Po poniedziałkowym wideoczacie chyba obie strony były niezadowolone. Dlatego dzisiejsze spotkanie i rozmowa, a przede wszystkim otwartość pani premier na nasze problemy, były zupełnie nowej jakości – mówi Piotr Henicz. – Pani premier zarezerwowała dla nas bardzo dużo czasu, dzięki temu mogliśmy spokojnie wyjaśnić wszystkie nękające nas kwestie.

– Poruszyliśmy między innymi problem zbyt krótkiego czasu 180 dni odsunięcia wypłat zaliczek, uzyskiwania gwarancji na nowy sezon przez touroperatorów i wykluczenie branży z możliwości uzyskania kredytów. Pani premier zasygnalizowała, że ma pewne wstępne pomysły na rozwiązania, dlatego mamy się jeszcze spotkać w przyszłym tygodniu – dodaje Henicz.

– Zarysowaliśmy wszystkie problemy szeroko pojętej turystyki i szukaliśmy obszarów, w których można by się spotkać w ramach pomocy dla turystyki i przemysłu spotkań – uzupełnia Łukasz Adamowicz. – Ustaliliśmy, że rozpoczynamy proces warsztatowej pracy w celu znalezienia rozwiązań na teraz i na czas przyszły.

W nocy na Twitterze również wicepremier Emilewicz skomentowała dzisiejszą naradę. „Odbyliśmy bardzo merytoryczne, dobre spotkanie z przedstawicielami branży turystycznej. Zgłaszane propozycje są konsultowane, na bieżąco reagujemy na dynamiczną sytuację w gospodarce” – napisała. A samo ministerstwo w tym samym miejscu poinformowało, że „dziś w #MR dobre spotkanie @JEmilewicz, @GutMostowy z przedstawicielami branży turystycznej. Kontynuacja wkrótce. Rozmawialiśmy o dalszych krokach dot. przeciwdziałania skutkom #COVID__19 dla turystyki”.

Wieczorem też wiceminister odpowiedzialny w resorcie za turystykę, Andrzej Gut-Mostowy, w programie telewizyjnym Polsat News stwierdził, że nie wyklucza znalezienia formy wsparcia dla organizatorów wycieczek zagranicznych. Nie może to być jednak bezpośrednia pomoc finansowa.

CZYTAJ O TYM: Gut-Mostowy: Możliwe wsparcie organizatorów wycieczek zagranicznych

Mogą Ci się również spodobać

Chińskie bańki podbiły Kalifornię

Grupa chińskich artystów, która od dwóch pokoleń podróżuje po świecie, robiąc show z bańkami ...

Turyści, w tym polscy, opuszczają Gambię

Turyści, w tym klienci biura podróży Rainbow, opuszczają Gambię. Powodem jest napięta sytuacja, grożąca ...

Rezerwacje w hotelach poszybowały

Pod koniec maja liczba rezerwacji hotelowych była o 35 procent większa niż rok wcześniej, ...

Egipt tworzy nowy plan dopłat do czarterów

Obecny plan dopłat do czarterów nie wspiera już największych zagranicznych touroperatorów, nie sprawdza się ...

Właściciel GTI aresztowany

Talha Görgülü, prezes Grupy Kayi, do której należały biuro podróży GTI i linie lotnicze ...

11 procent więcej pasażerów w Goleniowie

Prawie 600 tysięcy pasażerów obsłużyło w zeszłym roku podszczecińskie lotnisko w Goleniowie. To o ...