Międzynarodowe targi turystyczne ITB Berlin odwołane

Fot. materiały prasowe ITB

Pierwszy raz w 54-letniej historii organizatorzy zostali zmuszeni do odwołania największych targów turystycznych na świecie – ITB Berlin. Impreza miała rozpocząć się w środę, 4 marca.

Decyzję podjęły niemieckie ministerstwa zdrowia i spraw wewnętrznych. Organizatorzy poinformowali, że dziś o godz. 18.27 urząd ds. zdrowia dla dzielnicy Charlottenburg-Wilmersdorf (tam mieszczą się berlińskie targi, n(Messe Berlin) zwiększył wymagania wobec organizatorów ITB – każdy uczestnik musiałby udowodnić, że nie przyjechał z żadnego z regionów uznanych za niebezpieczny i że nie miał kontaktu z kimś zarażonymi koronawirusem. Co prawda targi już wcześniej zdecydowały, że wszyscy wchodzący będą musieli wypełnić ankietę, ale teraz podały, że nie mogą spełnić wymogów władz.

CZYTAJ TEŻ: Targi ITB: Polskę czeka przeprowadzka

ITB to największe targi turystyczne na świecie. Wystawia się na nich 10 tysięcy firm, organizacji i regionów ze 180 krajów. Impreza trwa pięć dni podczas których odwiedza je 160 tysięcy zwiedzających. W tym roku krajem partnerskim targów został Oman. Również Polska miała uczestniczyć w targach. Na powierzchni 750 metrów kwadratowych jej stoisko organizowała Polska Organizacja Turystyczna. Na otwarcie wybierała się szeroka delegacja władz i branży turystycznej z minister rozwoju Jadwigą Emilewicz, sekretarzem stanu w Ministerstwie Rozwoju Andrzejem Gutem-Mostowym i prezesem POT Robertem Andrzejczykiem na czele.

W targach brali też zwykle udział prezesi i menedżerowie odpowiedzialni za kontraktowanie z największych polskich biur podróży, żeby podczas spotkań z partnerami ustalać szczegóły współpracy na najbliższy sezon letni i na kolejne.

ZOBACZ TAKŻE: ITB: W pięć dni dookoła świata

W niemieckich mediach, m.in. w dzienniku „Bild” pojawiały się artykuły nawołujące do jak najszybszego ogłoszenia anulowania targów. W czwartek, 27 lutego, ministerstwa spraw wewnętrznych i zdrowia Niemiec poinformowały o utworzeniu sztabu kryzysowego, a Niemiecka Agencja Prasowa (dpa), na doniesienia której powoływały się tamtejsze media branżowe, podała, że jednym z tematów, którymi zajmą się eksperci, będą targi ITB. Tygodnik „Der Spiegel” napisał w swoim elektronicznym wydaniu, że minister spraw wewnętrznych Horst Seehofer mówił już wcześniej, że jego zdaniem ITB nie powinny się odbyć. Sceptycznie do pomysłu nastawiony był natomiast minister zdrowia, Jens Spahn, bo miałoby to wpływ na inne wydarzenia masowe.

Część wystawców już wcześniej ogłosiła, że odwołuje swój udział w imprezie. Wśród nich znalazły się takie firmy jak HRS, Sunny Cars, Alltours, Voyage i Korean Air. Z kolei Schauinsland Reisen, DER Touristik oraz Amadeus/Giata zrezygnowały z organizowania wydarzeń tradycyjnie towarzyszącym ITB.

Mogą Ci się również spodobać

Turystyka powinna mieć tekę w Unii Europejskiej

Przedstawiciele 50 firm i organizacji turystycznych z Europy napisali list do przewodniczącej elekta Komisji ...

Prezes TT Warsaw odznaczona przez prezydenta

Srebrny Krzyż Zasługi odebrała z rąk ministra sportu i turystyki Witolda Bańki, wręczającego go ...

Niki wraca do Nikiego Laudy

Były mistrz świata wyścigów Formuły I przejmie linię lotniczą Niki, którą założył 24 lata ...

Do Wrocławia wracają zimowe czartery

Do zimowego rozkładu Portu Lotniczego Wrocław wróciły połączenia czarterowe. Z biurem podróży będzie można ...

Dla Ukraińców Polska to kraj i pracy, i wypoczynku

Kilkanaście firm z Polski uczestniczy w odbywającym się w Kijowie Międzynarodowym Salonie Turystycznym, największych ...

Bułgaria – urzędnicy kontrolują plaże

Pracownicy ministerstwa turystyki sprawdzą, czy turyści mogą bez problemu wejść na plaże nad Morzem ...