Przez kryzys w turystyce hiszpański PKB spadnie o 2,5 procent

Fot. AFP

Przychody z przyjazdów z zagranicy do Hiszpanii mogą w tym roku być mniejsze o połowę, co przełożyłoby się na spadek PKB o 2-2,5 punktu procentowego.

Funcas, think tank specjalizujący się w prognozach gospodarczych, przewiduje, że w tym roku z powodu kryzysu wywołanego przez koronawirusa przychody branży turystycznej z tytułu przyjazdów zagranicznych spadną o połowę, licząc rok do roku. To będzie mieć katastrofalne konsekwencje dla sektora, a biorąc pod uwagę jego znaczenie dla całej gospodarki Hiszpanii, również dla kraju – pisze portal branży turystycznej Hosteltur. Funcas uważa, że PKB obniży się o 2-2,5 punktu procentowego, a w regionach mocno uzależnionych od turystyki, na przykład na Balearach czy Wyspach Kanaryjskich, nawet o 4 punkty procentowe.

W marcu, kiedy Hiszpania zaczęła wprowadzać ograniczenia, by przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się koronawirusa, spadek liczby przyjazdów obcokrajowców sięgnął 64 procent. Narodowy Instytut Statystyczny podał, że w kwietniu przychody z turystyki spadły do zera, również w maju nie przyjechali żadni goście z zagranicy. Prawdopodobnie podobny będzie wynik za czerwiec, mimo że kraj otworzył granice 21 czerwca.

CZYTAJ TEŻ: Hiszpania przyspiesza otwarcie granic

Zdaniem think tanku Funcas w trzecim kwartale roku liczba przyjazdów z zagranicy może być mniejsza o 50 procent, choć dane z systemów rezerwacyjnych pokazują trend wzrostowy. Funcas prognozuje, że w czwartym kwartale do Hiszpanii przyjedzie już 80 procent gości, którzy odwiedzili kraj o tej samej porze rok wcześniej. To wszystko przełoży się na przychody rzędu 33,6 miliarda euro, podczas gdy w 2019 roku było to 71,2 miliarda euro.

Organizacja mówi, że negatywny wpływ koronawirusa na zagraniczną turystykę przyjazdową mogą częściowo złagodzić goście krajowi. W zeszłym roku przychody z tej gałęzi wyniosły ponad 48 miliardów euro, przy czym 40 procent z tej kwoty zostało wydane w trzecim kwartale roku. Mimo wszystko nie należy liczyć, że podróże krajowe skompensują straty z turystyki zagranicznej.

ZOBACZ TAKŻE: Hiszpania ma instrukcje, jak przyjmować turystów

Jak podaje Narodowy Instytut Statystyczny, gospodarka Hiszpanii skurczyła się w drugim kwartale aż o 18,5 procent w porównaniu z tym samym okresem zeszłego roku, a PKB wrócił do poziomu sprzed sześciu lat. Rząd hiszpański spodziewa się, że PKB spadnie przez cały 2020 rok o 9,2 procent, a w 2021 roku odbije się o 6,8 procent. Ożywieniu gospodarczemu przeszkadzają jednak nowe ogniska zachorowań na covid-19. Mocno szkodzą one turystyce, która odpowiada za 12 procent PKB Hiszpanii.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Turystyka pielgrzymkowa jako biznes

Prezentacje miejsc kultu i szlaków religijnych pielgrzymek, spotkania i rozmowy handlowe towarzyszyły zakończonemu w ...

Polacy tłumnie ruszyli w góry

Polskie góry cieszą się coraz większym zainteresowaniem turystów. Tatrzańskimi szlakami podczas ubiegłorocznych wakacji wędrowało ...

Hilton na krakowskim lotnisku ma specjalistę od marketingu

Do zespołu hotelu Hilton Garden Inn Kraków Airport dołączyła Monika Wilk. Zajęła nowo utworzone ...

Na własnych imprezach agenci zarabiają najlepiej

Od 8 do nawet 30 procent wynosi rentowność imprez turystycznych organizowanych samodzielnie przez agentów, ...

Albania zaprasza na podwodną wycieczkę

O 15 procent ma wzrosnąć w tym roku liczba turystów w Albanii. Zainteresowanie zagranicznych ...

Finnair poleci do Los Angeles

Finnair otworzy nową trasę do Los Angeles. Wprowadzi również dodatkowe połączenia do San Francisco ...