Szacunki WTTC mówią też, że przychody z turystyki będą zwiększały się o 5,8 procent rocznie, przewyższając tempo wzrostu gospodarki światowej o 2,7 procent i dojdą do 14,6 biliona dolarów (11,3 procent PKB światowej gospodarki).
Czytaj więcej
Hiszpańska sieć RIU zakończyła od dzisiaj, 13 kwietnia, współpracę z rynkiem rosyjskim – podało Rosyjskie Stowarzyszenie Organizatorów Turystyki (ATOR). Rosyjscy organizatorzy wyjazdów widzą potrzebę oddzielania gości w hotelach, żeby ich rodacy wypoczywali spokojnie.
Rada przewiduje też, że ten sektor gospodarki może powrócić do sytuacji sprzed pandemii już w 2023 roku. Oczekuje się, że przychody wzrosną o 43,7 procent do prawie 8,4 biliona dolarów do końca 2022 roku, co odpowiadać będzie 8,5 procentom całkowitego światowego gospodarczego PKB. Towarzyszyć temu będzie wzrost zatrudnienia, które w przyszłym roku będzie tylko o 2,7 procent mniejsze niż przed pandemią.
- W 2021 roku ożywienie było wolniejsze niż oczekiwano, częściowo ze względu na wpływ wariantu omikron, ale głównie z powodu nieskoordynowanego podejścia rządów, które odrzuciły radę Światowej Organizacji Zdrowia, wskazującą, że zamknięcie granic nie powstrzyma wirusa, a spowoduje niszczenie gospodarek i źródeł utrzymania – mówi prezes i dyrektor generalny WTTC Julia Simpson.
Raport WTTC pokazuje również, że w 2021 roku rozpoczęło się ożywienie podróży. Pracę zyskało 18 milionów osób (wzrost o 6,7 procent, licząc wobec roku 2020), a udział turystyki w PKB wzrósł o 21,7 procent, osiągając ponad 5,8 biliona dolarów.