Stany Zjednoczone, Hiszpania i Francja to kraje, które finansowo najwięcej straciły z powodu ograniczeń podróży w pandemicznym 2020 roku. Wpływ kryzysu na przychody państw z turystyki przeanalizowała amerykańska agencja Elektronicznego Systemu Autoryzacji Podróży.
ESTA (Electronic System for Travel Authorization) – agencja monitorująca ruch przyjazdowy do Stanów Zjednoczonych opublikowała raport o wpływie pandemii koronawirusa na światową turystykę. Analizę oparła na danych ze Światowej Organizacji Turystycznej za pierwszych 10 miesięcy zeszłego roku i Banku Światowego.
CZYTAJ TEŻ: Hiszpania – koronawirus odstraszył gości, przyjechał tylko co piąty
Skutki pandemii najmocniej odczuły Stany Zjednoczone, Francja i Hiszpania. USA straciły 147,25 miliarda dolarów przychodów, pozostałe dwa kraje odpowiednio 46,7 miliarda i 42,03 miliarda dolarów. W pierwszej dziesiątce znalazły się jeszcze Tajlandia (mniej o 37,5 miliarda dolarów), Niemcy (minus 34,64 miliarda dolarów), Włochy (minus 29,66 miliarda dolarów), a także Wielka Brytania, Australia, Japonia i Hongkong.
Z krajów europejskich w kolejnej dziesiątce znalazły się Turcja (minus 21,35 miliarda dolarów), Holandia (minus 14,86 miliarda dolarów), Austria (minus 14,6 miliarda dolarów) i Portugalia (minus 13,86 miliarda dolarów).
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Portugalia straciła ponad 70 procent turystów
ESTA sprawdziła też, w których krajach spadek PKB był największy z powodu ograniczenia ruchu turystycznego. Okazuje się, że w tym zestawieniu na pierwszym miejscu znalazła się chińska wyspa Makao, której ubyło 43,1 procent PKB, na drugim Aruba z ubytkiem 38,1 procent, a na trzecim Turks i Caicos – mniej o 37,8 procent. W pierwszej dwudziestce nie znalazł się żaden z krajów ze Starego Kontynentu.
Agencja przypomina, że w 2019 roku przychody z turystyki wyniosły na świecie 8,9 biliona dolarów.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.