W rozporządzeniu znalazły się wśród kodów PKD zawodów, których dokument dotyczy, także kody turystyczne: organizatorów turystyki (79.12.Z), agentów turystycznych (79.11.A), pilotów wycieczek i przewodników turystycznych (79.90.A), agentów IATA (79.90.C), hoteli (55.10.Z) i innych obiektów noclegowych (55.20.Z).
Rozporządzenie przewiduje cztery formy pomocy:
- zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych za grudzień 2020 r. oraz styczeń i luty 2021 r.; dokładny okres zwolnienia uzależniony jest od branży, w której działa dany przedsiębiorca,
- dofinansowanie wynagrodzenia pracowników ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,
- postojowe,
- dotację na pokrycie bieżących kosztów działalności gospodarczej dla mikro i małych przedsiębiorców; dotacja będzie mogła być udzielona maksymalnie dwukrotnie lub trzykrotnie, w zależności od rodzaju przeważającej działalności gospodarczej, którą wykonuje dany przedsiębiorca.
Jakie trzeba spełnić warunki, aby skorzystać z pomocy? Jest ona przeznaczona dla „tych branż polskiej gospodarki, które są obecnie najbardziej dotknięte skutkami kolejnej fali pandemii koronawirusa”.
Głównymi warunkami skorzystania z instrumentów wsparcia jest prowadzenie działalności gospodarczej oznaczonej określonym kodem PKD jako rodzaj przeważającej działalności na dzień 30 listopada 2020 r. oraz wykazanie spadku przychodów o co najmniej 40 proc. w odpowiednich okresach porównawczych.