Pandemia zmieniła zwyczaje miłośników Hiszpanii

Fot. Pixabay

Niemcy wypoczywali głównie na Balearach i Kanarach, Brytyjczycy wybierali Andaluzję i okolice Walencji. Tym razem turyści omijali zatłoczoną Katalonię i Madryt.

Pandemia covidu-19 spowodowała nie tylko spadek liczby odwiedzających Hiszpanię, ale także zmiany w ich upodobaniach dotyczących regionów, do których najczęściej lub najrzadziej przyjeżdżali. Analizę tegorocznego ruchu turystycznego przeprowadziła firma konsultingowa Braintrust w ramach swojego standardowego projektu „Barometr turystyczny”. Podstawą są wyniki badania wielkości wydatków turystycznych, prowadzonego przez Główny Urząd Statystyczny. Wyniki analizy przytacza hiszpański portal branży turystycznej Hosteltur.

Z raportu wynika, że w tym roku turyści wybierali inne regiony kraju niż w poprzednich latach. Wiernych klientów jednak nie zabrakło – tymi okazali się przede wszystkim Niemcy, którzy tradycyjnie wypoczywali na Balearach (51 procent turystów przyjechało właśnie z tego kraju) i na Wyspach Kanaryjskich (21 procent), a także Włosi, którzy w 54 procentach wybierali wyspy (Baleary – 37 procent, Kanary – 17 procent). W tym ostatnim wypadku zmiana na plus wyniosła 9 punktów procentowych, licząc rok do roku.

CZYTAJ TEŻ: Hiszpania wprowadza obowiązkowe testy na koronawirusa

Francuzi i Belgowie wyjeżdżali głównie do Andaluzji i Walencji, dołączyli do nich Brytyjczycy – tego lata było ich o 14 punktów procentowych więcej niż rok temu. Z kolei Duńczyków było w tych regionach o 10 punktów procentowych więcej.

Goście z Ameryki (z wyjątkiem Stanów Zjednoczonych) podróżowali głównie do Asturii i Kraju Basków (plus 7 punktów procentowych) oraz do Nawarry (plus 5 punktów procentowych).

Największe spadki liczby przyjazdów zaliczyły Madryt i Katalonia. Stolica kraju to tradycyjnie ulubione miejsce Amerykanów (minus 15 punktów procentowych), a w Katalonii turystów było o 51 procent mniej niż przed rokiem.

ZOBACZ TAKŻE: Hiszpańska branża turystyczna na dużym minusie

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

British Airways odwołuje loty, awaria systemów IT

Co najmniej do końca dnia odwołano wszystkie loty brytyjskich linii lotniczych British Airways z ...

Ile zyskasz, kupując wycieczkę z wyprzedzeniem?

Grecja o 656 złotych, Turcja o 599 złotych, Bułgaria o 517 złotych, Hiszpania o ...

Pandemia zatrzymała część inwestycji hotelowych

Zakaz podróżowania zmniejszył popyt na usługi hotelowe i sprawił, że część inwestycji w ten rynek została ...

USA: Bez paniki, boeingi są bezpieczne

Amerykańska Federalna Administracja Lotnicza zapewnia, że boeingi 737 Max kwalifikują się do lotów. To ...

Niemiecka branża dyskutuje z politykami

Niemieckie stowarzyszenie biur agencyjnych VUSR rozmawiało z parlamentarzystami o obowiązkowym wykształceniu zawodowym dla agentów, ...

Lotnisko Chopina: W 2018 roku mieliśmy 12,7 procent wzrostu

Lotnisko Chopina obsłużyło w 2018 roku 17,76 mln pasażerów. To o 12,7 procent więcej ...