Turystyczna branża europejska: Czas odmrażać granice

W imieniu ECTAA apel podpisał prezes tej organizacji i zarazem Polskiej Izby Turystyki Paweł Niewiadomski. Fot. Robert Gardziński

Zgodnie ze stanowiskiem Komisji Europejskiej apelujemy o cofanie ograniczeń w podróżowaniu po kontynencie i rezygnowanie z przymusowego zatrzymywania podróżnych w dwutygodniowych kwarantannach – pisze europejska branża turystyczna.

Pod listem do wszystkich krajów Unii Europejskiej podpisały się największe organizacje zrzeszające przedsiębiorców z takich segmentów gospodarki, jak turystyka, hotelarstwo, gastronomia, rozrywka i rejsy wycieczkowe, zgromadzone w Sieci Europejskich Prywatnych Operatorów Turystycznych (NET).

Jak pisze NET, „kwarantanny znacząco ograniczają popyt na podróże w Europie, wręcz zniechęcają do ich odbywania, przez co podważa ideę otwarcia granic”. NET postuluje też jak najszybsze włączenie się krajów w tworzenie strony internetowej z danymi o sytuacji na granicach (powietrznych i lądowych) we wszystkich krajach Unii, o ograniczeniach dotyczących podróżowania i stosowanych środkach bezpieczeństwa.

W imieniu Organizacji Związków Biur Podróży Unii Europejskiej (ECTAA) apel podpisał prezes tej organizacji i zarazem prezes Polskiej Izby Turystyki Paweł Niewiadomski.

CZYTAJ TEŻ: ECTAA: Bruksela nieprzyjazna branży turystycznej

„NET wzywa państwa członkowskie Unii Europejskiej do zniesienia kwarantanny na szczeblu krajowym oraz do udzielania informacji dotyczących podróży i usług turystycznych

Bruksela: Sieć Europejskich Prywatnych Operatorów Turystycznych (NET), w skład której wchodzi Europejskie Stowarzyszenie Narodowych Związków Biur Podróży (ECTAA) wzywa kraje członkowskie do wdrożenia skoordynowanego podejścia zaproponowanego przez Komisję Europejską, zmierzającego do przywrócenia swobodnego przepływu osób. Zdaniem NET propozycje Komisji oznaczają, że kwarantanny krajowe stają się zbędne. NET wzywa też państwa członkowskie do przekazywania Komisji Europejskiej danych, które będą dostępne na stronie internetowej, gromadzącej i mapującej praktyczne informacje, dotyczące podróży i usług turystycznych. Strona ta powinna być uruchomiona niezwłocznie, co pozwoli na lepsze planowanie działań branży turystycznej.

NET z zadowoleniem przyjmuje kryteria zaproponowane przez Komisję Europejską w Komunikacie dotyczącym turystyki i przewozów pasażerskich określające zasady przywracania swobody przemieszczania się na obszarze Unii Europejskiej i zniesienia wewnętrznych kontroli granicznych. Zalecane kryteria na poziomie krajowym obejmują działania z zakresu kontroli epidemicznej (skoncentrowane na obszarach o podobnej sytuacji epidemicznej) oraz zdolność poszczególnych krajów do stosowania środków ograniczających rozprzestrzenianie się wirusa, z uwzględnieniem względów społecznych i ekonomicznych.

NET popiera przyjętą zasadę niedyskryminowania zakładającą, że państwa członkowskie, które zdecydują się przyjąć gości na swoim terytorium, zezwolą na ich przyjazd ze wszystkich regionów lub krajów Unii, w których sytuacja epidemiczna jest porównywalna. Ograniczenia wynikające z obywatelstwa powinny być zniesione, a firmy sektora powinny przestrzegać wszelkich protokołów bezpieczeństwa sanitarnego, aby przywrócić zaufanie do branży.

Zdaniem NET zastosowanie tych wytycznych w państwach członkowskich powinno doprowadzić do zniesienia wymogów kwarantanny dla obywateli Unii podróżujących po Europie. NET zauważa również, że stosowanie kwarantanny znacząco ogranicza popyt na podróże w Europie, wręcz zniechęca do ich odbywania, przez co podważa ideę otwarcia granic. W każdym wypadku, w którym podróżny miałby być poddany kwarantannie, powinien mieć możliwość zawrócenia do swojego kraju.

NET z zadowoleniem przyjmuje propozycję Komisji zakładającą utworzenie strony internetowej mapującej informacje przekazane przez państwa członkowskie i organizacje turystyczne, zawierającej szczegółowe i aktualne dane o sytuacji na granicach (powietrznych i lądowych) we wszystkich krajach Unii, ograniczenia dotyczące podróżowania, stosowane środki bezpieczeństwa w zakresie zdrowia publicznego, instytucje ochrony zdrowia, do których należy się zgłaszać w razie problemów zdrowotnych, oraz usługi turystyczne. Ułatwi to firmom z branży planowanie działalności, będzie również pomocnym narzędziem dla osób podróżujących indywidualnie. Jako że w niektórych państwach członkowskich sezon wakacyjny rozpocznie się już za cztery tygodnie, taka strona musi być gotowa w możliwie najkrótszym czasie, nawet jeśli początkowo jej zawartość będzie niepełna„.

Pod dokumentem nie ma podpisów poszczególnych organizacji. Zastąpiono je ich logotypami w nagłówku.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Anna Salamończyk-Mochel – prezes od bonu turystycznego

Anna Salamończyk-Mochel rozpoczęła 22 lipca pracę wiceprezesa w Polskiej Organizacji Turystycznej. Jest odpowiedzialna za ...

Lufthansa: Mamy za mało samolotów, żeby rosnąć

Niemiecki przewoźnik osiągnął w 2017 roku trzeci raz z rzędu rekordowe wyniki. Musiał jednak ...

Kraków z nowym centrum sportowo-rekreacyjnym

Ponad 30 milionów złotych ma kosztować centrum sportowo-rekreacyjne, które powstanie w centrum Krakowa, w ...

Agnieszka Jędrzejczyk-Wojciechowska wiceprezes POT

Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej zarekomendował Radzie POT Agnieszkę Jędrzejczyk-Wojciechowską na stanowisko wiceprezesa Polskiej Organizacji ...

Niepunktualność przyczyną nerwów na wakacjach

Szwajcar najbardziej nie lubi się spóźniać, a Polak boi się, że będzie musiał mówić ...

Atak siekierą na dworcu w Düsseldorfie

36-letni mężczyzna zranił wczoraj wieczorem siekierą siedmiu ludzi na głównym dworcu kolejowym w Duesseldorfie ...