Ministrowie turystyki domagają się jednolitych zasad podróżowania

Fot. Bloomberg

Ministrowie turystyki dziesięciu krajów unijnych chcą, by zasady podróżowania po Unii Europejskiej były spójne i, aby rządy wykorzystywały programy pomocowe do wsparcia tej gałęzi gospodarki.

Ministrowie odpowiedzialni za turystykę z Austrii, Chorwacji, Francji, Grecji, Włoch, Luksemburga, Malty, Portugalii, Słowenii i Hiszpanii wystosowali wspólny apel, w którym domagają się wprowadzenia wspólnych regulacji dotyczących podróżowania po państwach członkowskich. „W czasie kryzysu wywołanego przez covid-19 państwa członkowskie podejmowały różne działania, które były uzależnione od sytuacji epidemicznej w każdym z nich i innych powiązanych czynników” – piszą. „Odpowiedź Europy w tym względzie powinna być spójna. Bardzo ważne jest, by unikać zróżnicowanego podejścia, (…), i by utrzymać swobodę podróżowania między krajami członkowskimi oraz spójność wspólnego rynku i strefy Schengen” – podkreślają. Jak dodają, zaczynają się już pojawiać działania zmierzające w tym kierunku.

CZYTAJ TEŻ: Ministrowie turystyki UE zastanawiają się jak pomóc branży

By podróżowanie po krajach wspólnoty i zewnętrznych było możliwe, potrzebna jest nie tylko wola polityczna Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego, ale też współpraca rządów. Ministrowie uważają, że jak najszybciej trzeba zakończyć negocjacje w sprawie ograniczeń w przemieszczaniu się i stworzyć mapy regionów niebezpiecznych. Kolejnym krokiem powinno być stworzenie jednolitych zasad podejmowania decyzji przez poszczególne kraje – ważne, by były one ogłaszane z odpowiednim wyprzedzeniem, bo to zapewni jasność i przewidywalność obywatelom i wszystkim innym zainteresowanym. Decyzje te nie powinny nikogo dyskryminować, ta część apelu odnosi się przede wszystkim do zasad wjazdu obywateli jednego państwa członkowskiego na teren drugiego.

Dzięki takiemu podejściu negatywny wpływ pandemii na turystykę i działalność gospodarczą będzie ograniczony. Ogólna zasada powinna zakładać, że mieszkańcy mogą swobodnie podróżować, ale przy stosowaniu się do regulacji zapewniających ochronę zdrowia. Wszędzie, gdzie jest to możliwe, decyzje regulujące wyjazdy powinny być podejmowane na poziomie regionalnym. Szczególnie dotyczy to wysp. Zawsze muszą one być zgodne z prawem, adekwatne do sytuacji i niedyskryminujące.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Bruksela do rządów: Ujednolićcie zasady podróżowania

Politycy nawołują również, by korzystać z narzędzi przygotowanych przez Unię Europejską w jej budżecie na lata 2021-2027 i programie Next Generation. Biorąc pod uwagę powagę sytuacji i znaczącą redukcję zatrudnienia w turystyce, w kolejnym planie finansowym unijnym turystyka musi być uwzględniona. Dzięki temu branża będzie mogła się nauczyć, jak być konkurencyjną w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu.

Ministrowie proponują też, by zacieśnić współpracę między Komisją Europejską, krajami członkowskimi i wszystkimi uczestnikami rynku, zarówno publicznymi jak i prywatnymi, której celem będzie utrzymanie statusu Europy, jako wiodącego kierunku turystycznego na świecie i wzmocnienie jej odporności na kryzysy, konkurencyjności i zrównoważonego rozwoju.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Turcja najpopularniejsza na majówkę

Co czwarty Polak wyjeżdżający w majowy weekend za granicę spędzi urlop w Turcji – podaje, powołując ...

Betlej: Koronawirus opuszcza Europę, coraz bliżej do latania

TUI traci ponad miliard euro, ale z odsieczą nadciąga niemiecki rząd. Nieefektywne linie lotnicze ...

LOT wznowi 1 czerwca rejsy po Polsce

Polskie Linie Lotnicze LOT wznowią loty pasażerskie 1 czerwca 2020 r. Na razie tylko ...

Włochy – w nowym rządzie nowe ministerstwo, Ministerstwo Turystyki

Nowy premier Włoch, Mario Draghi, przedstawił swój rząd. Utworzył w nim osobny resort turystyki, ...

Dubaj planuje wielką przystań z latarnią morską

Władca Dubaju szejk Muhammad ibn Raszid al-Maktum zapowiedział kolejne wielkie inwestycje w tym emiracie ...

Prezes Azerskiej Izby Turystycznej Florian Sengstschmid

Polacy zaczynają odkrywać Azerbejdżan

Od stycznia do października Azerbejdżan odwiedziło 6,1 tysiąca polskich turystów – o jedną trzecią ...