Jarosław Gowin wicepremierem i ministrem odpowiedzialnym za turystykę

Fot. Ministerstwo Rozwoju

Jarosław Gowin, prezes partii Porozumienie, odebrał dzisiaj z rąk prezydenta Andrzeja Dudy nominację na wicepremiera i ministra rozwoju, pracy i technologii. Tym samym podlega mu też turystyka.

Jarosław Gowin będzie odpowiadać za politykę gospodarczą państwa – m.in. za przedsiębiorczość, przemysł, innowacyjność i technologie, transformację cyfrową, zieloną gospodarkę i gospodarcze relacje z zagranicą. Do jego zadań będą należeć również kwestie związane z zatrudnieniem i przeciwdziałaniem bezrobociu; stosunkami i warunkami pracy; wynagrodzeniami i świadczeniami pracowniczymi; zbiorowymi stosunkami pracy i sporami zbiorowymi oraz związkami zawodowymi i organizacjami pracodawców. Kolejny obszar stanowią budownictwo, planowanie i zagospodarowanie przestrzenne, mieszkalnictwo oraz turystyka – czytamy w komunikacie ministerstwa.

Jako minister Gowin nadzoruje m.in. Urząd Zamówień Publicznych, Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, Główny Urząd Miar, Urząd Dozoru Technicznego, Polską Agencję Kosmiczną, Fundację Platforma Przemysłu Przyszłości, Polską Organizację Turystyczną, Krajowy Zasób Nieruchomości, Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. Odpowiada za Centralną Ewidencję i Informację o Działalności Gospodarczej, w której jest zarejestrowanych ponad 2,5 miliona podmiotów gospodarczych.

Gowin jest doświadczonym politykiem i parlamentarzystą. Był już w swojej karierze senatorem (lata 2005 -2007) i posłem (od 2007 do tej pory). Startował z list Platformy Obywatelskiej i Prawa i Sprawiedliwości.

Pełnił też funkcje ministra sprawiedliwości (2011-2013, rząd Donalda Tuska), a od listopada 2015 roku do kwietnia 2020 roku wicepremiera i ministra nauki i szkolnictwa wyższego w rządach Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego.

CZYTAJ TEŻ: Jadwiga Emilewicz: Obecność turystyki w gospodarce otworzy szerzej drzwi

Z wykształcenia jest historykiem filozofii. Początkowo blisko związany z Unią Demokratyczną (później Unią Wolności), potem członek władz Platformy Obywatelskiej, po jej opuszczeniu zakładał własne partie polityczne – Polskę Razem (2013-2017), a później Porozumienie (w 2017).

Gowin jest autorem książek i artykułów filozoficznych i politologicznych. Blisko związany z Kościołem katolickim. Współtworzył, i od 2003 do 2011 kierował nią jako rektor, Wyższą Szkołę Europejską im. ks. Józefa Tischnera.

Na początku kwietnia 2020 roku, wyrażając sprzeciw przeciwko forsowaniu przez Zjednoczoną Prawicę wyborów prezydenckich w warunkach pandemii COVID-19, odszedł z rządu. Teraz wraca do niego jako wicepremier i minister powiększonego ministerstwa – oprócz dotychczasowego działu rozwoju, w którym mieści się turystyka, obejmuje także dział pod nazwą praca i dział technologia.

W nowym rządzie nie znalazła się wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Wcześniej oświadczyła, że jej drogi z Jarosławem Gowinem się rozeszły i opuściła Porozumienie. Pozostaje posłanką klubu Prawa i Sprawiedliwości.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Niemiecki Small Planet niewypłacalny

Spółka Small Planet w Niemczech złożyła wniosek do sądu o ogłoszenie niewypłacalności. Centrala holdingu ...

Betlej: Wyjątkowo wysokie ceny w biurach podróży

Polska gospodarka słabnie. Może to prowadzić do spadku nastrojów konsumentów, a co za tym ...

IGHP: Telewizja w pokojach za droga

Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego od kilku lat próbuje zablokować wprowadzenie wysokich opłat z tytułu ...

Wakacje u szczęśliwych sąsiadów

Aby poczuć atmosferę miejsc odwiedzanych przez piękną policjantkę Sagę Norén i inspektora Martina Rohde’a, ...

Ibis otworzył podwoje w Tallinie

Nowo otwarty w stolicy Estonii hotel ibis Tallinn Centre to pierwszy obiekt tej marki ...

Wenecja – woda się cofnęła, turyści nie

Można już zwiedzać miasto, wejść do Bazyliki św. Marka. Życie toczy się u nas ...