W zeszłym tygodniu w większości krajów zachodnioeuropejskich wskaźniki nowych zakażeń malały, w tym zwłaszcza w Wielkiej Brytanii i w Niemczech. Wzrost objął natomiast Francję i kilka krajów mniejszych: Szwajcarię, Austrię, Irlandię i Słowenię. Zwłaszcza w dwóch pierwszych wskaźniki osiągnęły już dość wysoki poziom – wyjaśnia autor.
Ponownie nieco mniej korzystnie niż przed tygodniem przedstawiała się sytuacja w Europie Środkowej, w której wskaźniki nowych zachorowań rosły w czterech krajach, a spadały w dwóch. Oba wskaźniki (zakażeń i zgonów) rosły tym razem jedynie w Rumunii, przy czym były to odpowiednio piąty i czwarty wzrost tych wskaźników z rzędu. Czwarty raz z rzędu odnotowano też wzrost zakażeń na Słowacji. W Polsce nieznacznie podniosły się zachorowania, nieznacznie spadły też zgony.
W Rosji, na Białorusi i Ukrainie odnotowano spadki nowych zakażeń, ale w dwóch pierwszych krajach również nieznaczne wzrosty zgonów.
Szczególnym przypadkiem nadal pozostaje Szwecja, w której wskaźnik nowych zachorowań mimo ubiegłotygodniowego spadku z 883 do 610 przypadków na milion mieszkańców, nadal pozostaje najwyższy wśród krajów Unii Europejskiej, kolejnymi są Luxemburg (448) i Portugalia (219) – odnotowuje prezes Traveldaty.
Mapa rynków docelowych ponownie pokazuje różnicującą się sytuację w tej grupie krajów. Polepszyła się sytuacja epidemiczna w Hiszpanii, Włoszech i Portugalii, stabilna pozostaje w Egipcie i Maroku, na niekorzyść zmieniła się natomiast w Chorwacji, Albanii i Bułgarii. W tej ostatniej jest to już piąty wzrost wskaźnika zachorowań z rzędu.
Zbiorczy wskaźnik nowych zakażeń dla krajów docelowych dość wyraźnie spadł (z 91,2 do 76,2 przypadków na milion), co było łącznym rezultatem jego obniżenia w pięciu dużych krajach, spadków w sześciu przeważnie małych państwach oraz pozostania Egiptu na niemal tym samym poziomie – opisuje Betlej.
Źródło map i tabeli: Traveldata
Foto: turystyka.rp.pl
Komentując dane z tabeli pisze, że w minionym tygodniu sytuacja w Stanach Zjednoczonych znacznie się pogorszyła. Wskaźnik nowych zakażeń (1049 przypadków na milion mieszkańców) stał się najwyższy od początku pandemii i wyraźnie przewyższył dotychczasowe maksimum z poprzedniego tygodnia (845). Znacznie wzrósł również wskaźnik zgonów (do 30,6 przypadków na milion) i był już tylko dwukrotnie mniejszy niż jego dotychczasowa najwyższa wartość z tygodnia kończącego się 20 kwietnia (57,5).
W Europie Zachodniej i Środkowej zbiorcze wskaźniki nowych zakażeń uległy niedużej poprawie.
W Japonii i w Korei Południowej wskaźniki zachorowań dość wyraźnie wzrosły. W obu tych krajach podniosły się również liczby zgonów, ale w obu przypadkach pozostają jeszcze nadal na bardzo niskich poziomach.
Wskaźnik nowych zakażeń w Chinach drugi raz z rzędu spadł (wcześniej odnotowano trzy kolejne jego zwyżki) i powrócił do bardzo niskiego poziomu. Taka sytuacja może być skutkiem szybkiego wprowadzenia restrykcji na skutek kolejnych przypadków wykrywanych w Pekinie. W bardzo krótkim czasie decydowano tam o nałożeniu obostrzeń takich jak anulowanie lotów krajowych i międzynarodowych, zamknięcie szkół i 29 dzielnic Pekinu oraz zakaz wychodzenia z domu osób mieszkających w pobliżu targu, na którym wykryto wirusa. Ograniczono też liczbę osób odwiedzających parki i atrakcje turystyczne.