Ministrowie odpowiedzialni za turystykę z Austrii, Chorwacji, Francji, Grecji, Włoch, Luksemburga, Malty, Portugalii, Słowenii i Hiszpanii wystosowali wspólny apel, w którym domagają się wprowadzenia wspólnych regulacji dotyczących podróżowania po państwach członkowskich. „W czasie kryzysu wywołanego przez covid-19 państwa członkowskie podejmowały różne działania, które były uzależnione od sytuacji epidemicznej w każdym z nich i innych powiązanych czynników” – piszą. „Odpowiedź Europy w tym względzie powinna być spójna. Bardzo ważne jest, by unikać zróżnicowanego podejścia, (…), i by utrzymać swobodę podróżowania między krajami członkowskimi oraz spójność wspólnego rynku i strefy Schengen” – podkreślają. Jak dodają, zaczynają się już pojawiać działania zmierzające w tym kierunku.
CZYTAJ TEŻ: Ministrowie turystyki UE zastanawiają się jak pomóc branży
By podróżowanie po krajach wspólnoty i zewnętrznych było możliwe, potrzebna jest nie tylko wola polityczna Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego, ale też współpraca rządów. Ministrowie uważają, że jak najszybciej trzeba zakończyć negocjacje w sprawie ograniczeń w przemieszczaniu się i stworzyć mapy regionów niebezpiecznych. Kolejnym krokiem powinno być stworzenie jednolitych zasad podejmowania decyzji przez poszczególne kraje – ważne, by były one ogłaszane z odpowiednim wyprzedzeniem, bo to zapewni jasność i przewidywalność obywatelom i wszystkim innym zainteresowanym. Decyzje te nie powinny nikogo dyskryminować, ta część apelu odnosi się przede wszystkim do zasad wjazdu obywateli jednego państwa członkowskiego na teren drugiego.
Dzięki takiemu podejściu negatywny wpływ pandemii na turystykę i działalność gospodarczą będzie ograniczony. Ogólna zasada powinna zakładać, że mieszkańcy mogą swobodnie podróżować, ale przy stosowaniu się do regulacji zapewniających ochronę zdrowia. Wszędzie, gdzie jest to możliwe, decyzje regulujące wyjazdy powinny być podejmowane na poziomie regionalnym. Szczególnie dotyczy to wysp. Zawsze muszą one być zgodne z prawem, adekwatne do sytuacji i niedyskryminujące.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Bruksela do rządów: Ujednolićcie zasady podróżowania