Małgorzata Wilk-Grzywna wiceprezesem Polskiej Organizacji Turystycznej

Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej (POT) Rafał Szmytke powołał na stanowisko wiceprezesa tej organizacji, rekomendowaną kilka dni temu przez Radę POT Małgorzatę Wilk-Grzywnę.

Publikacja: 26.02.2024 17:19

Małgorzata Wilk-Grzywna

Małgorzata Wilk-Grzywna

Foto: Archiwum Małgorzaty Wilk-Grzywny

Kandydaturę Małgorzaty Wilk-Grzywny pozytywnie zaopiniowała 16 lutego Rada POT. Kandydatka wzięła wcześniej udział w konkursie na to stanowisko. Z ośmiorga kandydatów, którzy wystartowali, komisja kwalifikacyjna przedstawiła prezesowi jej zdaniem troje najlepszych. Prezes z kolei wybrał tę jedną.

Małgorzata Wilk–Grzywna jest od początku istnienia tej organizacji dyrektorem biura zarządu Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego. Jest też drugą kadencję prezesem Forum Regionalnych Organizacji Turystycznych.

ROT WŚ ma na koncie wiele sukcesów w promowaniu Świętokrzyskiego w turystyce. Najważniejsze to wykreowanie marki „Świętokrzyskie czaruje" i marki Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo. W zeszłym roku w Nowej Słupii w Świętokrzyskiem otworzyła podwoje Instytucja Kultury Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich „Łysa Góra”, w skrócie zwana Parkiem Legend. Wilk-Grzywna brała udział w inspirowaniu tej inwestycji i nadzorowaniu jej budowy (koszt — 21 milionów złotych, w większości ze środków unijnych). Teraz jest jej dyrektorem. Nowa wiceprezes POT jest laureatką nagrody Orły Turystyki „Rzeczpospolitej” przyznawaną przez dziennik i jego serwis dla branży turystycznej Turystyka.rp.pl.

Czytaj więcej

„Świętokrzyskie czaruje” coraz nowocześniej, a teraz też w sposób zrównoważony

- To dla mnie wielki zaszczyt i wielkie wyzwanie — mówi Wilk-Grzywna o dzisiejszej nominacji. - Przechodzę do miejsca, w którym znam wiele osób, z którymi po wielokroć współpracowałam. Mam nadzieję, że razem z prezesem Rafałem Szmytkem wprowadzimy do jej funkcjonowania dużo fajnej energii. Moim marzeniem są zmiany w ustawie o Polskiej Organizacji Turystycznej, bo obecna legislacja mocno już nie nadąża za rzeczywistością. Regionalne organizacje turystyczne od dawna na przykład postulują wprowadzenie niewielkiej opłaty turystycznej, z której wpływy mogłyby wreszcie wzmocnić promocję polskiej turystyki w kraju i na świecie. Udział turystyki w polskim PKB to około 4 procent, a mamy w Europie kraje, bez słonecznego morza i bez pięknych gór, z mniejszą liczbą zabytków niż w Polsce, w których udział turystyki w PKB jest prawie dwa razy większy. Polska też mogłaby mieć lepszy wynik, ale potrzeba wielu rozwiązań systemowych i więcej funduszy, w tym także pozyskiwanych ze środków Unii Europejskiej. Mam nadzieję, że moja praca w POT przyczyni się do tego, że za kilka lat do Polski będzie przyjeżdżać więcej zagranicznych turystów.

- No i zawsze będę pamiętała o moich Kielcach i kochanym Świętokrzyskiem. Stąd pochodzę, tu stworzyłam świetny zespół fachowców w ROT, bez pomocy których dziś zapewne nie byłabym wiceprezesem POT – dodaje.

Czytaj więcej

TO BYŁ ROK... Wilk-Grzywna: Świętokrzyskie czaruje coraz bardziej namacalnie

Polska Organizacja Turystyczna odpowiada za turystyczną promocję Polski w kraju i za granicą. Utrzymuje piętnaście zagranicznych biur w krajach najważniejszych z punktu widzenia polskiej turystyki, w tym w USA, Chinach, Izraelu, Niemczech, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Francji, Włoszech, Czechach. Prowadzi w kilku językach oficjalny portal z informacjami o Polsce www.poland.travel. Organizuje konkursy na najlepsze produkty turystyczne, certyfikuje zarówno produkty turystyczne, jak i punkty informacji turystycznej w kraju.

Popularne Trendy
Przybywa turystów. Najbardziej korzystają kwatery prywatne, znikają agroturystyki
Popularne Trendy
Turystyczni blogerzy stają w szranki. „Odkrywamy niezwykłe polskie miejsca”
Popularne Trendy
Idealne wakacje Polaka? Plaża, all inclusive i animacje dla dzieci
Popularne Trendy
Polska zaprasza na rowery, kajaki i wędrówki. Nowa promocja w Niderlandach
Popularne Trendy
Hiszpania ma problem z pensjami w turystyce. Kobiety zostają w tyle