Zmiany klimatyczne i terroryzm zagrażają turystyce

Skutki zmiany klimatu i zagrożenie zamachami to największe problemy 2020 roku, które mogą odbić się na światowym rynku turystycznym – twierdzi dyrektor firmy Riskline.

Publikacja: 13.01.2020 07:47

Zmiany klimatyczne i terroryzm zagrażają turystyce

Foto: Fot. AFP

Riskline, firma zajmująca się analizą ryzyk oddziałujących na bezpieczeństwo podróżnych, opublikowała prognozę na bieżący rok. Według jej dyrektora operacyjnego Adama Schradera do największych zagrożeń należą skutki zmian klimatycznych i zagrożenie zamachami.

Odnosząc się do tych pierwszych, Schrader tłumaczy, że niebezpieczne są nieprzewidywalne, długookresowe susze i powodzie, które do tej pory nie wydarzały się na tak wielką skalę, a które niszczą kraje i stają się przyczyną konfliktów i wymuszonej migracji. Walka z nimi jest nieskuteczna wobec planów wycofania się Stanów Zjednoczonych, które są drugim największym na świecie emitentem dwutlenku węgla, z porozumienia paryskiego. Ma to nastąpić, jeśli Donald Trump wygra kolejne wybory.

CZYTAJ TEŻ: Rządy ostrzegają turystów przed Iranem

Kolejnym niebezpieczeństwem są ataki terrorystyczne. Byli członkowie tak zwanego Państwa Islamskiego, którzy wrócili do swoich krajów, i inni radykałowie będą szukać zemsty za zabicie ich przywódcy Abu Bakra al-Baghadiego w Syrii w październiku 2019 roku. Należy spodziewać się ataków samotnych wilków, bo choć organizacja terrorystyczna ISIS została mocno osłabiona, przez propagandę prowadzoną w mediach społecznościowych uśpione komórki zaczynają się odradzać. Celem zamachów mogą być zarówno infrastruktura rządowa, dyplomatyczna, jak i węzły transportowe, hotele, parki i wydarzenia o charakterze religijnym.

Analitycy mówią również o zagrożeniu ze strony skrajnie prawicowych terrorystów, którzy mogą prowadzić ataki na tle rasistowskim, ksenofobicznym, homofobicznym czy antyimigranckim w miejscach publicznych, na przykład w klubach nocnych dla społeczności LGBT, szkołach i centrach handlowych, szczególnie w Stanach Zjednoczonych.

W tym roku zagrożone może być ludzkie zdrowie z powodu chorób takich jak gorączka krwotoczna Ebola, cholera, żółta febra i inne przenoszone przez komary. W 2019 roku pojawiły się ogniska dengi w Brazylii, na Filipinach, w Meksyku, Nikaragui, Tajlandii, Malezji i Kolumbii. Pojedyncze przypadki zanotowano również w Hiszpanii i we Francji.

Naukowcy twierdzą, że na 80 procent uderzy huragan podobny do El Niño, który spowoduje niszczące deszcze i długie okresy suszy w krajach leżących nad Pacyfikiem. To z kolei może przyczyniać się do tworzenia się kolonii komarów przenoszących groźne choroby.

Problemem jest także rosnąca niechęć wielu osób do szczepień, głównie w Europie i w Ameryce Północnej – to sprawia, że choroby, które udało się zwalczyć, zaczynają powracać. Co gorsza, nowe szczepy bakterii są oporne na antybiotyki.

ZOBACZ TAKŻE: Czy wysłanie turystów na wulkan to przestępstwo?

Riskline wśród innych potencjalnych zagrożeń wymienia protesty i demonstracje antysystemowe w Ameryce Południowej, niektórych krajach Europy, na Bliskim Wschodzie i w Azji Wschodniej. Wraz ze wzrostem niezadowolenia społecznego w tym roku możemy być świadkami jeszcze większej liczby takich wydarzeń. Nie bez znaczenia pozostają brexit i wojna handlowa między  Stanami Zjednoczonymi a Chinami – na razie trudno przewidzieć ich długookresowe konsekwencje.

Zagrożeniem dla podróżnych w tym roku mogą być wielkie wydarzenia sportowe, takie jak letnie igrzyska olimpijskie w Japonii, Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej, Copa América w Kolumbii i Argentynie oraz trzy wyścigi kolarskie Grand Tours. Chodzi o zwiększone ryzyko ataków terrorystycznych i możliwość organizacji dużych demonstracji, na przykład w czasie Tour de France we Francji czy rozgrywek piłkarskich UEFA na Węgrzech i w Rosji. Nie należy też lekceważyć przestępczości pospolitej i zwiększonego ryzyka zachorowania, jak również skutków złej pogody – wydarzenia w Japonii i Kolumbii odbywają się w porze deszczowej.

Jako ostatnie zagrożenie Riskline wymienia braki w dostawie wody wywołane falami upałów – dotyczy to głównie Indii, Pakistanu, Iranu, Iraku i Libanu, ale też mniej rozwiniętych regionów Włoch, Hiszpanii, Stanów Zjednoczonych (głównie stanów Nowy Meksyk i Kalifornia) oraz Republiki Południowej Afryki.

Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Zanim Wyjedziesz
Turystyczny portal Dolnego Śląska w nowej odsłonie. „Inspirująca narracja o regionie”
Zanim Wyjedziesz
Sopot podsumowuje kampanię promocyjną. Dotarła nawet na Bliski Wschód
Zanim Wyjedziesz
Podlaskie bony turystyczne rozeszły się w parę godzin. „Entuzjazm przerósł oczekiwania”
Zanim Wyjedziesz
Turyści celem ataku rebeliantów w Kaszmirze. 26 ofiar śmiertelnych