Pomysłodawcą są Kielce, a partnerami – 12 podkieleckich gmin, Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego, hotelarze, restauratorzy, właściciele i zarządcy atrakcji turystycznych. – Współpraca samorządów różnego szczebla, organizacji turystycznych i przedsiębiorców jest warunkiem realizacji projektu – uważa prezes ROT WŚ Jacek Kowalczyk.
Razem korzystniej
Jego zdaniem regionowi kojarzonemu z turystyką rodzinną i szkolną brakuje jednej, spójnej oferty. – Mamy bardzo dużo atrakcji dla rodzin z dziećmi, ale nic ich nie łączy, każda działa na własną rękę. Połączenie miejsc, które znajdują się w promieniu 20-30 kilometrów od miasta, może sprawić, że będą one znacznie częściej odwiedzane przez turystów. Ten program ma zachęcić przedsiębiorców i zarządców tych atrakcji do wspólnej promocji, co wszystkim przyniesie korzyść – mówi Kowalczyk.
Co ma się zmienić? Atrakcje będą sprzedawane w pakietach z co najmniej jednym noclegiem, dzięki czemu turyści będą zatrzymywać się w Kielcach i regionie na dłużej. – Mamy już poparcie lokalnego oddziału Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego, liczymy też na współpracę z niezrzeszonymi obiektami noclegowymi – dodaje.
Miejsc przyciągających turystów wystarczy, by wypełnić im kilkudniowy czy nawet tygodniowy pobyt. – W samych Kielcach mamy m.in. Centrum Geoedukacji, Muzeum Zabawek i Zabawy, Teatr Lalki i Aktora Kubuś i stok narciarski. A poza miastem: Centrum Bajki w Pacanowie, Park Rozrywki i Miniatur Sabat Krajno w Krajnie-Zagórzu, Bałtowski Kompleks Turystyczny, Muzeum Archeologiczne i Rezerwat „Krzemionki” w Krzemionkach Opatowskich – wylicza Kowalczyk.
Ważnym ogniwem w projekcie jest gmina Chęciny, w której znajduje się wiele popularnych atrakcji, jak zamek królewski (500 tysięcy odwiedzających w zeszłym roku), Park Etnograficzny (oddział Muzeum Wsi Kieleckiej), Jaskinia Raj, Centrum Nauki Leonardo da Vinci, Muzeum Górnictwa Kruszcowego i Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej (od 2015 roku prowadzą one wspólną działalność promocyjną jako Chęciński Klaster Turystyczny). Są też dwa szlaki stworzone z myślą o dzieciach i młodzieży: Świętokrzyski Szlak Literacki, łączący miejsca związane z pisarzami (m.in. Ciekoty, Nagłowice, Oblęgorek) i Świętokrzyski Szlak Archeo-Geologiczny.