ECTAA: Egipcie, wycofaj się z obowiązkowych testów

Niedawno z wizytą w Kairze był sekretarz generalny Światowej Organizacji Turystyki Zurab Pololikashvili (z lewej). Podejmował go minister turystyki Egiptu Khaled al-Anani. Fot. AFP

Międzynarodowa organizacja branży turystycznej wystąpiła do ministra turystyki Egiptu z apelem o cofnięcie nakazu legitymowania się przez turystów zaświadczeniem o przejściu testu PCR na obecność koronawirusa.

List podpisał prezes Organizacji Związków Biur Podróży Unii Europejskiej (ECTAA) i zarazem prezes Polskiej Izby Turystyki Paweł Niewiadomski.

Na początku pisma skierowanego do ministra turystyki i starożytności Egiptu Khaleda Al-Ananiego Niewiadomski przypomina, że zgodnie z zarządzeniem władz egipskich od 1 września wszyscy podróżni przybywający do tego kraju powinni mieć przy sobie potwierdzenie negatywnego przejścia badania PCR na koronawirusa (pisaliśmy o tym w tekście „Do egipskich kurortów też z testem na covid-19).

„Społeczność europejskich biur podróży i organizatorów wycieczek bardzo dobrze rozumie, że władze Egiptu robią wszystko, aby powstrzymać rozprzestrzeniania się covidu-19” – czytamy w liście. Ale zdaniem touroperatorów wymóg okazania testu jest dużą przeszkodą w pozyskaniu turystów na wyjazdy do Egiptu, chociaż jest to kraj, który cieszy się wielką popularnością wśród Europejczyków, jako miejsce wypoczynku, a rezerwacje na najbliższe miesiące były obiecujące.

W tej sytuacji – ostrzega ECTAA – wielu touroperatorów zrezygnuje z operacji czarterowych do Egiptu.

Uzyskanie testu PCR, w dodatku wykonanego nie dawniej niż 72 godziny przed wyjazdem, to skomplikowana czynność, wymagająca od podróżnych wzięcia jednego dnia wolnego od pracy i oczekiwania na wyniki przez trzy dni. Ponadto stanowi istotny dodatkowy koszt, około 150 euro na osobę. To spowoduje, że Egipt przestanie być konkurencyjny cenowo dla innych kierunków regionu basenu Morza Śródziemnego i Czerwonego.

Ponadto sam test nie daje żadnej gwarancji, że turysta przyjedzie zdrowy, ponieważ podróżny może zarazić się między jego wykonaniem a wyjazdem – wylicza argumenty przeciw PCR Niewiadomski.

Branża turystyczna jest rozczarowana decyzją władz Egiptu, ponieważ niweczy ona wspólne wysiłki na rzecz normalizacji kontaktów biznesowych z Egiptem, najszybciej, jak by to mogło być możliwe – kończy list Niewiadomski.

– Pierwszego września będziemy gościć ministra Khaleda Al-Ananiego w Warszawie – dodaje w rozmowie z naszym serwisem Paweł Niewiadomski. – Będę naciskał w rozmowie z nim, żeby władze Egiptu odstąpiły od warunku PCR-u, który powoduje, że zainteresowanie klientów z Polski wypoczynkiem w Egipcie spada niemal do zera, a co za tym idzie touroperatorzy przestają być zainteresowani oferowaniem tego kierunku. Poradzę mu, żeby Egipt poszedł drogą Grecji, czyli wprowadził badanie wybranych pasażerów na lotniskach.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Wizz Air otwiera bazy w Dortmundzie i Petersburgu

Węgierski przewoźnik ogłosił dziś otwarcie w Dortmundzie swojej 32 bazy. W sierpniu umieści w ...

Luksusowym pociągiem przez północną Hiszpanię

2,7 tysiąca euro za 6-dniową podróż luksusowym pociągiem przez północną Hiszpanię – od przyszłego ...

Zadar wystrzelił w Kayaku

Zadar – to chorwackie miasto jest aż o 540 procent częściej wyszukiwane w wyszukiwarce ...

Apple przyłączył Krym do Rosji

Apple zszokował właśnie opinię publiczną najnowszą aktualizacją map. Uznał bowiem oficjalnie nielegalną aneksję ukraińskiego ...

Enter Air wypłaci dywidendę akcjonariuszom

Zarząd Enter Aira zdecydował, że wypłaci 55 groszy z zysku dywidendy za każdą akcję ...

MSZ odradza podróże. Można mieć „trudności w powrocie”

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zamieściło dzisiaj na swojej stronie internetowej komunikat, w którym apeluje o ...