Jarosław Gowin będzie odpowiadać za politykę gospodarczą państwa – m.in. za przedsiębiorczość, przemysł, innowacyjność i technologie, transformację cyfrową, zieloną gospodarkę i gospodarcze relacje z zagranicą. Do jego zadań będą należeć również kwestie związane z zatrudnieniem i przeciwdziałaniem bezrobociu; stosunkami i warunkami pracy; wynagrodzeniami i świadczeniami pracowniczymi; zbiorowymi stosunkami pracy i sporami zbiorowymi oraz związkami zawodowymi i organizacjami pracodawców. Kolejny obszar stanowią budownictwo, planowanie i zagospodarowanie przestrzenne, mieszkalnictwo oraz turystyka – czytamy w komunikacie ministerstwa.
Jako minister Gowin nadzoruje m.in. Urząd Zamówień Publicznych, Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, Główny Urząd Miar, Urząd Dozoru Technicznego, Polską Agencję Kosmiczną, Fundację Platforma Przemysłu Przyszłości, Polską Organizację Turystyczną, Krajowy Zasób Nieruchomości, Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. Odpowiada za Centralną Ewidencję i Informację o Działalności Gospodarczej, w której jest zarejestrowanych ponad 2,5 miliona podmiotów gospodarczych.
Gowin jest doświadczonym politykiem i parlamentarzystą. Był już w swojej karierze senatorem (lata 2005 -2007) i posłem (od 2007 do tej pory). Startował z list Platformy Obywatelskiej i Prawa i Sprawiedliwości.
Pełnił też funkcje ministra sprawiedliwości (2011-2013, rząd Donalda Tuska), a od listopada 2015 roku do kwietnia 2020 roku wicepremiera i ministra nauki i szkolnictwa wyższego w rządach Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego.
CZYTAJ TEŻ: Jadwiga Emilewicz: Obecność turystyki w gospodarce otworzy szerzej drzwi