WTTC: Bez jednolitych zasad restart turystyki utrudniony

Fot. AFP

Światowa Rada ds. Podróży i Turystyki (WTTC) wzywa kraje europejskie do ujednolicenia przepisów dotyczących podróżowania i zasad chronienia się przed koronawirusem. Obecna ich różnorodność powoduje bowiem problemy i nieporozumienia. Opóźnia odrodzenie turystyki.

Jak pisze w komunikacie WTTC, osoby podróżujące do Europy pierwszy raz po odmrożeniu ruchu turystycznego, napotykają całą gamę różnych zasad i porad dotyczących podróżowania. Z perspektywy pozaeuropejskiej wygląda to na mozaikę krajowych ograniczeń dotyczących ochrony przed koronawirusem w „rzekomo jednej strefie Schengen”, co jest „oczywistym czynnikiem odstraszającym przed przekraczaniem granic”.

„Niepotrzebne i niespójne ograniczenia graniczne zniechęcają podróżnych i tłumią odrodzenie podróży i turystyki” – czytamy w komunikacie. Tymczasem powrót turystyki jest pilnie potrzebny, żeby zregenerować gospodarkę poszczególnych krajów. Może ona odegrać rolę katalizatora globalnego ożywienia gospodarki.

CZYTAJ TEŻ: WTTC: Zamykanie granic i zakazy nie powstrzymają wirusa

WTTC przywołuje swoje badania, według których każdy wzrost liczby podróżnych o 2,7 procent powoduje powstanie miliona miejsc pracy. Współpraca rządów może stymulować wzrost liczby podróży nawet o 27 procent, przywracając 10 milionów miejsc pracy w turystyce – wskazuje.

Widoczne jest zdezorientowanie konsumentów, co do przepisów dotyczących podróży, takich jak na przykład noszenie maseczek na twarzy. W niektórych krajach, jak Francja i Niemcy, jest to obowiązkowe w transporcie publicznym, ale w Norwegii i Szwecji jedynie zalecane. Z kolei na Malcie maseczki muszą być noszone we wszystkich miejscach publicznych, a w Polsce nie, jeśli ludzie potrafią zachować fizyczny dystans między sobą – WTTC przywołuje przykłady.

„Tymczasem zalecenia medyczne, w tym z Harvard T.H. Chan School of Public Health pokazują jasno, że stosowanie maseczek pomaga zmniejszyć ryzyko transmisji koronawirusa nawet o 90 procent, Maseczki chronią użytkowników i osoby wokół niego, a także przywracają większe poczucie normalności wśród podróżnych” – czytamy.

WTTC ostrzega, że ​​jeśli rządy europejskie nie podejmą większych wysiłków, żeby zgrać swoje polityki, ożywienie gospodarcze będzie spowolnione, co grozi utratą 16 milionów miejsc pracy w turystyce europejskiej.

– Wzywamy wszystkich przywódców państw europejskich do zjednoczenia się na rzecz milionów ludzi zależnych od tego sektora w Europie; zarówno podróżnych, jak i pracowników – mówi cytowana w komunikacie prezes i dyrektor generalna WTTC Gloria Guevara. – Rządy powinny pilnie wyciągąć wnioski i skoordynować przepisy, dotyczące podróżowania i przekraczania granic w całej Europie. Poprzednie kryzysy, w tym krach finansowy z 2008 roku, pokazały, że dostosowanie polityki prowadzi do szybszego ożywienia gospodarczego.

– Każdy, kto podróżuje z jednego kraju europejskiego do drugiego, napotyka zdumiewającą różnicę w zasadach dotyczących podróży, obejmujących maski, testy i śledzenie kontaktów, co może poważnie utrudnić restart sektora podróży i turystyki. Nie można lekceważyć przywrócenia zaufania konsumentów podczas najważniejszej pory roku w jednym z największych na świecie regionów turystycznych – dodaje.

Rządy muszą brać pod uwagę coś więcej niż tylko wskaźniki śmiertelności. Ważne są również wskaźniki infekcji, odsetek testów i śledzenia kontaktów, zdolność systemu opieki zdrowotnej do radzenia sobie z covid-19 oraz akceptowanie przez społeczeństwa noszenia maseczek i przestrzeganie dystansu społecznego – zwraca dalej uwagę WTTC.

Turystyka przynosi 9,1 procent PKB Europy, o wartości ponad 2 bilionów dolarów. W ubiegłym roku, według „WTTC travel & tourism economic impact report 2020”, ta gałąź gospodarki zapewniała 37,1 miliona miejsc pracy (9,7 procent całkowitego zatrudnienia w Europie).

WTTC niedawno wydała dziesięciopunktowe wytyczne dla podróżnych, mających sprawić, że podróżowanie będzie bezpieczne i bezproblemowe. W tym zaleca testowanie zdrowia i śledzenie kontaktów, aby zapewnić ludziom bezpieczne podróżowanie w „nowej normalności”.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Trzy scenariusze dla greckiej turystyki

Przez dwa do ponad pięciu lat może powracać grecka branża turystyczna do przychodów z ...

Co dla turystyki w specustawie? Dotarliśmy do projektu

Dotarliśmy do projektu szykowanej przez rząd ustawy chroniącej gospodarkę przed skutkami koronawirusa. Są w ...

Greckie śniadanie dla ambasadorów

Współpraca w turystyce była tematem greckiego śniadania, zorganizowanego przez Grecką Izbę Hotelarską dla ambasadorów ...

Marcin Wujec nowym prezesem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Agentów Turystycznych

Zarząd Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Agentów Turystycznych wybrał nowego prezesa. Wcześniej Walne Zgromadzenie OSAT przyjęła sprawozdanie ...

Armia Senegalu wkroczyła do Gambii

Senegalscy żołnierze z regionalnego korpusu interwencyjnego wkroczyli do Gambii, aby zmusić prezydenta Yahyę Jammeha ...

Można już zjeżdżać z Kasprowego Wierchu

Od soboty czynna jest trasa narciarska z Kasprowego Wierchu przez Dolinę Goryczkową do Kuźnic. ...